Παρασκευή 4 Μαΐου 2012

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΕΑ ΠΑΤΡΑΣ 3-1 ΓΙΑ ΤΑ PLAY OUTS ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ - Η ΠΑΤΡΑ ΥΠΟΒΙΒΑΣΤΗΚΕ ΣΤΗΝ Α2

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 3-1 την ΕΑ Πατρών στο Μετς, έφτασε τις τρεις νίκες στα πλέι άουτ και παρέμεινε στη Volleyleague, αποφεύγοντας τον πρώτο υποβιβασμό της ιστορίας του. Στην Α2 οι Πατρινοί μετά από 10 χρόνια.

Την τρίτη του νίκη επί της ΕΑ Πατρών πέτυχε ο Παναθηναϊκός στα πλέι άουτ, καθώς επικράτησε με 3-1 στο κλειστό του Μετς, εξασφαλίζοντας παράλληλα την παραμονή του στη Volleyleague.
Αντιθέτως, στην Α2 θα αγωνίζονται του χρόνου οι Πατρινοί, μετά από 10 συνεχόμενα χρόνια στη μεγάλη κατηγορία.
Οι "πράσινοι" πήραν εύκολα το 1ο σετ με 25-19, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με το ίδιο σκορ στο 2ο σετ. Ωστόσο, σε ένα δραματικό 3ο σετ, οι παίκτες του Δημήτρη Καζάζη κατάφεραν να επικρατήσουν με 27-25, χάρη σε δύο πόντους των Αγγελόπουλου και Γκορμπάτκοφ. Με την ψυχολογία ξεκάθαρα υπέρ του στο 4ο σετ, το "τριφύλλι" δεν απειλήθηκε μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, φτάνοντας στην κατάκτηση του σετ με 25-16 κι έμεινε στη Volleyleague.
Τα σετ: 25-19, 19-25, 27-25, 25-16
Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χριστοφορίδης 8 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Αγγελόπουλος 3, Κοτσιλιάνος 8 (8/17 επ., 23% υπ. - 0% άριστες), Γκορμπάτκοφ 17 (16/36 επ., 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 11 (11/16 επ., 52% υπ. - 35% άριστες), Ζουπάνης 5 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Δαρίδης (λ, 50% υπ. - 25% άριστες) / Πιπέργιας 3, Κόλεφ 5 (2/4 επ., 2 άσοι, 33% υπ. - 33% άριστες), Στίγγας 1
ΕΑ Πατρών (Γεράνιος): Παπαδόπουλος Π. 3 (2/9 επ., 48% υπ. - 37% άριστες), Βούγιοβιτς 6 (5/5 επ., 1 μπλοκ), Μακρυγιάννης 9 (4/8 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Γιούρισιτς 20 (10/17 επ., 4 άσοι, 6 μπλοκ), Ασπιώτης 12 (12/33 επ.), Μίλεβ 4 (4/10 επ., 54% υπ. - 32% άριστες), Καραγιάννης (λ, 57% υπ. - 43% άριστες) / Πατρινός 1, Πατακιάρας.