Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2017

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΗ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 2-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

Νίκος ΜΑΡΜΑΡΙΝΟΣ
Με τους 2 βαθμούς της νίκης από το ταξίδι μας στη Ρόδο, επέστρεψε το αντρικό τμήμα, μετά τη νίκη του με 2-3 (20-25, 26-24, 06-25, 25-21, 16-18)  επί της Ροδίων Άθληση.
 Η ομάδα μας, δεν κατάφερε να αποδώσει σύμφωνα με τα μέχρι τώρα δεδομένα, χάνοντας την ευκαιρία της καθαρής νίκης και του τρίποντου που θα την έφερνε συγκάτοικο στην 1η θέση της βαθμολογίας.
Η Δραπετσώνα μπήκε στον αγώνα, παρ, ότι ταλαιπωρημένη από το ταξίδι, παίζοντας καλό βόλει, φτάνοντας στο 0-1, αφού πρώτα και μετά το 9-7 και 16-17, ξέφυγε στο σκορ με 17-21.
Στο 2ο σετ, η Ροδίων ξεκίνησε πολύ καλύτερα και προηγήθηκε με 6-1, 10-2, 15-8, με τη Δραπετσώνα να αντιδρά μειώνοντας σε 21-18, ισοφαρίζοντας σε 24-24, αλλά δεν έφτασε αυτό, με τη Ροδίων να ισοφαρίζει σε 1-1.
Στο 3ο σετ, ανεβάσαμε κατά πολύ την απόδοση μας και εκμεταλευόμενοι τα λάθη της Ροδίων, προηγηθήκαμε πολύ εύκολα με 1-2.
Αυτό, όμως αποτέλεσε την παγίδα μας, καθώς πιστέψαμε ότι ο αγώνας τελείωσε, βάζοντας τη Ροδίων μέσα στη διεκδίκηση της νίκης, η οποία στο 4ο σετ, προηγήθηκε με 7-5, 15-12, ισοφαρίσαμε σε 17-17 πιστεύοντας στην ανάκαμψη, η οποία όμως δεν ήρθε και έτσι φτάσαμε στο 2-2.
Στο 5ο σετ, η Δραπετσώνα προηγήθηκε με 0-4, με τη Ροδίων να μαζεύει τη διαφορά και να προηγείται με 9-5, 10-7, 12-11 να πηγαίνει στη συνέχεια ο αγώνας πόντο-πόντο, με τη Δραπετσώνα με πάθος και αποφασιστικότητα να φτάνει στη νίκη στην παράταση.
 Στο 13-12 του 5ου σετ, η Ροδίων διαμαρτυρήθηκε για απόφαση των διαιτητών και είχαν δίκιο. Όμως στο ίδιο σετ και προηγούμενα είχαν γίνει τρία διαιτητικά σφάλματα, σε βάρος μας. Οπότε η διαιτησία των κ.κ. Χρηστίδη και Σταματίου, κρίνεται καλή.
Το σημαντικό όμως απ΄ αυτόν τον αγώνα και αυτό κρατάμε, είναι η εκτός έδρας νίκη επί ενός αντιπάλου, με φιλοδοξίες ανόδου, από τον οποίο πια αποκτήσαμε 4 πόντους διαφορά. Το δύσκολο όμως είναι μπροστά μας, γιατί θα πρέπει στους επόμενους αγώνες, να μην επέλθει η χαλάρωση και να προσπαθήσουμε να αυξήσουμε τη διαφορά από τους διώκτες μας.

ΡΟΔΙΩΝ ΑΘΛΗΣΗ: (Τρατσέλας) Μακρής, Παππάς, Προδρομίδης, Ποτολίδης, Κοκολάκης, Μοσχούς, Αρβανίτης (λ), Γκένοβ.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Καραμαρούδης) Μαρμαρινός, Κογκαλίδης, Μάμαλης, Μπουλγάρου, Σιώπης, Μαργαρίτης, Πολυχρονιάδης (λ), Στογίλκοβιτς, Στρατηγός, Παπαδέας, Ανδρεόπουλος, Καρανικολάου.