Πέμπτη 21 Νοεμβρίου 2013

Η 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον Ηρακλή και εδραιώθηκε στην κορυφή της βαθμολογίας. Τρεις αγώνες της 5ης αγωνιστικής οδηγήθηκαν στο τάι μπρέικ.

Τέσσερις νίκες σε ισάριθμους αγώνες μετράει ο Ολυμπιακός. Τα κορίτσια του Γιάννη Νικολάκη επικράτησαν με 3-0 του Ηρακλή για την 5η αγωνιστική της Α1 Γυναικών.
Οι "ερυθρόλευκες" δέχθηκαν μόλις 21 πόντους στα πρώτα δύο σετ και 24 στο τρίτο, στο οποίο κατέβασαν ταχύτητα. Πρώτη σκόρερ ήταν η Κοσμά με 15 πόντους.
Μετά τη Νάξο ο Παναθηναϊκός πέρασε και από το Ρέθυμνο, επικρατώντας με 3-0 της κρητικής ομάδας. Κι αν το πρώτο κρίθηκε εύκολα υπέρ της ομάδας του Γιώργου Ρούση, οι γηπεδούχοι αντιστάθηκαν στο τρίτο και στο τέταρτο, είχαν δύο σετ μπολ, όμως ο Παναθηναϊκός χαμογέλασε στο τέλος.
Συναρπαστική εξέλιξη είχαν τα άλλα τρία παιχνίδια της ημέρας με τη νίκη να κρίνεται στο τάι μπρέικ. Τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα πανηγύρισαν οι Μακεδόνες χάρη στους 23 πόντους της Δραγουμάνου, ενώ το Μαρκόπουλο πήρε τον πρώτο του βαθμό.
Η Σταυρούπολη προηγήθηκε με 2-0 των Ιώνων, όμως οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν σε 2-2 και στο τέλος μίλησε η έδρα.
Ίδιο σενάριο και στα Βριλήσσια με αντίπαλο τον Πανναξιακό. Τα Βριλήσσια διατηρήθηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Πανναξιακός βρίσκεται στην τρίτη θέση.