Τρίτη 24 Απριλίου 2018

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-2 ΣΤΙΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α΄

Νιόβη ΧΑΛΚΙΟΠΟΥΛΟΥ
Με εντός έδρας νίκη επί του ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ ΣΦΠ με 3-2 (20-25, 19-25, 25-21, 25-22, 15-04), με ολική ανατροπή ξεκίνησε στη β΄ φάση του πρωταθλήματος, το α΄ τμήμα των παγκορασίδων μας.
Η ομάδα μας, δεν ξεκίνησε καλά στον αγώνα με προβλήματα κύρια στην κινητικότητα, με αποτέλεσμα στο 1ο σετ, ο Ολυμπιακός να διατηρεί συνεχώς το προβάδισμα με 6-12, 13-16, 16-19 και να προηγηθεί με 0-1.
Στο 2ο σετ, βελτιώθηκε λίγο η εικόνα μας και παραμέναμε κοντά στο σκορ με 8-8, 16-16, με τον Ολυμπιακό να αποκτά διαφορά με 18-21, 19-22 και να πραγματοποιεί το 0-2.
Από εκεί και μετά, όμως η ομάδα μας, άλλαξε την τακτική της και στο 3ο σετ, παίζοντας αρκετά καλύτερο βόλει, προηγηθήκαμε με 15-9, με τον Ολυμπιακό να μειώνει μέχρι το 16-15, αλλά χωρίς συνέχεια για να υπάρξει μείωση στο σκορ με 1-2.
Στο 4ο σετ, συνεχίσαμε με πολύ καλή απόδοση προηγούμενοι με 6-3, 9-7, 18-15, 23-21, για να ισοφαρίσουμε σε 2-2.
Στο 5ο πια σετ, η Δραπετσώνα ανέβασε πάρα πολύ την απόδοση της και ξεκίνησε με ένα μεγάλο σερί 9-0, σφραγίζοντας τη νίκη και το δίποντο.
Άριστη η διαιτησία του κ. Τριανταφυλλόπουλου και της κας. Καλιγέρη.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Μαρμαρινός) Σταμπολίου, Χαλκιοπούλου, Καγιαλή, Κυρίσογλου, Βουλγαράκη, Βενεκέ, Νόου (λ), Τσεκούρα.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: (Κις) Παπαδιά, Πετρίδη, Καλακίδη, Μερακλή, Δελή, Μπεζάνι, Ζουμίδη (λ), Γεροντάκη.

Στον άλλο αγώνα της 1ης αγωνιστικής: ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ - ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ 3-2

1. ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ (3-2) 02