Τετάρτη 13 Απριλίου 2016

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ - ΘΗΡΑ 1-3 ΣΤΟΝ 3ο ΗΜΙΤΕΛΙΚΟ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ - Η ΘΗΡΑ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΣΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ

«Ονειρεμένος» ΑΟ Θήρας... έκαψε τον Παναθηναϊκό   Ιστορία γράφει ο ΑΟ Θήρας, που νίκησε με 3-1 τον Παναθηναϊκό στην Κυψέλη για να πάρει την μεγάλη πρόκριση στον τελικό της Α1 γυναικών. Τα κορίτσια του Απόστολου Οικονόμου έκαναν το 2-1 στις νίκες για να κατακτήσουν το… δικό τους πρωτάθλημα.
 Εκπληκτική ήταν η Μπρίνκμαν που οδήγησε την ομάδα της στη νίκη, όπως επίσης και η Βίντοβιτς με την Κιγιάκοβα. Για τον Παναθηναϊκό η Μερτέκη είχε 13 και η Μόλναρ 14, αλλά πιο σημαντική ήταν η Νομικου με 21. Η ομάδα της Σαντορίνης γίνεται η πρώτη ομάδα από τη νησιωτική Ελλάδα που προκρίνεται σε τελικούς πρωταθλήματος και μάλιστα με μειονέκτημα έδρας και στους τελικούς θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Στο πρώτο σετ ο Παναθηναϊκός δεν είχε υποδοχή και δεν μπορούσε να πιέσει στο σερβις. Η Ανίκα Μπρίνκμαν ήταν ασταμάτητη και οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν εύκολα με 0-1.

Ο Παναθηναϊκός ξύπνησε και προσπάθησε να αντιδράσει μετά το 6-11 και το 7-13 του δεύτερου σετ. Με τα σερβις του Κουτουξίδου έφτασε  στο 15-15. Μάλιστα προηγηθηκε με 23-22 μετά από λάθος της Μπρίνκμαν. Όμως η Γερμανίδα πήρε το αίμα της πίσω με μια κόντρα επίθεση για το 23-24. Η Γεωργιάδη που έκανε εξαιρετικό ματς, πήρε τον πρώτο χρόνο (24-25) και το λάθος της Νομικου τελείωσε το σετ.

Το τρίτο σετ κατέληξε εύκολα στον Παναθηναϊκό με τη Νομικού και την Μόλναρ να τον οδηγούν και πολλοί πίστεψαν ότι οι πράσινες είχαν επιστρέψει για τα καλά και το ματς θα οδηγηθεί στο τάι μπρέικ. Ωστόσο η υποδοχή πήγε… περίπατο στο 4ο σετ, ο ΑΟ Θήρας έκανε… πάρτι και πήρε δίκαια την πρόκριση.
Ο πρώτος αγώνας της σειράς των τελικών απέαντι στον Ολυμπιακό είναι προγραμματισμένος για την Παρασκευή 15/4 στο κλειστό του Ρέντη και αύριο θα ανακοινωθεί το πλήρες πρόγραμμα της σειράς.

Τα σετ: 1-3 (17-25, 24-26, 25-18, 17-25)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης) Μερτέκη 13 (13/33 επ.), Κουτουξίδου 2 (1 άσο, 1 μπλοκ), Καββαδία 5 (2/8 επ., 3 μπλοκ), Μόλναρ 14 (14/23 επ., 67% υπ. - 20% άριστες), Τσίμα 2 (2/7 επ., 25% υπ. – 12% άριστες), Κωνσταντινίδου 2 (1/7 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα -λ (55% υπ. – 36% άριστες) / Γκούζου 1 (1/2 επ.), Νομικού 21 (17/29 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αγγελοπούλου, Παπαδοπούλου 1 (1 μπλοκ).

ΑΟ ΘΗΡΑΣ (Οικονόμου) Γεωργιάδου 8 (5/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Μπρίνκμαν 19 (17/33 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 34% υπ. - 34% άριστες), Οικονομίδου 6 (3/13 επ., 3 μπλοκ), Κιγιάκοβα 14 (13/28 επ., 1 άσο, 59% υπ. – 41% άριστες), Βεργίδου 4 (4/5 επ.), Βίντοβιτς 18 (14/28 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (62% υπ. – 50% άριστες) / Καραφουλλίδου, Μουντάκη, Τσβέτκοβα, Σκορδίλη.