Δευτέρα 5 Μαΐου 2014

Η 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΩΝ ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Η πρώτη αγωνιστική στην πρώτη φάση των μπαράζ ανόδου της Α2 Ανδρών έγινε στο κλειστό της Νέας Περάμου με την Αργυρούπολη και τη ΜΕΝΤ να είναι οι δύο μεγάλες νικήτριες.

Ο ΑΟΝ Αργυρούπολης ξεκίνησε με το δεξί τα μπαράζ ανόδου της Α2 Ανδρών, καθώς στην πρεμιέρα του 1ου ειδικού τουρνουά κέρδισε με 3-1 την Ορεστιάδα στο κλειστό ‘Γεώργιος Τσαλδάρης’ της Νέας Περάμου.
Η πρωταθλήτρια του Α’ ομίλου εκμεταλλεύτηκε πλήρως τα πολλά λάθη που έκαναν οι Θρακιώτες (32 έναντι 23 του ΑΟΝΑ)  στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, αλλά κλειδί για την τελική εξέλιξη του αγώνα ήταν το β’ σετ όπου η Ορεστιάδα προηγήθηκε με 22-19, ωστόσο με σερί 0-6 η Αργγυρούπολη πήρε το σετ και το ψυχολογικό προβάδισμα.
Στο πρώτο σετ με το καλημέρα η Αργυρούπολη πήρε μια διαφορά τριών πόντων (1-4) και μέχρι το τέλους του σετ δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα.
Η Ορεστιάδα πλησίασε κάποιες φορές στον πόντο (5-6, 12-13, 15-16), αλλά τα πάρα πολλά λάθη που έκανε (11 συνολικά στο πρώτο σετ) δεν της επέτρεψαν να απειλήσει με την Αργυρούπολη να μετατρέπει το 15-16 σε 15-18 και το 16-19 σε 16-23 κατακτώντας εύκολα το σετ.
Στο β’ σετ η εκκίνηση ήταν διαφορετική καθώς δύο άουτ επιθέσεις του Μηνούδη έκαναν το 0-3 με την Ορεστιάδα να φτάνει στο +4 (4-8 άσος Καρδαμανίδη) και στο +6 (10-16). Σε εκείνο το σημείο όμως οι Θρακιώτες χαλάρωσαν και αρχικά με δύο λάθη (κακή υποδοχή Βλασακίδη και άουτ επίθεση Κεμανετζή) κι ένα μπλοκ του Δημητριάδη στον Ποτολίδη το σκορ έγινε 16-14.
Ο Αντωνιάδης πήρε τάιμ άουτ, ο Ποτολίδης με τρεις συνεχόμενους πόντους (συν ένα μπλοκ του Δημητρούδη στον Λουκά) έστειλε το σκορ στο 20-14 και το 1-1 ήρθε εξίσου εύκολα.
Το τρίτο σετ εξελίχθηκε διαφορετικά με την Αργυρούπολη να έχει αρχικά το προβάδισμα (1-4, 6-8), αλλά την Ορεστιάδα πιέζοντας στο σερβίς να προσπερνά 14-13 (άσος Δημητρούδη) και να ξεφεύγει με 20-17 (άουτ επίθεση Λουκά). Οι Θρακιώτες διατήρησαν αυτή τα διαφορά μέχρι το 22-19, με τον Βασίλη Μηνούδη να παίρνει την αλλαγή (22-20) και να στέλνει τον Μπατιστάτο στο σερβίς. Η Ορεστιάδα κόλλησε στην περιστροφή 1 (ο πασαδόρος στο σερβίς) κι η Αργυρούπολη με συνεχόμενες κόντρα επιθέσεις (κυρίως από τον Μηνούδη ο οποίος έκανε συνολικά εκπληκτική εμφάνιση) με σερί 0-6 πήρε το σετ και το προβάδισμα στον αγώνα.
Η ομάδα του Νίκου Μπουτσουρή μπήκε με άλλον αέρα στο δ’ σετ και προηγήθηκε γρήγορα με 4-7, ωστόσο ο Ποτολίδης με δύο μπλοκ μάζεψε γρήγορα τη διαφορά (6-7) για να περάσει μπροστά ο ΑΟΟ με νέο μπλοκ στον Μπατιστάτο (8-7). Οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί στο σκορ μέχρι το 14-14 που έγινε 14-16 με διπλή μπαλιά του Δημητρούδη κι αφού η Ορεστιάδα έχασε δύο συνεχόμενα σερβίς (στο 17-18 ο Χουσίδης και στο 18-19 ο Καρδαμανίδης) η Αργυρούπολη με νέο σερί ξέφυγε 18-23 και καθάρισε ουσιαστικά τη νίκη.
Τα σετ: 17-25, 25-17, 22-25, 19-25
ΑΟ Ορεστιάδας (Αντωνιάδης): Κεμανετζής 6 (5/16 επ., 1 μπλοκ), Δημητρούδης 5 (2/2 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Βλασακίδης 9 (8/22 επ., 1 άσο, 62% υπ. – 31% άριστες), Ποτολίδης 20 (17/34 επ., 3 μπλοκ, 50% υπ. – 26% άριστες), Καρδαμανίδης 13 (11/23 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Χουσίδης 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδης –λ (59% υπ. – 41% άριστες) / Προδρομίδης, Διαμαντίδης 1 (1/2 επ., 75% υπ. – 25% άριστες)
ΑΟΝ Αργυρούπολης (Μπουτσουρής): Μηνούδης 16 (13/18 επ., 3 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Λουκάς 7 (6/22 επ., 1 άσο, 61% υπ. – 36% άριστες), Σαμαντάς 10 (4/6 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Μπατιστάτος 16 (16/33 επ.), Δημητριάδης 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Παπαστέλιος 8 (4/6 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Κοτζαμπάσης –λ (65% υπ. – 30% άριστες) / Χριστοδουλάκης, Παυλίδης, Κουμουνδούρος

Εύκολη επικράτηση

Η ΜΕΝΤ επικράτησε με 3-0 του Κολλεγίου στο δεύτερο παιχνίδι της 1ης ημέρας των μπαράζ ανόδου της Α2 Ανδρών που διεξάγονται στο κλειστό της Νέας Περάμου.
Η ομάδα της Τούμπας ήταν εντυπωσιακή σε όλο το ματς, έχοντας 61% στην επίθεση (έναντι 29% του αντιπάλου τους), κέρδισε 8 άσους και δεν παραχώρησε κανέναν, είχε 9 μπλοκ (έναντι 2) και ο μόνος τομέας που υπήρχε ισορροπία ήταν τα λάθη (18 έκανε το Κολλέγιο, 16 η ΜΕΝΤ).
Η ΜΕΝΤ μπήκε όντως με κεκτημένη ταχύτητα στον αγώνα πό τα μπαράζ των δευτεραθλητών που συμμετείχε την περασμένη εβδομάδα και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στο Κολλέγιο.
Με τους Ζουπάνη, Κοτσιλιάνο εμφανώς επηρεασμένους από το ταξίδι της επιστροφής από την Άπω Ανατολή (συμμετείχαν στο τουρνούα Όπεν της Φουζού και την τελευταία στιγμή κόπηκαν από τα προκριματικά της Σαγκάης, με αποτέλεσμα να επιστρέψουν στην Αθήνα αργά το βράδυ της Πέμπτης) η ομάδα του Άκη Χατζηαντωνίου δεν μπόρεσε να βρει ποτέ ρυθμό…
Στο πρώτο σετ το 3-5 μετατράπηκε σε 3-12 (με τον Παπαϊακώβου στο σερβίς) καθώς είχαμε βροχή από μπλοκ και τελειωμένες κόντρα επιθέσεις από την ομάδα της Θεσσαλονίκης, η οποία συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο β’ σετ.
Με το καλημέρα προηγήθηκε 0-4 και λίγο αργότερα μετέτρεψε το 5-9 σε 5-14 με τη διαφορά να αυξάνει συνεχώς (7-19) και το 0-2 να έρθει εξίσου εύκολα.
Στο γ’ σετ ο Χατζηαντωνίου ξεκίνησε το ματς με τον έμπειρο Σαμουήλη αντί του Αριστόπουλου και στο 3-9 πέρασε τον τελευταίο ως διαγώνιο στη θέση του Ζουπάνη, με το Κολλέγιο να δείχνει όντως μια διαφορετική εικόνα βοηθούμενη κι από τα λάθη της ΜΕΝΤ.
Δύο άουτ επιθέσεις του Χατζηλιάδη έφεραν τη διαφορά στο -4 (10-14) για να πλησιάσει κι άλλο το Κολλέγιο (13-16) με άουτ του Δημητριάδη, ωστόσο ο Παπαϊακώβου ξεκόλλησε την ομάδα του (13-17) που απέκτησε εκ νέου διαφορά ασφαλείας (15-21) και έφτασε χωρίς άλλα απρόοπτα στη νίκη.
Τα σετ: 09-25, 13-25, 17-25
ΣΑ Κολλεγίου (Χατζηαντωνίου): Κοτσιλιάνος 4 (4/14 επ., 39% υπ. – 33% άριστες) , Χατζηπροδρόμου 6 (6/9 επ.), Ζουπάνης 6 (6/22 επ.), Μάντζιος, Χριστοφίδης 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Αριστόπουλος 3 (3/12 επ., 36% υπ. – 10% άριστες), Μπούρας –λ (67% υπ. – 33% άριστες) / Σαμουήλης 1 (1/5 επ., 50% υπ. – 06% άριστες), Μεσσάλας 1 (1 μπλοκ), Πολυμερόπουλος, Μιχαλόπουλος
ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Σακόγλου 18 (12/18, 1 άσο, 5 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 8 (7/15 επ., 1 άσο, 92% υπ. – 75% άριστες), Δημητριάδης 6 (5/14 επ., 1 άσο, 50% υπ. – 31% άριστες), Παπαϊακώβου 13 (9/9 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Αντιφάκος 9 (4/6 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Μποζίδης 3 (3/4 επ.), Κνάπεκ –λ (100% υπ. – 44% άριστες)