Σάββατο 21 Ιουνίου 2014

ΕΛΛΑΔΑ - ΠΟΛΩΝΙΑ 3-0 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

«Σκούπισε» την Πολωνία η Εθνική γυναικών

H Εθνική ομάδα γυναικών πήρε τη νίκη με 3-0 απέναντι στη δεύτερη ομάδα της Πολωνίας, στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων, για την 3η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Λιγκ, που έγινε στο γήπεδο της της ΧΑΝΘ στη Θεσσαλονίκη.
Η γαλανόκευκη είχε εξαιρετικό σερβις (9 άσσοι) και αποτελεσματικό μπλοκ (14 πόντοι). Τα κορίτσια του Καλμαζίδη έδειξαν από την αρχή ότι βρίσκονται σε καλή μέρα. Με την Λαμπρούση να είναι εξαιρετική στο μπλοκ και τη Χαντάβα να μπαίνει αλλαγή η Ελλάδα προηγήθηκε με 8-5 και 13-10 στο πρώτο σετ. Κάπου εκεί, το σερβις της Κουρνίκοφτσκα έφερε... τρικυμία στην ελληνική ομάδα με την Πολωνία να τρέχει σερί 7-0 για το 13-17. Η Ελλάδα πήρε το αίμα της πίσω όταν φάνηκε ότι χάνει το σετ (18-21). Η Κιόση πήρε τον πόντο και η Παπαφωτίου μπήκε στη γήπεδο για το σερβίς. Ακολούθησε σερί 6-0 για την εθνική και το σετ τελείωσε με άσσο.

Ανάλογη εξέλιξη είχαμε και στο δεύτερο σετ με την Ελλάδα και τρέχει σερί 7-0 και το 17-16 να γίνεται 24-16 με πρωταγωνίστριες τις Λαμπρούση, Διώτη και Χαντάβα.  Το σέρβις της Παπαφωτίου βοήθησε και στο τρίτο σετ. Στο 19-19 έγινε λάθος από την Πολωνία και στη συνέχεια η πασαδόρος της ΑΕΚ πήρε στη γραμμή. Πήρε άσσο για το 21-19, η επίθεση της Διώτη διαμόρφωσε το 22-20 και η Χαντάβα έβαλε την Ελλάδα σε ματς μπολ. Η Πολωνία μείωσε σε 24-23, αλλά η Χαντάβα τελείωσε το ματς.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-18, 25-23)

ΕΛΛΑΔΑ (Καλμαζίδης): Κιόση 14 (11/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Διώτη 4 (4/15 επ., 57% υπ. – 26% άριστες), Λαμπρούση 11 (4/12 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Χριστοδούλου 4 (3/3 επ., 1 άσσος), Γενιτσαρίδη 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 38% άριστες), Κωνσταντινίδου 7 (1/8 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), / Αρτακιανού –λ (50% υπ. – 25% άριστες), Παπαφωτίου 2 (2 άσοι), Χαντάβα 14 (11/21 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 53% υπ. – 00% άριστες), Γιώτα, Στράντζαλη.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Μαλκόφσκι): Κακολέφσκα 9 (7/9 επ., 2 μπλοκ), Τβαρντόφκσα 8 (5/12 επ., 3 μπλοκ), Τοκάρτσκα 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Κουρνικόσφκα 10 (5/20 επ., 5 άσσοι, 45% υπ. – 23% άριστες), Σμάρτζεκ 9 (8/18 επ., 1 άσσος), Γιασίνσκα 4 (4/7 επ.)/ Κόραμπιιετς –λ (30% υπ. – 19% άριστες) Κάλιτσιουκ 4 (4/13 επ.), Κάιζερ, Πάζεκ, Σικόρσκα.