Σάββατο 10 Ιουλίου 2010

ΕΘΝΙΚΗ ΓΥΝΑΙΚΩΝ: ΗΤΤΑ 3-1 ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΟΥΡΚΙΑ

Αποστολή ΠΣΑΤ. Άγκυρα, Κων/νος Χατζηδημητρίου
Για την υποδοχή ήταν γνωστό το πρόβλημα, αλλά με τόσο άσχημα ποσοστά στην επίθεση είναι σχεδόν αδύνατον να διεκδικήσεις την νίκη σε αυτό το επίπεδο. Η Εθνική ομάδα Γυναικών ηττήθηκε με 3-1 σετ από την Τουρκία στην Άγκυρα απολύτως φυσιολογικά, αφού είχε 27 στις 99 επιθέσεις, δηλαδή ποσοστό 27%. Αυτό το στοιχείο σε συνδυασμό με την κακή υποδοχή (39% με 22% άριστες), αλλά και άμυνα που δέχθηκαν 9 άσους και 16 μπλοκ οδήγησαν στην 8η ήττα της στην 5η αγωνιστική του β΄ ομίλου του ευρωπαϊκού λιγκ. Αξίζει να σημειωθεί επίσης πως οι διαιτητές (Τανκίσεβ- Μιλίνκοβιτς) έχασαν πολλές φάσεις, αδικώντας σε αρκετά σημεία την Ελλάδα, προκαλώντας τις διαμαρτυρίες του ομοσπονδιακού τεχνικού Τζιάνι Καπράρα. Το δεύτερο παιχνίδι των δύο ομάδων θα γίνει την Κυριακή στις 6μ.μ.

Η εικόνα του αγώνα

Στο 1ο σετ η ελληνική ομάδα έλεγχε το ματς. Μπήκε από την αρχή δυνατά (4-6, 5-7, 7-9) και παρά την πρωτοπορία της Τουρκίας με 10-9 και 12-10 κατάφερε με σερί 4-0 (με εξαιρετική την Τσίμα στο σέρβις) να ξαναπάει στο +2 (12-14). Από κει και έπειτα μίλησε το μπλοκ (6 σύνολο) με την ελληνική ομάδα να πετυχαίνει τρία συνεχόμενα και εκμεταλλευόμενη κάποια λάθη των γηπεδούχων να φτάνει στο 16-24 με σερί 6-0 (από 16-18) και τελικώς στο 21-25 για το 0-1.
Το δεύτερο σετ η Εθνική το έχασε πολύ εύκολα με 25-12 . Από την αρχή οι Τουρκάλες πήραν διαφορά στο σκορ (4-1, 6-2, 7-3, 12-6) και παρά την μείωση σε 12-9 με δύο άσσους της Κουτουξίδου η Ελλάδα δεν μπόρεσε να επιστρέψει στο ματς, αφού η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +11 (20-9).
Το τρίτο σετ η Ελλάδα το έχασε εντελώς άδοξα. Ενώ είχε την πρωτοπορία και μάλιστα με +3 (7-10) έπειτα από άσο της Κουτουξίδου, έπαθε ένα ανεπανάληπτο μπλακ- άουτ. Οι Τουρκάλες με σερί 10-0 (!) έφτασαν στο 17-10 και όπως ήταν λογικό το… καθάρισαν με 25-17.
Μία από τα ίδια και στο 4ο σετ με την ομάδα του Τζιάνι Καπράρα να χάνει από την αρχή τον έλεγχο του ματς και να υποκύπτει φυσιολογικά με 25-17.
Δηλώσεις
Τζιάνι Καπράρα (ομοσπονδιακός τεχνικός): «Κερδίσαμε το πρώτο σετ, αλλά σημασία γενικά δεν έχει μόνο να κερδίσουμε, αλλά και πως παίζουμε. Το πρώτο σετ ήταν το χειρότερο που έχω δει στην καριέρα μου με 19 λάθη και από τις δύο ομάδες. Στη συνέχεια απλά εμείς συνεχίσαμε στον ίδιο ρυθμό και οι Τουρκάλες τα μείωσαν για αυτό και επικράτησαν.
Η επίθεση μας ήταν προβληματική, όχι μόνο επειδή η Νικολέτα (Κουτουξίδου) δεν βρέθηκε σε καλή μέρα, αλλά και επειδή οι επιθετικές δεν έχουν μάθει να παίζουν με όχι τέλειες πάσες και δεν την βοήθησαν. Ίσως σε αυτό να φταίει και η απειρία τους. Αυτό είναι ένα στοιχείο που φυσικά θα διορθωθεί με τον καιρό».
Εύα Χαντάβα (ακραία): «Είχαμε καλό ξεκίνημα, αλλά μετά χαλαρώσαμε και χάσαμε φυσιολογικά τα επόμενα σετ. Το παιχνίδι κρίθηκε στην άμυνα και την επίθεση μας».
Μαρία Νομικού (διαγώνιος): «Στο πρώτο σετ παίξαμε καλά, αλλά μετά οι Τουρκάλες μας κατάλαβαν. Όσο περνούσε η ώρα έπεφτε και η ψυχολογία μας και έτσι ήρθε η ήττα. Δεν ήμασταν συγκεντρωμένες».
Ευγενία Τσίμα (ακραία): «Δεν αξιοποιήσαμε την κατάκτηση του πρώτου σετ. Δυστυχώς δείξαμε πολλά σημάδια χαλαρότητας. Πρέπει να σταθεροποιήσουμε την απόδοση μας. Αυτός είναι ο στόχος μας».
ΤΟΥΡΚΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 3-1

Τα σετ: 21-25, 25-12, 25-17, 25-17

ΤΟΥΡΚΙΑ (Κιαπίνι): Τοκσού 8 (4/6 επιθέσεις, 4 μπλοκ), Αιντεμίρ 4 (1/6, 2 μπ., 1 άσος), Οζού 11 (9/26, 2 μπ.), Ερντεμ 21 (9/17, 6 μπ., 6 ασους), Μποζ 11 (11/25), Νταρνέλ 15 (11/28, 2 μπ., 2 ασοι), Γελντάν (λ, 65%-29% άριστες).
ΕΛΛΑΔΑ (Καπράρα): Νομικού 5 (4/18 επιθέσεις, 1 μπλοκ), Κουτουξίδου 3 (0/1, 3 ασοι), Τζανακάκη 4 (3/11, 1 μπ.), Γιώτα 6 (3/11, 3 μπ.), Τσίμα 12 (10/32, 3 μπ., 1 άσος), Χαντάβα 7 (6/18, 1 ασος), Κελεσίδου (λ, 32%-18% άριστες)- Κυριακίδου 3 (1 ασος), Κοσμά 1, Βουτσά, Ιβάνοβα, Καραγκούνη (λ).
*Οι 71 πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 27 επιθέσεις, 6 άσους, 8 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων, ενώ οι 96 της Τουρκίας από 46 επιθέσεις, 9 άσους, 16 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλου.
* Η μπάντα (έπαιξε ακόμα και τζαζ) που είχαν στο γήπεδο οι Τούρκοι δημιούργησε πολύ καλή ατμόσφαιρα με τους 2.000 περίπου Τούρκους να τραγουδούν και να χειροκροτούν όλη την ώρα.