Σάββατο 17 Ιουλίου 2010

ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: ΗΤΤΑ ΜΕ 3-0 ΑΠΟ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ ΣΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΑΓΩΝΑ

Με ήττα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον Β’ όμιλο του Ευρωπαϊκού Λιγκ η εθνική ομάδα των γυναικών καθώς έχασε και στο δεύτερο παιχνίδι που έγινε στο «Δ. Κραχτίδης»» της Δράμας, από το Ισραήλ με 3-0 (21-25, 21-25, 19-25).
Mε τη νίκη του αυτή, το Ισραήλ εξασφάλισε την πρόκριση του στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης. Με απόφαση της ευρωπαϊκής συνομοσπονδίας (CEV) για την πρόκριση στα τελικά της Άγκυρας, υπολογίζονται μόνο τα παιχνίδια ανάμεσα στο Ισραήλ, την Ισπανία και την Ελλάδα και όχι αυτά κόντρα στην Τουρκία που είναι και η διοργανώτρια του φάιναλ φορ. Έτσι στην ειδική βαθμολογία ανάμεσα στις τρεις αυτές ομάδες (Ισραήλ, Ισπανία, Ελλάδα) το Ισραήλ και η Ισπανία ισοβαθμούν με 14 βαθμούς όμως οι Ισραηλινές έχουν καλύτερη διαφορά στα σετ.
Αυτή είναι η πρώτη φορά που το Ισραήλ εξασφαλίζει την παρουσία του σε τελική φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης μετά το 1967. Τότε προπονητής ήταν και πάλι ο Σέλινγκερ, ο οποίος είχε οδηγήσει την ομάδα του στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που είχε φιλοξενηθεί και πάλι στην Τουρκία.
Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
Το πρώτο σετ ήταν πολύ ισορροπημένο μέχρι το 20-20, αφού καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε καταφέρει να προηγηθεί με περισσότερους από δύο πόντους. Στο ξεκίνημα η Ελλάδα με όπλο της το μπλοκ είχε το προβάδισμα και το Ισραήλ ακολουθούσε. Όμως μετά το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ το σκηνικό άλλαξε και οι Ισραηλινές πιέζοντας στο σερβίς πήραν τα ηνία του ματς, με την εθνική Ελλάδας όμως να μην χάνει επαφή με το σκορ μέχρι το 20-20. Από εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενες με πρωταγωνίστρια την Αρτμένκο πήραν πέντε πόντους έναντι ενός της ελληνικής ομάδας και κατέκτησαν το σετ με 25-21.
Τα πολλά λάθη στην υποδοχή από την ελληνική ομάδα στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ έδωσαν την ευκαιρία στο Ισραήλ να προηγηθεί με 4-0 αναγκάζοντας τον Τζιοβάννι Καπράρα να πάρει τάιμ άουτ. Η εικόνα της Ελλάδας βελτιώθηκε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 5-5 καθώς εκμεταλλεύτηκε τα λάθη που έκαναν οι Ισραηλινές. Ωστόσο σε κανένα σημείο του σετ δεν κατάφερε να περάσει μπροστά. Η τελευταία φορά που οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες ήταν στο 11-11. Στη συνέχεια το Ισραήλ με την πίεση στο σερβίς χάλασε την ελληνική υποδοχή και κατάφερε να πάρει μια διαφορά της τάξεως των τεσσάρων πόντων την οποία με κάποια σκαμπανεβάσματα την κράτησε μέχρι το τέλος του σετ το οποίο έληξε και αυτό με 25-21.
Το τρίτο σετ ξεκίνησε ιδανικά για την ελληνική ομάδα καθώς προηγήθηκε με 6-1 αν και οι περισσότεροι από τους πόντους της Ελλάδας προέρχονταν από λάθη του Ισραήλ. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι χωρίς όμως να καταφέρουν να ισοφαρίσουν στο πρώτο μισό του σετ. Τελικά όμως η «αχίλλειος πτέρνα» της Ελλάδας η υποδοχή της, την πρόδωσε και πάλι. Το Ισραήλ με την Πολίν Αράζι στο σερβίς κατάφερε να πάρει τέσσερις αναπάντητους πόντους κι ενώ ήταν πίσω στο σκορ με 14-12 πέρασε μπροστά 16-14. Η ελληνική ομάδα κράτησε επαφή με το σκορ μέχρι το 17-18 αλλά στη συνέχεια μπόρεσε να πάρει μόνο δύο πόντους και η ήττα ήρθε φυσιολογικά, αφού το Ισραήλ πήρε και το τρίτο σετ με 25-19.
Οι πόντοι της Ελλάδας: 1 άσος, 33 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 16 λάθη αντιπάλου. Ισραήλ 6 άσοι, 44 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 19 λάθη αντιπάλου. Διαιτητές: Βικτορίνι-Λίζα (Σλοβακία), Γκλόμπατσνικ (Σλοβενία).
ΕΛΛΑΔΑ (Καπράρα): Κουτουξίδου 1 (1/1 επ.), Κυριακίδου 6 (5/9 επ., 1 μπλοκ), Νομικού 10 (8/25 επ., 2 μπλοκ), Γιώτα 12 (1 άσος, 7/12 επ., 4 μπλοκ), Τσίμα 11 (8/16 επ., 3 μπλοκ, 59% υπ.), Χαντάβα 4 (3/22 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.), Καραγκούνη (λ. – 53% υπ.) / Ιβάνοβα 1 (1/4 επ., 60% υπ.), Βουτσά.
ΙΣΡΑΗΛ (Σέλινγκερ): Πόντε 2 (1 άσος, 1/3 επ.), Φράγκε 10 (9/20 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ.), Βελίκι 21 (2 άσοι, 17/33 επ., 2 μπλοκ, 79% υπ.), Βόλιβαχ 5 (1 άσος, 2/6 επ., 2 μπλοκ), Αράζι 4 (2 άσοι, 2/6 επ.), Αρτμένκο 14 (13/35 επ., 1 μπλοκ), Ζίνομπαρ (λ.- 69% υπ.).