Τετάρτη 20 Νοεμβρίου 2013

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΝΟΛΙΚΟ ΜΑΑΣΕΙΚ 3-1 ΓΙΑ ΤΟ CHAMPIONS LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Ολυμπιακός απ' τα... παλιά, έτοιμος για πρόκριση
Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στις καλές εμφανίσεις και περικράτησε με 3-1 απέναντι στη Νόλικο Μαασέικ, παίρνοντας το προβάδισμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση του Τσάμπιονς Λιγκ έναντι των Βέλγων. Πλέον, του μένει να... αποσπάσει κάτι στο Βέλγιο προκειμένου να τελειώσει πανηγυρικά τις υποχρεώσεις του στον Β' όμιλο απέναντι στην Οστράβα στις 18 Δεκεμβρίου.
 Με βασικό πασαδόρο τον Θάνο Μαρούλη, άριστη τακτική στο μπλοκ αλλά αποτελεσματικές «κόντρα» επιθέσεις από τον Γιορντάνοφ ο Ολυμπιακός πήρε δίκαια τη νίκη δείχνοντας παράλληλα μεγάλο πάθος και πείσμα για την κατάκτηση της. Αντίθετα, η Νόλικο Μαασέικ φάνηκε... αδιάβαστη στο 1ο σετ και οι παίκτες της έκαναν καθοριστικά λάθη στα τελειώματα των σετ που έκριναν και τον αγώνα.

Όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Στο 1ο σετ ο Ολυμπιακός είχε το προβάδισμα με 1-2 πόντους μέχρι το 16-14. Η άνοδος του Μάαν και του Περέιρα έφεραν τη βελγική ομάδα σε πλεονεκτική θέση με προβάδισμα 20-19 και παρότι ο Ολυμπιακός πέρασε πάλι μπροστά με 21-20 η Νόλικο έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε 23-21 και 24-22. Κι ενώ όλα έδειχναν πως το σετ θα ήταν χαμένο, ο Λεκάτ έχασε το σερβίς και στην επόμενη φάση ο Μαρούλης έπιασε μπλοκ για το 24-24. Οι βέλγοι είχαν άλλα δύο σετ μπολ στο 25-24 και στο 26-25 αλλά ο Γιορντάνοφ ισοφάρισε 26-26, στην επόμενη φάση ο Περέιρα κάρφωσε άουτ για το 27-26 και το σετ τελείωσε με «πέναλτι» του Σμαραγδή μετά από κακή υποδοχή του Ντεργκόνιγκεν.

Η κατάκτηση του 1ου σετ με 28-26 τόνωσε το ηθικό των «ερυθρολεύκων» που μπήκαν πολύ δυνατά και στο 2ο σετ με προβάδισμα μέχρι το 9-7. Ο Ολυμπιακός με κοντρόλ βόλεϊ και χωρίς πολλά λάθη κράτησε το προβάδισμα στο 20-18. Με βελγικό μπλοκ στον Γιορντάνοφ και ένα άουτ του Σμαραγδή το σετ ήρθε στα ίσια (20-20) αλλά ο Γιορντάνοφ και ο Γιούρισιτς με επίθεση και πρώτο χρόνο έβαλαν τον Ολυμπιακό και πάλι μπροστά στο σκορ με 22-20, ενώ το μπλοκ του Καλντέιρα στον Περέιρα έκανε το 23-20 και ουσιαστικά έκρινε και το σετ το οποίο τελείωσε με επίθεση του Γιούρισιτς.

Στο 3ο σετ ο Ολυμπιακός έχασε τον ρυθμό των δύο πρώτων σετ και η Νόλικο μετά το 10-10 είχε συνέχεια μικρό προβάδισμα 1-2 πόντων μέχρι το 16-14 και αργότερα έγινε και +3 (21-18). Ο Ολυμπιακός μείωσε σε 24-23 αλλά ο Μάαν τελείωσε το σετ 25-23.

Στο 4ο σετ ο Ολυμπιακός έδειξε αποφασισμένος να τελειώσει τον αγώνα κι αυτό φάνηκε όταν η Νόλικο προηγήθηκε 14-11. Το σερβίς του Ολυμπιακού βελτιώθηκε και οι παίκτες του Καζάζη έκαναν τη μεγάλη αντεπίθεση. Οι βέλγοι προηγήθηκαν ακόμα και με 21-19 αλλά με δύο επιθέσεις του Γιορντάνοφ και από ένα μπλοκ Γιούρισιτς, Σμαραγδή ο Ολυμπιακός έκανε σερί 4-0 και πέρασε μπροστά 23-21. Ο Ρεϊμέκρς με επίθεση και ο Μενζέλ με μπλοκ σε Γιορντάνοφ ισοφάρισε 23-23, όμως, στην επόμενη φάση ο Ιταλός ρέφερι Λούκα Σομπρέρο έδωσε «μεταφορά» στον Ντεργκόνιγκεν (24-23). Οι Βέλγοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα και στην επόμενη φάση ο Ρεϊμέκερς κάρφωσε άουτ σε πρώτο χρόνο δίνοντας τη πολύτιμη νίκη στον Ολυμπιακό.

Διαιτητές: Σομπρέρο (Ιταλία), Ματέιζερ (Ρουμανία).

Τα σετ:
3-1 (28-26, 25-22, 23-25, 25-23)

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν: 4 άσσοι, 53 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων και της Νόλικο προήλθαν: 8 άσσοι, 61 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 2π. (2/5 επ), Μαρούλης 4 (1/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Γιούρισιτς 12 (9/14 επ, 3 μπλοκ), Καλντέιρα 17 (12/32 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 20 (19/36 επ, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 9 (5/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 59% υπ- 45% άριστες), Παπαδόπουλος 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 4 (4/16 επ), Κουρνέτας.
ΝΟΛΙΚΟ ΜΑΑΣΕΪΚ (Ντι Πίντο Βιντσένζο): Μενζέλ 12π. (11/22 επ, 1 μπλοκ), Βάλκιερς 3 (1/2 επ, 2 μπλοκ), Μαν 21 (18/34 επ, 3 άσσοι), Περέιρα 24 (20/42 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 63% υπ), Ράιμαεκερς 7(5/7 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πάρκινσον 7(4/7 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Ντερκονίνγκεν (λ. - 64% υπ- 51% άριστες), Ντεβανύ, Χοχό, Λεκάτ 2 (2/7 επ).
3η αγωνιστική
05/11/2013 Οστράβα (Τσεχία) - Μπελογκόριε Μπελγκοροντ (Ρωσία) 0-3 (19-25, 27-29, 18-25)
06/11/2013 Ολυμπιακός (Ελλάδα) - Νόλικο Μάασεϊκ (Βέλγιο) 3-1 (28-26, 25-22, 23-25, 25-23)

1. ΜΠΕΛΟΓΚΟΡΙΕ (09-00) 09
2. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (06-05) 06
3. ΝΟΛΙΚΟ ΜΑΑΣΕΙΚ (04-06) 03
4. ΟΣΤΡΑΒΑ (01-09) 00