Τετάρτη 5 Φεβρουαρίου 2014

Η 15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Η ΑΕΚ με όπλο της τις κεντρικές Γιακούμη και Καββαθά πήρε τη νίκη με 3-1 σετ στο ντέρμπι κόντρα στον Παναθηναϊκό και επέστρεψε στην κορυφή της Α1. Ένα βαθμό πίσω της ο Ολυμπιακός που κέρδισε με το ίδιο σκορ το Μαρκόπουλο.

Έπειτα από ένα παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στο σερβίς και την υποδοχή η ΑΕΚ ήταν εκείνη η οποία πανηγύρισε τη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό. Οι κιτρινόμαυρες επικράτησαν με 3-1 σετ με τις Γιακουμή και Καββαθά σε εξαιρετική ημέρα.
Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ επέστρεψε στην κορυφή όπου είχαν βρεθεί προσωρινά τα Βριλήσσια, ενώ παράλληλα αποθεώθηκαν οι παίκτες της ανδρικής ομάδας για την κατάκτηση του Λιγκ Καπ.
Το ματς:
Η εικόνα του παιχνιδιού είχε πολλές διαφορές στα δύο πρώτα σετ και στα επόμενα δύο. Στην αρχή ο Παναθηναϊκός παρουσιάστηκε νευρικός και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΚ.
Οι γηπεδούχες με το σερβίς τους δημιούργησαν πολλά προβλήματα στην υποδοχή του "τριφυλλιού" τα οποία και εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο. Καββαθά και Γιακουμή ήταν εξαιρετικές, η Ρόγκα έδινε καλή πρώτη μπάλα στην Παπαφωτίου, ενώ η Γιόσοβιτς ήταν ασταμάτητη επιθετικά.
Κάπως έτσι η ΑΕΚ πήρε τα δύο πρώτα σετ με 25-18 και 25-20 και όλα έδειχναν ότι θα έπαιρνε μια εύκολη νίκη. Τελικά, όμως δεν εξελίχτηκαν έτσι τα πράγματα. Ο Παναθηναϊκός δημιούργησε εκείνος προβλήματα με το σερβίς του στην ΑΕΚ και κατάφερε να ξαναμπει στο παιχνίδι με επιβλητικό τρόπο κατακτώντας το σετ με 25-14. Η Βασιλαντωνάκη ανέβηκε, ενώ Τσίμα και Νούσια πρόσφεραν σημαντικές λύσεις.
Στο τέταρτο σετ είχαμε ένα πραγματικό ντέρμπι το οποίο κρίθηκε στην μεγαλύτερη εμπειρία που έχει η ΑΕΚ.
Τα σετ: 25-18, 25-20, 14-25, 25-21
ΑΕΚ (Οικονόμου): Καβαθά 10 (6/9 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γιόσοβιτς 21(19/38 επ., 2 μπλοκ), Ιβάνοβα 12 (9/27 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 56% υπ. – 40% άριστες), Κρουκ 14 (11/25 επ., 3 άσοι, 77% υπ. – 54% άριστες), Γιακουμή 12 (9/16 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Παπαφωτίου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα –λ (51% υπ. – 31% άριστες) / Φερνάντεθ, Λαδένη, Πασσιά, Τοτσίδου 1
Παναθηναϊκός (Ρούσης): Γκούζου 9 (2/8 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 18 (14/34 επ., 4 μπλοκ), Καββαδία 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 2 (2/12 επ., 33% υπ. – 25% άριστες), Τσίμα 9 (8/25 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. – 18% άριστες), Μιλοβάνοβιτς 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Κελεσίδου –λ (40% υπ. – 30% άριστες) / Αντουβά, Νούσια 5 (5/14 επ., 36% υπ. – 27% άριστες), Τσατσούρη.

Εύκολο απόγευμα για Ολυμπιακό
Μία ακόμα νίκη πήρε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Ολυμπιακού και παραμένει μια ανάσα πίσω από την πρώτη ΑΕΚ. Όλα αυτά, ενώ εκκρεμεί η μεταξύ τους αναμέτρηση.
Οι ερυθρόλευκες επιβλήθηκαν με 3-1 σετ επί του Μαρκόπουλου, πιο εύκολα από ότι δείχνει το τελικό σκορ. Ο ΑΟΜ εκμεταλλεύτηκε τη χαλάρωση του Ολυμπιακού στο τρίτο σετ και κατάφερε να το πάρει με 25-23. Στα υπόλοιπα όμως οι γηπεδούχες ήταν ανώτερες και με χαρακτηριστική άνεση πήραν τη νίκη.
Ολυμπιακός ΣΦΠ - ΑΟ Μαρκόπουλο 3-1

Τα σετ: 25-14, 25-13, 23-25, 25-8