Τετάρτη 17 Ιανουαρίου 2018

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΑΕΚ 1-3 ΓΙΑ ΤΗΝ Α2 ΑΝΤΡΩΝ

Κώστας ΚΟΓΚΑΛΙΔΗΣ
Με εντός έδρας ήττα από την ΑΕΚ με 1-3 (14-25, 13-25, 25-23, 21-25) έκλεισε τις υποχρεώσεις του για τον α΄ γύρο του πρωταθλήματος της Α2 το αντρικό μας τμήμα, παραμένοντας όμως στην προνομιούχο 2η θέση της βαθμολογίας.
Η ομάδα μας ξεκίνησε καλά τον αγώνα και στος πρώτους πόντους έδειξε ανταγωνιστική. Γρήγορα όμως η ΑΕΚ, επέβαλε το ρυθμό της και ξέφυγε με 5-9, 9-17, φτάνοντας εύκολα στο 0-1.
Και στο 2ο σετ, η ΑΕΚ πήρε από την αρχή το προβάδισμα με 6-11, 9-19, πραγματοποιώντας το ίδιο εύκολα το 0-2.
Από το 3ο σετ και μετά η ομάδα μας αφυπνίστηκε και εκμεταλευόμενη τα λάθη της ΑΕΚ, κατάφερε να πάρει από την αρχή την πρωτοπορία στο σκορ με 9-5, 18-14 με την ΑΕΚ να προσπαθεί να αντιδράσει να ισοφαρίζει σε 21-21, αλλά η Δραπετσώνα άντεξε στην πίεση και με πολύ καλό βόλει, έφτασε στη μείωση του σκορ.
Και στο 4ο σετ, παρουσιάσαμε ανταγωνιστική διάθεση και μείναμε στη διεκδίκηση της ισοφάρισης μέχρι το 17-17 και 19-21, αλλά και με αρκετά λάθη μας η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει το τρίποντο που την αφήνει με αρκετή διαφορά στην 1η θέση της βαθμολογίας.
Δυστυχώς στον κρίσιμο αυτό αγώνα η Δραπετσώνα, παρουσιάστηκε με πάμπολλα προβλήματα τραυματισμού βασικών αθλητών της, που αν δεν υπήρχαν ίσως διεκδικούσαμε κάτι καλύτερο. Αλλά επειδή η ιστορία δε γράφεται με τα ''αν'', το αποτέλεσμα που μετράει είναι το τελικό 1-3.
Άριστη η διαιτησία του κ. Κουτσούλα και της κας. Ράντσιου.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Καραμαρούδης, Αρματάς) Μαρμαρινός, Κογκαλίδης, Μάμαλης, Μπουλγάρου, Σιώπης, Μαργαρίτης, Πολυχρονιάδης (λ), Ανδρεόπουλος, Στογίλκοβιτς, Κάλφας.
ΑΕΚ: (Νεόφυτος, Φλαούνας) Κανέλλος, Κρέτσης, Λάππας, Μαυραγάνης, Παπαδόπουλος, Αλεξίου, Αχιλλεόπουλος (λ), Σωνάκης (λ), Δεληπρίμης, Κουλοχέρης, Ανάγνου, Μάρκου.