Κυριακή 3 Απριλίου 2016

Η ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ ΝΙΚΗΤΡΙΑ ΤΟΥ CEV CUP ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Έμεινε στο θρόνο της η Κράσνονταρ με διαιτητή Δεληκωστίδη

Το δεύτερο συνεχόμενο CEV Cup γυναικών κατέκτησε η Ντιναμό Κράσνονταρ. Μετά την... επεισοδιακή ήττα με 3-2 στο ματς του πρώτου γύρου ήρθε το αποψινό 3-0 απέναντι στη Γαλατάσαραϊ, για να κρατήσει το τρόπαιο στην κατοχή της. Αυτό είναι το τρίτο τρόπαιο των Ρωσίδων αφού είχαν κατακτήσει και το Τσάλεντζ Καπ του 2013.
 Μπροστά σε 2.650 φίλους της ομάδας, η Ναταλία Μάλιχ ήταν ασταμάτητη σημειώνοντας 26 πόντους με 51% αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Άξια αναφοράς είναι και η επιστροφή της Τατιάνα Κοσέλεβα στη δράση.

Η Γαλατάσαραϊ προσπάθησε να αντιδράσει στο 3ο σετ. Έχασε όμως δύο σετ μπολ στο 24-25 και το 25-26 καθώς η Μάλιχ πήρε το.. όπλο της. Αυτή ίσως ήταν η απάντηση των Ρωσίδων... στο μεσαίο δάχτυλο του προπονητή της Γαλατά στον πρώτο αγωνα.

Πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Σωτήρης Δεληκωστίδης.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-22, 29-27)

ΚΡΑΣΝΟΝΤΑΡ (Ουσάκοφ): Μαριούκνιχ 4, Σάσκοβα 8, Φιλιστίνκαγια 5, Πασίνκοβα 6, Μάλιχ 26, Σλιακόβαγια 11 / Κριούτσκοβα (λ, 47% υπ), Μπίμπινα (λ), Κοσέλεβα 1
ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΙ (Γκιουνεϊγκίλ): Τζάκσον 10, Λέις 8, Κάλατς 7, Ονάλ 8, Αλικαγια 2, Σεντόνι 15 / Γκιουνεϊγκίλ Νιχάν (λ, 64% υπ), Τζερμέν, Ντομάνογλου, Αϊντινλάρ 1.