Σάββατο 8 Μαΐου 2021

Προκριματικά Ευρωπαϊκού γυναικών: Θρίαμβος της Εθνικής με 3-0 επί της Ισπανίας

Η Εθνική γυναικών επικράτησε με 3-0 της Ισπανίας στο ντέρμπι του 1ου τουρνουά του 3ου προκριματικού ομίλου του Ευρωβόλεϊ 2021 και με δύο νίκες σε ισάριθμα ματς είναι το φαβορί για την πρώτη θέση και την πρόκριση.

Κι αν το τελικό σκορ προδιαθέτει μια εύκολη νίκη για την ελληνική ομάδα, η αλήθεια είναι ότι τα κορίτσια του Γκιγιέρμο Ναράνχο έκαναν τρομερή προσπάθεια σε ένα ματς γεμάτο ανατροπές και μεγάλες φάσεις, με την Ανθή Βασιλαντωνάκη και την Στέλλα Χριστοδούλου να βάζουν τη δική τους σφραγίδα στη σπουδαία νίκη.

Στο πρώτο η Ελλάδα ξεκίνησε πολύ καλά και κατάφερε από νωρίς να ξεφύγει στο σκορ (4-2, 9-5) διατηρώντας αυτή τη διαφορά μέχρι το 13-8 όταν η Ισπανία άρχισε να πιέζει από το σερβίς για να μειώσει αρχικά σε 13-11 και να ισοφαρίσει 14-14. Η εικόνα του... ντέρμπι όμως δεν κράτησε πολύ καθώς η Τζίνα Λαμπρούση με επίθεση έκανε το 16-15 και πήγε στη γραμμή του σερβίς απ' όπου έφυγε όταν το σκορ έγινε 21-15. Το σετ φάνηκε να έχει τελειώσει, αλλά ένα νέο σερί από κακές ελληνικές υποδοχές έφερε την Ισπανία στο -1 (23-22) και με κόντρα ισοφάρισης, όμως το μπλοκ της Βασιλαντωνάκη και η επίθεση από την ίδια έκαναν το 25-22.

Ίδιο φινάλε, αλλά εντελώς διαφορετικό σενάριο στο δεύτερο σετ, αφού η Ισπανία είχε το πάνω χέρι από την αρχή μέχρι και τον 20ο πόντο. Οι φιλοξενούμενες πίεσαν και πάλι από την αρχή του σετ με το σερβίς τους αναγκάζοντας τον Ναράνχο να πάρει πολύ νωρίς τάιμ άουτ (3-7). Αμέσως μετά προέκυψε μια αντίδραση (5-7) όμως η Ισπανία έπαιρνε εύκολα την αλλαγή και στο 9-11 άρχισε να χτίζει πάλι μια διαφορά (9-13, 11-16). Η Ελλάδα πλησίασε σε 15-17, αλλά έχασε αρκετές κόντρα επιθέσεις για να πλησιάσει κι άλλο στο σκορ και να φτάσουμε στο 17-20. Η Βλαχάκη μείωσε, η Βασιλαντωνάκη πήγε στο σερβίς και η Ισπανία κατέρρευσε. Με την Χριστοδούλου να έχει τρεις πόντους (1 μπλοκ και δύο πλασέ, την Βλαχάκη άλλους δύο και ισάριθμα λάθη των αντιπάλων μας, η Ελλάδα με σερί 7-0 πήρε το σετ με 25-20.

Η Ισπανία άργησε να συνέλθει από την ανατροπή και η Ελλάδα ξεκίνησε με κεκτημένη ταχύτητα το τρίτο σετ ξεφεύγοντας με 9-6 και 11-8. Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να επιστρέψουν, ισοφάρισαν σε 11-11, ωστόσω και πάλι η Στέλλα Χριστοδούλου έδωσε τη λύση. Με πλασέ και άσο άνοιξε τη διαφορά στο 18-15, ο νέος άσσος της Στράντζαλη έφερε το 20-16 κι όλα πλέον είχαν κριθεί με τον επίλογο να γράφεται με την πάιπ της Στράντζαλη.

Ο ομοσπονδιακός προπονητής Γκιγιέρμο Ναράνχο δήλωσε: «Ήταν δύσκολο παιχνίδι παρά το 3-0. Οι λίγοι φίλαθλοι που ήταν στο γήπεδο έδειξαν πόσο πολύ έλειψαν από τους αγώνες. Είμαι περήφανος για την ομάδα μου και ειδικά για την ανατροπή στο δεύτερο σετ. Περιμένω το ίδιο πάθος και στο τρίτο παιχνίδι απέναντι στην Αυστρία».

Η ακραία της Εθνικής Όλγα Στράντζαλη είπε: «Το σερβίς και η υποδοχή είναι τα στοιχεία που φέρνουν τη νίκη και τα είχαμε αυτά σήμερα. Με το αποτέλεσμα το σημερινό μας ανέβηκε ακόμα περισσότερο η ψυχολογία και θα πάμε αύριο με την ίδια ψυχή και ενέργεια για να κάνουμε το 3Χ3 απέναντι στην Αυστρία, μία επίσης πολύ καλή ομάδα».

Η Κωνσταντίνα Βλαχάκη που γιόρτασε τα 26α γενέθλιά της με τη νίκη επί της Ισπανίας δήλωσε:
«Πολύ καλό δώρο γενεθλίων, το ήθελα πολύ και βγήκε. Νομίζω πως είχαμε την υπομονή και την ψυχραιμία στο δεύτερο σετ για να κάνουμε την ανατροπή. Γνωρίζουμε πως το παιχνίδι εξαρτιόταν από εμάς και όλες μαζί ως ομάδα ήρθε αυτή η νίκη».

Διαιτητές: Ριστόβσκι, Βαρμπάνοφ