Παρασκευή 17 Μαρτίου 2017

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΜΙΛΩΝΑΣ 2-3 ΓΙΑ ΤΗ Β΄ ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με εντός έδρας ήττα από τον ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝΑ με 2-3 (25-20, 08-25, 25-18, 12-25, 11-15) συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Β΄ Εθνικής, για το γυναικείο μας τμήμα.
Μία ήττα όμως, που μας γέμισε με χαρά και αισιοδοξία, γιατί σε ολόκληρο σχεδόν τον αγώνα, αγωνίστηκε αυτούσια το τμήμα των κορασίδων μας, θέλοντας να προετοιμαστεί καλύτερα για τον αγώνα με τον Αίολο που θα κρίνει την πρόκριση στην τελική φάση. Και οι κορασίδες, απέδειξαν ότι πολύ καλά έγινε το εγχείρημα, γιατί στάθηκαν πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και διεκδίκησαν τη νίκη με αξιώσεις.
Στον αγώνα παραχθήκαμε με τη γυναικεία μας εξάδα και στο 1ο σετ, παίζοντας καλό βόλει, το κατακτήσαμε αφού πρώτα ανατρέψαμε το 11-15, ισοφαρίζοντας αρχικά σε 16-16 και προηγούμενοι στη συνέχεια μέχρι το τέλος του.
Από  εκείνο το σημείο και μετά, άλλαξε ολόκληρη η σύνθεση μας και αν εξαιρεθεί το 2ο σετ, στο οποίο οι κορασίδες μας, εμφανίστηκαν πολύ αγχωμένες, λόγω της πρώτης τους συμμετοχής σε αγώνα γυναικών, κέρδισαν το χειροκρότημα, παίζοντας πάρα πολύ καλό βόλει.
Στο 3ο σετ, που απελευθερώθηκαν, κατάφεραν και έβαλαν τη Δραπετσώνα μπροστά στο σκορ, έχοντας από την αρχή διαφορά 2-3 πόντων, φτάνοντας την στο τέλος στους 7.
Το αποτέλέσμα του 4ου σετ, ήταν προιόν της ανόδου της απόδοσης του Μίλωνα, συνεχίζοντας όμως η Δραπετσώνα, να προσφέρει όμορφο θέαμα.
Στο 5ο σετ, οι ομάδες διεκδίκησαν τη νίκη με ίδιες πιθανότητες, με το Μίλωνα να αποσπάται μετά το 11-12.
Η φάση όμως της χρονιάς, πραγματοποιήθηκε στο 11-21, του 4ου σετ, κατά την οποία απολαύσαμε ένα εξαιρετικό θέαμα από τις αθλήτριες και των δύο ομάδων αφού από τις πάνω από 30 συνεχόμενες εναλλαγές της μπάλας με καταπληκτικές επιθέσεις και άμυνες, οι θεατές επί 2 και πλέον λεπτά όρθιοι, δεν έφηναν τον αγώνα να συνεχιστεί από το παρατεταμένο χειροκρότημα τους.
Πολύ καλή η διαιτησία του κ. Μιχαήλογλου και της κας. Γεωργάκη.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζηδημητρίου - Μαρμαρινός) Μαρκάκη, Χατζηπέτρου, Καραγιαννίδη, Βροντίση, Τζώρτζη, Δούκα, Κρεμμύδα (λ), Βελιανίτη (λ), Καρούσου, Κουμβάκη, Ιωάννου, Μοίρα, Θωμαίδη.
ΜΙΛΩΝΑΣ: (Βαλσάμος - Νικολαίδου) Κουλατσίδου, Λουζιώτη, Βαζάκα, Δικάρου, Αναστασοπούλου, Δασκαλάκη, Χάνα (λ), Δελαλή (λ), Τσότσου, Τσακουμάγκου, Κουφάκη, Νίκα, Ταβελίδου.