Σάββατο 25 Ιουνίου 2011

ΕΛΛΑΔΑ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ 0-3 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Το δυνατό ξεκίνημα στο πρώτο σετ που άφησε υποσχέσεις για μια καλή εμφάνιση, ίσως και θετικό αποτέλεσμα, δεν είχε συνέχεια και έτσι η Εθνική ανδρών ηττήθηκε με 3-0 από την Ολλανδία στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα στην Ξάνθη στο πλαίσιο του 5ου γύρου. Έτσι, την Κυριακή θα τα ξαναπούν (19:00) στο κλειστό γυμναστήριο «Φίλιππος Αμοιρίδης».

Η Εθνική φάνηκε ανταγωνιστική στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και προηγήθηκε 9-7, αλλά στη συνέχεια, οι Ολλανδοί ισοφάρισαν (13-13) με καλύτερο παίκτη τους τον Ράουερντινκ και στο σημείο εκείνο άρχισαν να «χτίζουν» την υπέρ τους διαφορά (13-16). Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός, Αλέκος Λεώνης ξεκίνησε τον αγώνα με τους Σουλτανόπουλο, Πετρέα, Πελεκούδα Ρουμελιώτη, Σαρικεΐσογλου, Ασπιώτη και λίμπερο τον Παπαδημητρίου. Οι διεθνείς… κυνηγούσαν σε όλο το υπόλοιπο του σετ και «απείλησαν» μειώνοντας σε 17-19, αλλά η υποδοχή ήταν το αδύνατο σημείο τους και τους στέρησε τη δυνατότητα να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω, χάνοντας το σετ με
21-25.

Μη έχοντας και πολλές επιλογές η Εθνική αναγκάστηκε να ρισκάρει λίγο παραπάνω στο σέρβις και την επίθεση γενικότερα με το σκορ να μένει κοντά ανάμεσα στις δύο ομάδες (2-4, 4-5). Οι Ολλανδοί, όμως, είχαν αρχίσει να βελτιώνουν το μπλοκ τους και να δυσκολεύουν την ελληνική επίθεση (4-8). Με «φρέσκο αίμα» στη σύνθεσή της, όπως τους Πελεκούδα, Ασπιώτη, Σαρισκεΐσογλου και την είσοδο των Φιλίποφ, Μαρούλη, η Ελλάδα μπορεί να μην ήταν τόσο ανταγωνιστική (7-10, 7-13, 7-14), αλλά τουλάχιστον ο κ. Λεώνης καθοδηγούσε από τον πάγκο μια ομάδα που φαινόταν βγαλμένη από το μέλλον και αυτό έδινε την ευκαιρία στους Ολλανδούς να ξεφεύγουν (15-22). Στη συνέχεια ο Ομοσπονδιακός τεχνικός έδωσε χρόνο και στους Κουμεντάκη, Κοκκινάκη και τα νέα παιδιά στο παρκέ είχαν μόνο έμπειρο γύρω τους τον Νίκο Ρουμελιώτη για να τελειώσει το σετ στο
18-25.

Με τους Κουμεντάκη και Πετρέα να πρωταγωνιστούν στους πρώτους πόντους του τρίτου σετ, η Ελλάδα έκανε ένα πολύ δυνατό ξεκίνημα προηγούμενη με 4-0 και 7-1 κόντρα στους Ολλανδούς που δεν ήταν το ίδιο… ιπτάμενοι με τα δύο προηγούμενα σετ. Οι φωνές του προπονητή τους, Έντουϊν Μπένε, ακούγονταν σχεδόν σε όλο το κλειστό, γεγονός που αφύπνισε τους φιλοξενούμενους και κατάφεραν να μειώσουν σε 9-7, εκμεταλλευόμενοι, όμως και την ελληνική χαλάρωση. Η εντυπωσιακή άνοδος του πασαδόρου Φρέρικς και κυρίως των κεντρικών Βλαμ και Λόρσεϊντ έφεραν την Ολλανδία για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 10-11 και την Εθνική να προβληματίζει (12-15). Η Εθνική, όμως έκανε μια τελευταία προσπάθεια μειώνοντας σε 18-19, αλλά και αυτό δεν ήταν αρκετό χάνοντας το σετ με