Σάββατο 25 Ιουνίου 2011

ΕΛΛΑΔΑ - ΓΑΛΛΙΑ 1-3 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Την πρώτη ήττα της με 3-1 σετ από τη Γαλλία στην 5η «στροφή» του Ευρωπαϊκού Λιγκ που γίνεται στην Ξάνθη και το κλειστό «Φίλιππος Αμοιρίδης», γνώρισε η Εθνική και πλέον οι δύο ομάδες έδωσαν «ραντεβού» στον 2ο μεταξύ τους αγώνα που θα γίνει την Κυριακή την ίδια ώρα.

Η Εθνική δεν κατάφερε σε κανένα σημείο του 1ου σετ να ακολουθήσει τον ρυθμό που επέβαλε εξ αρχής η Γαλλία. Ο Τάκης Φλώρος ξεκίνησε τον αγώνα με τις Κυριακίδου, Κουτουξίδου, Τζανακάκη, Τσίμα, Χαντάβα, Μερτέκη και λίμπερο την Κελεσίδου. Οι Ελληνίδες δεν μπόρεσαν να βγάλουν τις άμυνες που έπρεπε, αφού ούτε στην υποδοχή, ούτε στο μπλοκ ισορρόπησαν τα πράγματα. Οι Γαλλίδες έχοντας την Σουλάρ στο σέρβις ξέφυγαν με 3-6 και στη συνέχεια με την Μποέ να «σκεπάζει» τον φιλέ, χάρη στο ύψος της, τα περιθώρια στένευαν όλο και περισσότερο για τη γαλανόλευκη (4-8, 5-11), ενώ η διαφορά έφτασε και στους 7 πόντους (7-13, 14-21), η οποία διατηρήθηκε μέχρι και το τέλος (18-25).

Ισορρόπησε η Εθνική

Στο 2ο σετ, η Εθνική μπήκε λίγο πιο δυνατά στο παιχνίδι και κόντραρε τη Γαλλία στους πρώτους πόντους (4-6, 5-7), αν και χρειάστηκαν κάποια εύκολα λάθη των αντιπάλων με το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ να κλείνει στο 5-8. Με την Παπαφωτίου στο παιχνίδι η Εθνική έφτασε να ισοφαρίσει για πρώτη φορά στο ματς σε 10-10 και πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 13-12. Το γεγονός αυτό έκανε τις διεθνείς να το πιστεύουν όλο και πιο πολύ και η συνέχεια πήγε πόντο – πόντο. (14-16). Στο 16-18, ανέλαβε δράση η Κυριακίδου, ακολούθησε ένα άουτ και το καρφί της Κυριακίδου σε πρώτο χρόνο που έκανε το 20-19 για να περάσει η Εθνική ξανά μπροστά στο σκορ. Κρίσιμοι πόντοι από την Τζανακάκη και την Τσίμα τελείωσαν το σετ με 25-22 και το 1-1 για την Εθνική.

Το πάλεψε…

Στο 3ο σετ, η Εθνική μπήκε με τον ίδιο ακριβώς ρυθμό (3-4, 5-5, 7-8) και ισοφάρισε σε 9-9, αλλά στη συνέχεια δύο άσοι από την Ουντιμά και μια λάθος επιλογή στην επίθεση, έκαναν το 9-12 δίνοντας την ευκαιρία στις Γαλλίδες να ξεφύγουν. Η Εθνική ανέβηκε ξανά αγωνιστικά και με το διπλό μπλοκ από Μερτέκη και Κυριακίδου έφερε το σκορ στα ίσα (14-14). Η συνέχεια, όμως, ανήκε στις Γαλλίδες που με μια αντεπίθεση διαρκείας απέκτησαν νέο προβάδισμα με την Ουντιμά να ξεχωρίζει και πάλι σε εκείνο το σημείο και να κρίνει το αποτέλεσμα υπέρ των φιλοξενούμενων (15-17, 16-20, 17-22). Η Εθνική μείωσε με την Τσίμα στο 19-22, αλλά ήταν πολύ δύσκολο να ανατρέψει την κατάσταση χάνοντας το σετ με 21-25.

Υπόθεση ψυχολογίας…

Με την ψυχολογία υπέρ τους ξεκίνησαν οι Γαλλίδες το 4ο σετ και αυτό φάνηκε από την αυτοπεποίθηση με την οποία τελείωναν τις πρώτες φάσεις στο φιλέ. Η Εθνική στα πρώτα λεπτά βρήκε λύσεις για να ακολουθήσει τις «τρικολόρ» (2-4, 4-6), όμως, όσο ο χρόνος περνούσε το παιχνίδι έγερνε προς την αντίπαλη πλευρά (5-8, 5-10, 7-12). Η Τζανακάκη μείωσε σε 11-14 και έδωσε το έναυσμα για την ελληνική αντεπίθεση που έφερε το σκορ στο 15-16, αλλά κάπου εκεί η ομάδα έχασε το… γαλλικό κλειδί. Οι Γαλλίδες οργανώθηκαν στην άμυνα και ρίσκαραν στην επίθεση και δικαιώθηκαν τόσο από τις προσπάθειες των Ορλέ, Σλεκ για το τελικό 17-25.