Παρασκευή 9 Ιουλίου 2010

ΗΤΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΕΦΗΒΩΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΠΑΝΙΑ ΜΕ 3-1

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισε η Εθνική Εφήβων από την αντίστοιχη της Ισπανίας, στην πρώτη αγωνιστική του τρίτου προκριματικού γύρου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.
 1Η Ισπανία δυσκολεύτηκε αρκετά για να κάμψει το εμπόδιο της Ελλάδας  επικρατώντας τελικά με 3-1 (22-25, 25-16, 25-19, 32-30). Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για ττους Έλληνες. Αν και βρέθηκαν πίσω στις αρχές του πρώτο σετ με τελική αντεπίθεση το κατέκτησαν 22-25. Οι Ισπανοί μπόρεσαν να πιέσουν στο δεύτερο σετ από την θέση του σερβίς και κατόρθωσαν να επιβάλλουν τον δικό τους ρυθμό παιχνιδιού. Αρχικά μια αναγεννημένη Ισπανία  ισοφάρισε σε 1-1  και με πολυ καλά ποσοστά στην επίθεση πήρε το προβάδισμα . Στο τέταρτο σετ αν και όλα έδειχναν ότι οι γηπεδούχοι θα έφταναν σε μια άνετη επικράτηση τα πολλά νεύρα που κυριάρχησαν στο παιχνίδι των Ισπανών τους επηρέασαν σε σημαντικό βαθμό. Το τελευταίο κομμάτι του τέταρτου σετ ήταν γεμάτο ένταση και τρομερή αγωνία με τις ισοπαλίες να διαδέχονται η μία την άλλη. Τελικά η μπίλια έκατσε στους οικοδεσπότες Ισπανούς που έφτασαν τελικά στην πρώτη τους νίκη.
Ο προπονητής της Ελληνικής ομάδας Γιώργος Καραβιδόπουλος έδωσε συγχαρητήρια στην Ισπανία για την νίκη της μετά το παιχνίδι '' Πιστεύω ότι η ομάδα της Ισπανίας έφτασε στην τελική επικράτηση γιατί οι παίκτες της ήταν πιο ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία. Το παιχνίδι ήταν πολύ συναρπαστικό και εμείς αγωνιστήκαμε πολύ καλά. Έχουμε δύο παιχνίδια ακόμη και θέλουμε τώρα να κερδίσουμε το επόμενο.
Ο Ισπανός προπονητής Ρικάρντο Μαλντονάντο ήταν πολύ χαρούμενος για την νίκη της ομάδας του ''Ήταν ένα πολύ σκληρό παιχνίδι όπως ακριβώς το περιμέναμε. Η Ελληνική ομάδα έχει παρουσιάσει σημαντικά σημάδια βελτίωσης ειδικά στον τομέα της υποδοχής. Η απόδοση στην επιθεσή τους περιέπλεξε την εξέλιξη του παιχνιδιού. Μας προβλημάτισε η αποδοσή τους και χρειάστηκε να βγάλουμε κάποιες καλές υποδοχές για να ανακάμψουμε και να φτάσουμε στην τελική επικράτηση''.
Νωρίτερα,  στο παιχνίδι που άνοιξε το πρόγραμμα της πρώτης ημέρας του τουρνουά η Ολλανδία επικράτησε της Ουκρανίας. Οι Ολλανδοί στο πρώτο σετ έπιασαν υψηλά επίπεδα απόδοσης κερδίζοντας το πρώτο σετ. Οι Ουκρανοί επέστρεψαν στο τάραφλεξ για το δεύτερο σετ απόλυτα συγκεντρωμένοι και διέλυσαν τους αντιπάλους τους. Στο τρίτο σετ το παιχνίδι έδειχνε ισορροπημένο αλλά τελικά οι Ολλανδοί με αποτελεσματικό σερβίς κατόρθωσαν να το κατακτήσουν . Το παιχνίδι ήταν υπό το απόλυτο έλεγχο των Ολλανδών. Με κύρια όπλα το αποτελεσματικό σερβίς με τον Αμπντελ Αζίζ να σημειώνει 8 άσσους και το απροσπέλαστο μπλοκ, οι Ολλανδοί υπό την καθοδήγηση του πρώην Ολυμπιονίκη των Οράνιε Ρον Ζβέρβερ έφτασαν στο πολύτιμο για αυτούς 3-1 (25-10, 17-25, 25-22, 25-14)
Ο προπονητής των Ολλανδών Ρον Ζβέρβερ δήλωσε μετά το τέλος του παιχνιδιού " Τα πρώτα παιχνίδια είναι πάντα πολύ δύσκολα σε οποιαδήποτε διοργάνωση. Θέλαμε να ξεκινήσουμε καλά στο τουρνουά και οι παίκτες μου τα κατάφεραν. Σε αγώνες Εφήβων είναι λογικό να υπάρχουν πολλά σκαμπανεβάσματα στην απόδοση των ομάδων. Π.χ κερδίσαμε το πρώτο σετ με χαρακτηριστική ευκολία (25-10) αλλά χάσαμε πολύ εύκολα το δεύτερο σετ (17-25). Πιστεύω ότι δουλέψαμε στη συνέχεια πολύ καλά στην άμυνα και υπερισχύσαμε στον τομέα του σερβίς και του μπλοκ από τον αντίπαλο για να φτάσουμε στην νίκη''.
Η Ολλανδία και οι οικοδεσπότες Ισπανοί πήραν κεφάλι στην βαθμολογία του 5ου ομίλου μετά την πρώτη αγωνιστική ημέρα στο πλαίσιο του τρίτου προκριματικού γύρου του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Εφήβων. Ολλανδοί και Ισπανοί πραγματοποίησαν ένα αποφασιστικό βήμα μετά την ολοκλήρωση της πρώτης αγωνιστικής ημέρας για την κατάκτηση του εισιτηρίου που οδηγεί στην τελική φάση της Λευκορωσίας.

4ο σετ:
3-2, 3-3, 7-5, 7-6, 8-7, 8-9, 9-12, 11-14, 13-16, 14-18, 16-21, 19-23, 24-23, 24-24, 25-25, 26-26, 28-27, 28-29, 29-29, 30-31, 30-32

Το πρόγραμμα των αγώνων στην Ισπανία:
Πέμπτη 8 Ιουλίου, 20.00: Ελλάδα - Ισπανία 1-3
Παρασκευή 9 Ιουλίου, 17.30: Ολλανδία - Ελλάδα
Σάββατο 10 Ιουλίου, 17.30: Ουκρανία - Ελλάδα
Στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2010 στη Λευκορωσία (28/8-5/9) προκρίνονται οι δύο πρώτες ομάδες του ομίλου.