Πέμπτη 28 Απριλίου 2016

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ 3-2 ΣΤΙΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Δ΄

Γεωργία ΚΑΓΙΑΛΕ
Με εντός έδρας νίκη επί του ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ με 3-2 (25-21, 21-25, 30-28, 22-25, 17-15), συνέχισε την πορεία του στο αντίστοιχο πρωτάθλημα το δ΄ τμήμα των παγκορασίδων μας.
Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός και αμφίρροπος, πολύ σπάνιο για επίπεδο παγκορασίδων και κρίθηκε - όπως μαρτυρά η εξέλιξη των σετς - στις λεπτομέρειες.
Η Δραπετσώνα, έπαιξε πολύ καλό βόλει και έδειξε πάθος και αγωνιστικότητα.
Στο 1ο σετ και μέχρι το 21-20, που πέρασε η Δραπετσώνα μπροστά στο σκορ, την πρωτοπορία την κρατούσε η Ηλιούπολη, με 2-5, 14-17.
Στο 2ο σετ, οι ρόλοι αντιστράφηκαν με τη Δραπετσώνα να είναι μπροστά στο σκορ με 10-6, 11-10 και την Ηλιούπολη να περνά με 13-16, για να ισοφαρίσει σε 1-1.
Το 3ο σετ, κρίθηκε στην παράταση της παράτασης, αφού αρχικά η ομάδα μας ανέτρεψε το σε βάρος της 18-22 σε 25-24, για να προηγηθεί με 2-1.
Το 4ο σετ, ανήκει ολοκληρωτικά στην Ηλιούπολη, που πήρε από την αρχή μεγάλες διαφορές με 1-7, 6-15, 10-20, για να αντεπιτεθεί η Δραπετσώνα, μειώνοντας σε 21-23, μη φτάνοντας όμως στην ολοκλήρωση της μεγάλης ανατροπής.
Το καλό τελείωμα του 4ου σετ, αποτέλεσε οδηγό για τη Δραπετσώνα για το 5ο σετ, στο οποίο με μεγάλα αποθέματα δυνάμεων και καλή ψυχολογία, το 5-8, 8-11 και 13-14, με συντονισμένο παιχνίδι και τελικό σερί 4-1, τα κοριτσάκια μας κέρδισαν σετ και αγώνα.
Άριστη η διαιτησία των κυριών Κατερλή και Χάλκου.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Αγριανίτη) Χρυσού, Κάβουρα, Καγιαλέ, Όκκα, Τσεκούρα, Τασιγιαννάκη / Πίσαρη, Στεφοπούλου, Χοτζαλάρι, Σκέντζου, Τσαούση.
ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ: (Αρματάς) Φακίνου, Σμυρλή, Σέργη, Σιούτη, Σερλιδάκη, Μπέλλου / Σακελλαρίου, Παππά, Κωστογιάννου, Κρέστα, Τριποτσέρη, Ορφανίδη, Χαλκιά, Γεωργάκη.

6. ΑΟΦ ΠΟΡΦΥΡΑΣ (05-24) 10

Tώρα πια απέμεινε η τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος και η Δραπετσώνα αγωνίζεται εκτός έδρας με τον Ολυμπιακό. Στον αγώνα αυτό κρίνεται και το χάλκινο μετάλιο του πρωταθλήματος, το οποίο θα κατακτήσει ο νικητής του αγώνα αυτού.