Τρίτη 19 Απριλίου 2016

ΘΗΡΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 1-3 ΣΤΟ 2ο ΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ (0-2 ΣΤΙΣ ΝΙΚΕΣ)

2 στα 2 ο Ολυμπιακός, μια νίκη για το Πρωτάθλημα
Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 του ΑΟ Θήρας στην Σαντορίνη, έκανε το 2-0 στις νίκες στην σειρά των τελικών και πλέον χρειάζεται άλλη μία για να πανηγυρίσει τον 4ο συνεχόμενο τίτλο του.

Κι η πρώτη ευκαιρία για τις ερυθρόλευκες είναι αυτή την Πέμπτη (21/4, 18:30, Novasports) οπότε και υποδέχονται τον ΑΟΘ στον τρίτο αγώνα.
Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός στα δύο πρώτα σετ του αγώνα, όπου με το σερβίς του δημιούργησε πάρα πολλά προβλήματα στην υποδοχή των γηπεδούχων που δεν μπορούσαν να αντιδράσουν.
Μόνο στο πρώτο σετ ο ΑΟΘ μπόρεσε να μετατρέψει το 3-8 σε 9-9, αλλά ο Ολυμπιακός ξέφυγε γρήγορα με 11-16, ενώ το β’ σετ κύλησε εξίσου εύκολα.
Στο τρίτο σετ είχαμε ντέρμπι μέχρι τα μισά με τον Ολυμπιακό να απαντά στο 10-5 του ΑΟΘ και να προηγείται με 12-13, αλλά στο 14-15 δέχθηκε ένα σερί 7-0 που ξεσήκωσε το γήπεδο για να μειώσουν οι γηπεδούχοι σε 1-2.
Στην εκκίνηση του δ’ σετ όμως τα σερβίς της Λαμπρούση έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να ξεφύγει με 0-6 και χωρίς να κινδυνέψει ουσιαστικά να φτάσει στη νίκη που τον φέρνει πολύ κοντά στην κατάκτηση του τίτλου.

Τα σετ: 14-25, 15-25, 25-20, 13-25
ΑΟ Θήρας (Οικονόμου): Γεωργιάδου 5 (2/6 επ., 3 μπλοκ), Μπρίνκμαν 9 (5/20 επ., 4 άσοι, 60% υπ. - 52% αρ.), Οικονομίδου 1 (1/7 επ.) , Κιγάκοβα 8 (6/20 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 31% υπ. - 31% αρ.), Βεργίδου, Βίντοβιτς 11 (10/32 επ., 1 μπλοκ), Αρτακιανού –λ (55% υπ. - 18% αρ.) / Καραφουλίδου, Μουντάκη 2 (2/6 επ.), Τσβέκοβα 1 (1/1 επ.), Σκορδίλη, Βούβουλη
Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 13 (7/8 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 10 (8/31 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 45%αρ.), Μαλασάϊ 10 (8/18 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 39% υπ. - 33% αρ.) Λαμπρούση 5 (2/9 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (5/9 επ., 1 άσο), Τσβετάνοβα 21 (18/35 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Κονόμι-λ (62% υπ. - 50% αρ.) / Κωνσταντίνου 4 (4/5 επ.), Τέζα.