Τρίτη 13 Μαΐου 2014

Η 6η ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΩΝ ΜΠΑΡΑΖ ΑΝΟΔΟΥ ΣΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ - Η ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ ΑΝΕΒΗΚΕ ΣΤΗΝ Α1

Η Ορεστιάδα ήταν η νικήτρια στο μεγάλο ντέρμπι με την Αργυρούπολη και μαζί με τη ΜΕΝΤ θα είναι οι δύο ομάδες που θα αγωνίζονται την επόμενη περίοδο στην Α1 βόλεϊ των ανδρών.

Οκτώ χρόνια μακριά από την Α1 ήταν πολλά… Ο Αθλητικός Όμιλος Ορεστιάδας εδώ και λίγη ώρα πανηγυρίζει την επιστροφή του στη μεγάλη κατηγορία, μετά τον υποβιβασμό του την σεζόν 2005-2006, καθώς στον "τελικό" του 2ου ειδικού τουρνουά ανόδου επικράτησε με 3-1 της Αργυρούπολης και πήρε τη 2η θέση στη βαθμολογία πίσω από την ΜΕΝΤ που είχε εξασφαλίσει την άνοδο της από το βράδυ της Παρασκευής.
Στο κλειστό γυμναστήριο ‘Νίκος Σαμαράς’ περίπου 1500 οπαδοί των πράσινων του Έβρου έδωσαν μεγάλη βοήθεια στον Νίκο Αντωνιάδη και τους παίκτες του οι οποίοι με το τέλος του αγώνα έγιναν ένα με τον κόσμο που μπήκε μέσα στο γήπεδο και όλοι μαζί πανηγύρισαν με την ψυχή τους την άνοδο της ομάδας τους.
Το ματς: Όσον αφορά το παιχνίδι ουσιαστικά κομβικό σημείο ήταν το πρώτο σετ, όπου το αρχικά καλό ξεκίνημα του ΑΟΝΑ (προηγήθηκε με 10-13) ανατράπηκε με τα σερβίς του Χουσίδη που έφεραν την Ορεστιάδα στο 16-13. Η Αργυρούπολη μπόρεσε να πλησιάσει στον πόντο, αλλά μετά το τάιμ άουτ ο Διαμαντίδης με 2/2 επιθέσεις έκανε το 24-21 για να τελειώσει το σετ ο Κεμανετζής.

Στο β’ σετ η Αργυρούπολη μπήκε στο ματς όταν το σκορ είχε γίνει 8-0 (με τον Δημητρούδη στο σερβίς και με πολλά μπλοκ) και το 2-0 έγινε πολύ εύκολα, ενώ στο 24-11 η ομάδα του Μπουτσουρή έχασε με τραυματισμό και τον Παπαστέλιο.

Παρόλα αυτά επέστρεψε στο ματς στο γ’ σετ όπου εκμεταλλευόμενη τα πολλά χαμένα σερβίς του ΑΟΟ προηγήθηκε με 4-10. Η είσοδος του Ποτολίδη αντί του Διαμαντίδη έφερε το σκορ στο 7-10, αλλά στο 8-11 ο Μηνούδης πήγε στο σερβίς, το σκορ έγινε 8-16 και το σετ κύλησε εύκολα για τον ΑΟΝΑ.

Η εκκίνηση του δ’ σετ όμως θύμισε έντονα αυτή του β’ καθώς οι Θρακιώτες προηγήθηκαν με 5-0 βάζοντας από την αρχή τα δύσκολα στην Αργυρούπολη. Η Αθηναϊκή ομάδα πλησίασε στο -2 (15-13), αλλά έχασε μια εύκολη άμυνα (16-13) και στο 18-14 η χαμένη κόντρα του Μηνούδη ήταν η αρχή του τέλους με την Ορεστιάδα να φτάνει στη νίκη.

Τα σετ: 25-21, 25-11, 17-25, 25-17

ΑΟ Ορεστιάδας (Αντωνιάδης): Κεμανετζής 11 (8/13 επ., 3 μπλοκ), Δημητρούδης 4 (2/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Βλασακίδης 20 (16/28 επ., 4 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες), Διαμαντίδης 13 (12/25 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 28% άριστες), Καρδαμανίδης 8 (8/21 επ.), Χουσίδης 9 (6/14 επ., 3 μπλοκ), Κωνσταντινίδης –λ (57% υπ. – 43% άριστες) / Προδρομίδης, Ποτολίδης 3 (2/9 επ., 1 μπλοκ)

ΑΟΝ Αργυρούπολης (Μπουτσουρής): Μηνούδης 11 (9/23 επ., 2 άσοι, 60% υπ. – 60% άριστες), Λουκάς 11 (10/25 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. – 30% άριστες), Σαμαντάς 7 (5/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μπατιστάτος 9 (6/36 επ., 3 μπλοκ), Δημητριάδης 1 (1 μπλοκ), Παπαστέλιος 2 (1/2 επ., 1 άσο), Κοτζαμπάσης –λ (53% υπ. – 39% άριστες) / Χριστοδουλάκης 1 (1 μπλοκ), Παυλίδης 2 (1/1επ., 1 μπλοκ), Κουμουνδούρος 1 (1/1 επ.), Αγγέλης.

sport24.gr

Η... κούπα που της άξιζε

Άξια πρωταθλήτρια η ΜΕΝΤ  νίκησε με 3-1 το Κολλέγιο στο τελευταίο ματς  του τουνουά ανόδου της Ορεστιάδας και τελείωσε τη σεζόν με τον πιο γλυκό τρόπο. Λίγο αργότερα σήκωσε το κύπελλο του πρωταθλητή της Α2 ανδρών και είπε «καλημέρα» στη Βόλεϊ Λιγκ.
 Το Κολλέγιο ήταν ανταγωνιστικό όπως σε όλα τα ματς του δεύτερου τουρνουά και ξεκίνησε δυνατά. Την διαφορά έκανε ο Ζουπάνης, όταν στο 21-21 κέρδισε μπλοκ άουτ, για να πάει στο σερβις και να βγάλει άσσο για το 23-21. Ο Χατζηπροδρόμου διαμόρφωσε το 24-21 και κάπου εκεί χάθηκε το σετ για τη ΜΕΝΤ, η οποία βελτιώθηκε στη συνέχεια.

Όμως το δεύτερο σετ ήταν… θρίλερ. Το Κολλέγιο έχασε ένα σετ μπολ στο 24-23 με τριπλό μπλοκ να σταματάει τον Ζουπάνη (24-24). Ένα νέο στοπ του Χατζηηλιάδη στον Ζουπάνη έβαλε μπροστά τη ΜΕΝΤ που εκμεταλλεύτηκε το 6ο σετ μπολ της με τον Χατζηηλιάδη να τελειώνει το σετ στο 29-31.

Οι Θεσσαλονικείς είχαν τον έλεγχο καθ’ όλη τη συνέχεια του αγώνα και παρά την ισοφάριση του Κολλεγίου στο τρίτο σετ (18-18) εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των αντιπάλων για να πάρουν τον πόντο που ήθελαν προκειμένου να κατακτήσουν το πρωτάθλημα της Α2 . Έτσι το τέταρτο σετ είχε τυπικό χαρακτήρα.

Τα σετ: 25-22, 29-31, 20-25, 17-25

ΣΑ ΚΟΛΛΕΓΙΟΥ (Χατζηαντωνίου): Πολυμερόπουλος 1 (1/5 επ., 64% υπ. – 36% άριστες), Χατζηπροδρόμου 13 (9/13 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ζουπάνης 18 (15/32 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Μάντζιος 1 (1/3 επ.), Χριστοφίδης 8 (6/7 επ., 2 μπλοκ), Αριστόπουλος 16 (14/45 επ., 2 άσοι, 75% υπ. – 31% άριστες)/ Μπούρας –λ (58% υπ. – 31% άριστες), Τατούλης, Μεσσάλας 4 (4/6 επ.), Μιχαλόπουλος 1 (1/2 επ.), Σαμουήλης

ΜΕΝΤ (Γκολίτσης): Βέλο 10 (10/16 επ.), Χατζηηλιάδης 18 (13/30 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ, 81% υπ. – 43% άριστες), Δημητριάδης 8 (7/14 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 33% άριστες), Παπαϊακώβου 13 (10/16 επ., 3 μπλοκ), Αντιφάκος 8 (4/11 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μπαλάσκας 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ)/ Κνάπεκ –λ (79% υπ. – 50% άριστες), Χρυσάφης 14 (8/20 επ., 6 άσοι, 78% υπ. – 50% άριστες), Μουράτης, Παραδεισανός 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ)