Τετάρτη 6 Απριλίου 2016

ΟΙ 1οι ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Adtech Ad
Η Κηφισιά ήταν εκείνη που έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά της Volleyleague με τον Φοίνικα αφού με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρουμελιωτάκη επιβλήθηκε με 3-2 σετ στο πρώτο ματς.

H Kηφισιά με μεγάλο πρωταγωνιστές τον Γιάννη Ρουμελιωτάκη, Ζόραν Γιοβάνοβιτς και Όλεγκ Κόβαλτσουκ έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος για πρώτη φορά στην ιστορία της, νικώντας μετά από αγώνα θρίλερ τον ΑΟ Φοίνικα Σύρου με 3-2 σετ.
Η νίκη έχει τεράστια σημασία για την ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη καθώς επιτεύχθηκε χωρίς να αγωνιστεί ο Κώστας Χριστοφιδέλης. Είναι η πρώτη νίκη της Κηφισιάς σε ημιτελική φάση πρωταθλήματος που της δίνει προβάδισμα με 1-0 στις νίκες. Οι δύο ομάδες ανανέωσαν το ραντεβού τους για μεθαύριο Παρασκευή (8/4) στις 20.00 και πάλι στο Ζηρίνειο Κηφισιάς.
Ο Φοίνικας Σύρου δεν είχε σε καλή μέρα τους δύο κορυφαίους επιθετικούς του Ντόκιτς, Κάλντγουελ. Βρέθηκε να χάνει δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά όταν προηγήθηκε με 8-5 στο 5ο σετ δε μπόρεσε να αξιοποιήσει το προβάδισμα καθώς η Κηφισιά με τον Γιοβάνοβιτς, το αποτελεσματικό μπλοκ και τη σταθερή υποδοχή έκανε την ανατροπή και πήρε τη νίκη. Η φάση του αγώνα έγινε στο 11-10 του 5ου σετ όταν ο Φοίνικας έβγαλε άμυνα αλλά στην πάσα για την κόντρα επίθεση ο Ντόκιτς χρεώθηκε με «πιαστή» μπαλιά. Νωρίτερα στο 9-8 για τον Φοίνικα χρεώθηκαν από μία κόκκινη κάρτα ο Ντόκιτς και ο Στεφάνου γιατί λογομάχησαν.
Οι δύο ομάδες έκαναν συντηρητικό παιχνίδι, ενώ παίκτης κλειδί για την Κηφισιά ήταν ο πολυτάλαντος Κόβαλτσουκ που κάλυψε με επιτυχία το κενό του Χριστοφιδέλη, ενώ στους προηγούμενους αγώνες αγωνίζονταν διαγώνιος στη θέση του Γιοβάνοβιτς. Στο 16-16 του 1ου σετ η κόντρα επίθεση του Ρουμελιωτάκη και τα δύο λάθη του Φοίνικα από Ντόκιτς, Παπαδόπουλο έβαλαν την Κηφισιά στο +3 και έφτασε στο 25-22 και το 1ο σετ.
Στο 2ο σετ από το 6-6 ο Φοίνικας με άσσο του Ντόκιτς και δύο πόντους από Κάλντγουελ, Πάρις ξέφυγε +3 (9-6) και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος για το 25-20 και το 1-1 σετ.
Στο 3ο σετ πάλι από το 6-6 γράφτηκε η ιστορία αλλά με πρωταγωνιστή τον Ρουμελιωτάκη που έκανε πάλι εξαιρετική εμφάνιση και με σερί 3-0 έκανε το 9-6. Με το σερβίς του Νικολάκη η διαφορά άνοιξε στο 16-11 και έκλεισε στο 25-19 για το 2-1 σετ.
Συγκλονιστικό ήταν το 4ο σετ με πολλές ανατροπές. Το 9-6 για τον Φοίνικα που έγινε με μπλοκ του Φέργκιουσον στον Γιοβάνοβιτς γύρισε 16-13 και 22-19 για την Κηφισιά. Ο Ντόκιτς μείωσε σε 22-20, ο Πάρις πήγε στο σερβίς και χάλασε την υποδοχή της Κηφισιάς. Οι γηπεδούχοι οδηγήθηκαν σε διαδοχικές άουτ επιθέσεις, ενώ με δύσκολη επιθεση του Παπαδόπουλου το σερί ανέβηκε στο 5-0 για τον Φοίνικα που προηγήθηκε 24-22 και ισοφάρισε πάλι με επίθεση του Παπαδόπουλου 25-23.
Στο 5ο σετ ο Φοίνικας ξεκίνησε καλά με προβάδισμα 4-2 και 8-5. Με επίθεση του Γιοβάνοβιτς, με μπλοκ του Παπαγγελόπουλου στον Ανδρεάδη και άσσο του Ρουμελιωτάκη η Κηφισιά ισοφάρισε 9-9 ενώ είχαν μεσολαβήσει και οι δύο κόκκινες στο 7-8. Στο 11-10 ο Ντόκιτς χρεώθηκε «πιαστό», ενώ ο Γιοβάνοβιτς με επίθεση και ο Μπίσετ με μπλοκ στον Παπαδόπουλο πήραν καθοριστικούς πόντους για το 14-11 και ο αγώνας τελείωσε με επίθεση του Γιοβάνοβιτς 15-12.
Κηφισιά - Φοίνικας Σύρου 3-2
* Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 3 άσσους, 62 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.  Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν αό 3 άσσους, 64 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-22, 20-25, 25-19, 23-25, 15-12

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (άσσος), Χριστοφιδέλης 1 (1/2 επ), Μπίσετ 12 (8/13 επ, 4 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 13 (8/14 επ, 5 μπλοκ), Ρουμελιωτάκης 18 (16/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 63% υπ -54% άριστες), Γιοβάνοβιτς 26 (24/46 επ, 2 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 47% υπ -33% άριστες), Κάπελλας, Κόβαλτσουκ 7 (5/13 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ -33% άριστες).

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Χαραλαμπίδης 6 (3/8επ, 3 μπλοκ), Φέργκιουσον 12 (10/15 επ, 2 μπλοκ), Πάρις 8 (4/5 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κάλντγουελ 17 (16/34 επ, 1 μπλοκ, 63% υπ -50% άριστες), Ντόκιτς 16 (14/41 επ, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 15 (15/24 επ, 55% υπ -41% άριστες) / Ζήσης (λ, 64% υπ -36% άριστες), Ηλίας, Λάππας 1 (1/2 επ), Ανδρεάδης 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ).
Photo credits: Action Images

Adtech Ad
Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Ολυμπιακού στον πρώτο ημιτελικό της Volleyleague και "έσπασε" την έδρα των ερυθρόλευκων. Ένταση στο τέλος με Χιμένες και Φιλίποφ.

Το πάθημα έγινε μάθημα στον ΠΑΟΚ; Σίγουρα αυτή τη φορά οι παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη όταν τους δόθηκε το ματς το πήραν και με 3-1 σετ έκανε το 1-0 στην ημιτελική σειρά των πλέι οφ της Volleyleague με τις δύο ομάδες να ανανεώνουν και πάλι το ραντεβού τους για την ερχόμενη Παρασκευή (8/4, 18.00) στου Ρέντη.
Για να καταφέρει ο ΠΑΟΚ να φτάσει σε αυτή τη νίκη έπρεπε να δει τον Σεπέδα να κάνει ίσως την καλύτερη του εμφάνιση από τότε που ήρθε στην Ελλάδα, τον Λι να σκεπάζει το φιλέ και τον Χιμένες να θυμίζει τον περσινό εαυτό του. Σημαντικό ρόλο έπαιξε και ο Γιαμπλόνσκι ο οποίος μπορεί να έμεινε χαμηλά στην επίθεση αλλά βοήθησε σημαντικά στην υποδοχή μαζί με τον Γκαρά.
Στην αντίπερα όχθη ο Ολυμπιακός έκανε πολλά και εύκολα λάθη. Σε καμία περίπτωση δεν είχε την αποτελεσματικότητα που μας είχε συνηθίσει στην επίθεση, ενώ αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού του όταν ο Φιλίποφ έφευγε μακριά από το φιλέ.
Το τι θα δούμε από τις δύο ομάδες την Παρασκευή είναι δύσκολο να το προβλέψουμε, ελπίζουμε όμως να δούμε μονομαχίες ανάλογες με εκείνες του τρίτου σετ.

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 1-3
Τα σετ: 19-25, 25-20, 24-26, 20-25
*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 48 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 7 (4/7 επ, 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 18 (16/35 επ, 2 άσσοι), Κοκκινάκης 9 (7/22 επ, 2 μπλοκ, 50% υπ - 44% άριστες), Όγκουρτσακ 14 (13/24 επ, 1 μπλοκ, 43% υπ - 43% άριστες), Σπίνου 9 (5/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 56% υπ - 41% άριστες), Γκούζντα (λ), Στιβαχτής, Τσουκ, Παπαδόπουλος, Σφενδυλάκης 3 (2/2 επ, 1 μπλοκ).

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 16 (14/23 επ, 2 άσσοι, 37% υπ - 30% άριστες), Κουρνέτας 1 (άσσος), Σεπέδα 23 (22/40 επ, 1 άσσος), Τακουρίδης 8 (4/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λι 14 (9/12 επ, 5 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 7 (6/16 επ, 1 μπλοκ, 46% υπ - 42% άριστες) / Γκαράς (λ, 61% υπ - 44% άριστες), Ντίνας, Σμαραγδής, Εφραιμίδης.