Παρασκευή 30 Οκτωβρίου 2015

ΜΟΣΧΑΤΟ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 3-1 ΓΙΑ ΤΗΝ Α΄ ΕΣΠΕΔΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με εκτός έδρας ήττα από τον ΑΟΠΕ ΜΟΣΧΑΤΟΥ με 3-1 (25-20, 14-25, 25-18, 27-25), συνέχισε την πορεία του στο πρωτάθλημα της Α΄ ΕΣΠΕΔΑ το γυναικείο μας τμήμα.
Η ομάδα μας, έκανε μια απρόσμενη κακή εμφάνιση, αλλά έστω και έτσι χρειάστηκε να βάλει πολύ μακριά το χεράκι της και η διαιτησία της κας. Πάτση και του κ. Χατσικιάν, για να γίνει κατορθωτή ή ήττα της ομάδας μας.
Ήταν πάρα, μα πάρα πολλές οι φάσεις που αδικήθηκε η ομάδα μας. Σίγουρα, θα χρειαστούν ιδιωτική φροντιστηριακή εκπαίδευση οι δύο χθεσινοί διαιτητές στους τομείς της διπλής μπάλας και του πιασίματος του φιλέ, αφού ήταν προκλητικότατες οι αποφάσεις τους. Η συγγνώμη και παραδοχή των λαθών, εκ των υστέρων, λίγη σημασία έχει. Είναι γνωστό το πρόβλημα, της μη ύπαρξης ικανού αριθμού διαιτητών στην Ένωση μας, αλλά τουλάχιστον αυτοί που υπάρχουν, ας φροντίσουν το λειτούργημα που κάνουν και αμοίβονται γι αυτό, να το κάνουν όσο καλύτερα γίνεται.
Η Δραπετσώνα, πολύ σπάνια θέτει διαιτητικά θέματα, αλλά επειδή η χρονιά δεν έχει ξεκινήσει καθόλου καλά σε αυτόν τον τομέα, θα φροντίσουμε να πάρουμε τα κατάλληλα μέτρα, ώστε να διαφυλάξουμε όσο καλύτερα γίνεται την επένδυση που έχουμε κάνει από εργατοώρες, ιδρώτα, χρήματα κλπ.
Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα. Το 1ο σετ, ξεκίνησε με το Μοσχάτο να αιφνιδιάζει και να προηγείται με 9-0. Στη συνέχεια, η Δραπετσώνα, προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά ήταν αργά και το μόνο που κατάφερε, ήταν η μείωση του σκορ.
Στο 2ο σετ, με όπλο το σέρβις μας, από το οποίο πήραμε πολλούς πόντους, ισοφαρίσαμε με πολύ εύκολο τρόπο.
Στο 3ο σετ, επανήλθαμε στην άσχημη εμφάνιση μας. Παρ΄ όλα αυτά, όμως προηγηθήκαμε με 9-14. Το Μοσχάτο όμως, με σερί 8-1, πήρε την πρωτοπορία και με νέο σερί 9-3, προηγήθηκε με 2-1.
Στο 4ο σετ, το Μοσχάτο είχε πάρει διαφορά με 3-0, 7-3, 17-12, 22-19, 24-21. Στο σημείο εκείνο η Δραπετσώνα με σερί 0-4, έφτασε στο σετ μπολ, αλλά ήρθε νέο σερί του Μοσχάτου με 3-0, για να πάρει σετ και 3ποντο.
Πέρα από τα λάθη της διαιτησίας, ευτυχώς που ήρθε η ήττα νωρίς, ώστε να βάλουμε τα κεφάλια μέσα και να αποδεικνύουμε σε κάθε αγώνα και σε κάθε γήπεδο, ότι είμαστε οι καλύτεροι, αντιπαλεύοντας κάθε δυσχερή κατάσταση που προέρχεται είτε από διαιτησία, είτε από γηπεδικές συνθήκες, είτε από αντίπαλο.
ΜΟΣΧΑΤΟ: (Ξενάκη) Στρατηγού, Χαλβατζή, Αντωνάκη, Παπαδοπούλου, Μπελεγρίνη, Αδαμίδου, Παντελιού (λ), Τουτζιαράκη (λ), Ραπανάκη, Ποριώτη, Σκαραμάγκου, Πίτο.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζηδημητρίου) Μπουρέλι, Χατζηπέτρου, Καραγιαννίδου, Βαγγή, Τζώρτζη, Δούκα, Κρεμμύδα (λ), Ιωάννου, Λιόλιου.