Παρασκευή 23 Μαΐου 2014

ΑΖΕΡΜΠΑΙΤZΑΝ - ΕΛΛΑΔΑ 3-1 ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Λύγισε από το Αζερμπαϊτζάν η βελτιωμένη Εθνική

Αποστολή ΠΣΑΤ: Στέλιος Χαρτζουλάκης Την δεύτερη της ήττα γνώρισε η Εθνική Γυναικών στα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, όπου αν και το πάλεψε απέναντι στο Αζερμπαϊτζάν, λύγισε με 3-1. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη παρουσιάστηκε βελτιωμένη σε σχέση με το πρώτο παιχνίδι και μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από το παιχνίδι, ειδικά στο 2ο σετ, που βρέθηκε μπροστά με 22-24, ισοφαρίστηκε και εν τέλει το έχασε με 30-28.

Έτσι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μετά από 2 αγώνες δεν έχει καταφέρει να συγκεντρώσει κάποιο βαθμό, ενώ αύριο στις 15.30 αντιμετωπίζει στην Πορτογαλία.
Τα κορίτσια μπήκαν πολύ δυνατά στο πρώτο σετ, καθώς προηγήθηκαν με 5-1, αλλά οι Αζέρες κατάφεραν να μειώσουν άμεσα, με συνέπεια να φτάσουμε στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ με την ελάχιστη διαφορά (8-7) υπέρ της Εθνικής. Από κει και πέρα, ένα επιμέρους σκορ 9-3, έφερε το Αζερμπαϊτζάν μπροστά με 16-11 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, ενώ το σετ ολοκληρώθηκε με ένα σερί 6-0 για το τελικό 25-14 της αντιπάλου, αφού οι διεθνείς μας δεν μπόρεσαν να αντεπεξέλθουν στα σέρβις της Αμπντουλαζίμοβα.

Στο δεύτερο σετ, οι δύο ομάδες έφτασαν χέρι-χέρι μέχρι το 20-20, αλλά κάπου εκεί, με την Αλίκη Κωνσταντινίδου στο σέρβις, η Εθνική ξέφυγε με 23-20 και είχε δύο σετ μπολ στο 24-22. Ωστόσο, δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν, με αποτέλεσμα να ξαναμπούν στο σετ οι Αζέρες και να το κατακτήσουν τελικά με 30-28, χάρη στις επιθέσεις των Ραχίμοβα και Αγκάεβα.

Το ξεκίνημα στο 3ο σετ ήταν κάτι παραπάνω από εντυπωσιακό για την ελληνική ομάδα, αφού τα κορίτσια έφτασαν σε double score στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-8), "σκοτώνοντας" τις αντιπάλους τους από το σέρβις και βγάζοντας εκπληκτικές άμυνες. Τρεις άσοι της Χαντάβα έφεραν τη διαφορά στο +11 (19-8), αλλά το Αζερμπαϊτζάν απάντησε με τρεις δικούς του πόντους, φέρνοντας το σκορ στο 19-11. Οι διεθνείς μας, όμως, κράτησαν τη μεγάλη διαφορά και πήραν το σετ με 25-17, μειώνοντας σε 1-2.

Στο 4ο σετ, η Εθνική δέχθηκε πίεση στους πρώτους πόντους και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 4-8, ενώ η διαφορά αυξήθηκε στη συνέχεια, φτάνοντας μέχρι τους 6 πόντους (10-16). Η ελληνική ομάδα μείωσε σε 15-17, αλλά μία λάθος απόφαση των διαιτητών κι ένα μπλοκ της Ραχίμοβα, έδωσε στο Αζερμπαϊτζάν αέρα τεσσάρων πόντων (15-19). Διαφορά που δεν κατάφεραν να μειώσουν οι διεθνείς μας, με συνέπεια να ολοκληρωθεί το σετ και ο αγώνας με 25-21.

Τα σετ: 3-1 (25-14, 30-28, 17-25, 25-21)
*Οι πόντοι του Αζερμπαϊτζάν προήλθαν από 10 άσσους, 51 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 9 άσσους, 42 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων

ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ (Γκαράγιεφ): Κοβαλένκο 9 (5/14 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Παρκχομένκο 3 (2/5 επ, 1 μπλοκ), Αμπντουλαζίμοβα 11 (5/8 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μαμάντοβα 17 (14/30 επ, 3 άσσοι, 50% υπ - 33% άριστες), Ματιάσοβσκα 7 (6/11 επ, 1 μπλοκ, 41% υπ - 23% άριστες), Ραχίμοβα 25 (18/40 επ, 3 άσσοι, 4 μπλοκ) / Κισιέλοβα (λ, 38% υπ - 19% άριστες), Αλίεβα (60% υπ - 30% άριστες), Γκασίμοβα 1 (1/1 επ), Ζίντκοβα
ΕΛΛΑΔΑ (Καλμαζίδης): Κιόση 10 (10/30 επ), Χαντάβα 11 (7/23 επ, 4 άσσοι, 40% υπ - 28% άριστες), Γιώτα 9 (6/14 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (3/3 επ, 1 άσσος), Στράντζαλη 10 (8/27 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41% υπ - 24% άριστες), Λαμπρινίδου 1 (1/3 επ) / Αρτακιανού (λ, 56% υπ - 33% άριστες), Παπαφωτίου, Λαμπρούση, Γενιτσαρίδη, Κωνσταντινίδου 9 (7/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ)