Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου 2014

ΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ ΦΑΣΗΣ ΤΩΝ ''16'' ΤΟΥ ΚΥΠΕΛΟΥ ΕΛΛΑΔΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Επιβλητικός Ολυμπιακός, διέλυσε τα Βριλήσσια
Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ στα Βριλήσσια (σ.σ. στην έδρα όπου γνώρισε την μοναδική του ήττα στο πρωτάθλημα) και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Γυναικών (βρίσκονται ήδη ΑΕΚ, Παναθηναϊκός, Ηρακλής, Πανναξιακός, Ηρακλής Κηφισιάς, ΟΠΕΡ, Ανατόλια).
Στο πρώτο σετ το «ερυθρόλευκο» μπλοκ ήταν εκεί που έπρεπε, καθώς τα σερβίς προκάλεσαν πολλά προβλήματα στην υποδοχή των γηπεδούχων κι έτσι η επικράτηση ήρθε εύκολα, με κορυφαίες της Μονζόνι, Κις και Τένεβα. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 5-1, 14-9, 21-12 και «καθάρισε» με άστοχη επίθεση της Χαντάβα (25-15).

Στο δεύτερο σετ τα Βριλήσσια προηγήθηκαν με 3-1 (μπλοκ της Χατζηνικολάου) και ήταν μπροστά ως το 7-6. Ο Ολυμπιακός πέρασε για πρώτη φορά με 8-7 και μετά «έτρεξε» σερί 7-0 μετατρέποντας το 9-9 σε 16-9 (4 πόντοι της Κις με 2 άσους). Από την άλλη, η ομάδα του Ρουμελιώτη δεν είχε υποδοχή, άρα και καλή επίθεση κι έτσι, με νέο σερί 5-0, οι νταμπλούχες έφτασαν στο 23-12 και με πόντο της Κοσμά πανηγύρισαν το 2-0 με 25-14.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε νωρίς νωρίς με 5-0, αλλά τα Βριλήσσια έδειξαν να αντιδρούν και ισοφάρισαν σε 6-6, αλλά ήταν κάτι προσωρινό. Η φιλοξενούμενη ομάδα έκανε νέο σερί 5-0 για το 12-7, έφτασε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με διαφορά 7 πόντων (16-9) και παρά τον άσο της Οικονομίδου για το 17-14, έφτασε στη νίκη με 25-19.

Τα σετ: 15-25, 14-25, 19-25

Βριλήσσια (Μανώλης Ρουμελιώτης): Γκλιγκόροβιτς, Ριμπέιρο 4 (1 άσος, 3/16 επ., 50% υπ.), Τουριάφ 7 (6/15 επ., 1 μπλοκ), Χατζηνικολάου 7 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Οικονομίδου 9 (1 άσος, 4/8 επ., 4 μπλοκ), Χαντάβα 6 (5/29 επ, 50% υπ., 1 μπλοκ), Σκόνδρα (λ, 62% υπ.), Καραγκούνη, Κοκκίου 1 (1/1 επ.), Γιοβάνη 1 (1/6 επ.), Μαβιλίδη

Ολυμπιακός (Γιάννης Νικολάκης): Γιώτα 7 (1 άσος, 4/4 επ., 2 μπλοκ), Κοσμλα 5 (1 άσος, 4/14 επ., 65% υπ.), Κις 17 (4 άσοι, 10/23 επ., 3 μπλοκ), Μονζόνι 13 (2 άσοι 5/9 επ., 6 μπλοκ), Χριστοδούλου 2 (1 άσος, 0/3 επ., 1 μπλοκ), Τένεβα 13 (11/22 επ., 67% υπ., 2 μπλοκ), Κονόμη (λ, 55% υπ.)