Δευτέρα 18 Μαΐου 2015

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ 2015 ΣΤΗΝ ΕΣΠΕΔΑ

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη από το Μίλωνα και στέφθηκε πρωταθλητής ΕΣΠΕΔΑ στο «Μελίνα Μερκούρη».

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στον μεγάλο τελικό των παμπαίδων του Μίλωνα με 3-0 σετ σε ένα συναρπαστικό αγώνα με αρκετές διακυμάνσεις και τον Mπαρμπούνη να παίρνει το βραβείο του MVP.
O Μίλωνας ξεκίνησε δυνατά με τον Σπυριούνη να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του με 2 μπλοκ. Στη συνέχεια ωστόσο η ομάδα της Νέας Σμύρνης βρέθηκε μπροστά σε ένα Ολυμπιακό που σοβαρεύτηκε και πέρασε μπροστά με τον Καρρά να επικρατεί στην επίθεση και να κάνει το 14-19, ένα σερί 2-0 του Μίλωνα ανάγκασε τον προπονητή του Ολυμπιακού σε τάιμ άουτ. Στην επιστροφή ο Ολυμπιακός βρήκε τα πατήματά του ξανά και από το 17-21 πήρε το σετ 19-25.
Στο δεύτερο σετ σε ωραία φάση διαρκείας με καλές άμυνες ο Καρράς έκανε το 4-6. Ο Μίλωνας ανέβασε απόδοση και ο Χρήστου έκανε το 7-6 με άσο, ο Καρράς έκανε το 7-8 και η συνέχεια ήταν στον Μίλωνα που πεισμωμένα με καλές επιθέσεις ξέφυγε 17-14. Σε αυτό το σημείο η είσοδος του Συναδινού στο σετ άλλαξε κατακόρυφα την εικόνα του Ολυμπιακού καθώς βελτιώθηκε η υποδοχή κι έγινε το 17-17. Ο Χάκας έφερε πάλι μπροστά το Μίλωνα 20-18 αλλά ε ένα σερί 5-0 ο Ολυμπιακός ανέτρεψε το σετ χαλώντας την ψυχολογία του Μίλωνα που άρχισε να κάνει λάθη και παρόλο που έφτασε στον πόντο με τον Χάκα που έκανε το 22-23, και το 23-24 με λάθος σερβίς του ίδιου πήρε το σετ 23-25.
Τα πράγματα ήταν πιο εύκολα για τον Ολυμπιακό στο τρίτο σετ. Η ψυχολογία ήταν με το μέρος του, έκανε λιγότερα λάθη στην υποδοχή και ξέφυγε γρήγορα 10-5. Ο Μίλωνας πλησίασε στο -3 στο 15-18 αλλά ο Καρράς έκανε το 16-20, ο Μελιγγιώτης έκανε πιαστό στο 17-21 αλλά στη συνέχεια ο Ολυμπιακός έκανε το 18-23 και το 18-25.

Τα σετ: 19-25, 23-25, 18-25
Μίλωνας (Γεωργούτζος): Καφούρος, Κότσιφας, Χρησοστόμου, Κατσικάς, Δελάλης, Ιωάννου, Φελέκης, Χρήστου, Σπυριούνης, Κοβάτσεφ, Χάκας, Λέκος
Ολυμπιακός (Ερμάλ): Καρράς, Μπαρμπούνης, Μαζωνάκης, Μαγγανάς, Μπεζάνι, Θεοδώρου, Μελιγγιώτης, Στράτος, Ζωγραφάκης, Συναδινός, Μελιάδης, Μπρόστσικ