Σάββατο 21 Ιουνίου 2014

ΕΛΛΑΔΑ - ΑΖΕΡΜΠΑΙΤΖΑΝ 3-2 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΑΝΤΡΩΝ

Χάθηκε τσάμπα ένας βαθμός

Νίκησε, αλλά προβλημάτισε η Εθνική ανδρών στον πρώτο της αγώνα για την 3η αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Λιγκ. Η γαλανόλευκη επικράτησε με 3-2 του Αζερμπαϊτζάν και απώλεσε έναν βαθμό στην προσπάθεια πρόκρισης στα ημιτελικά.

Στο πρώτο σετ, πρωταγωνιστής ήταν ο Μενέλαος Κοκκινάκης και η Εθνική πήρε από νωρίς μεγάλο προβάδισμα. Έτσι το 1-0 ήρθε εύκολα. Μάλιστα αρχικά φάνηκε να έχει τον έλεγχο και του δεύτερο σετ (16-12). Σε εκείνο το σημείο έγιναν αλλαγές και οι Αζέροι μείωσαν στο 19-18. Η αντίδραση ήταν άμεση για την ομάδα του Δρίκου που έφτασε στο 23-20 και το 24-22. Στην επόμενη φάση ο Τζιουμάκας έπιασε το μπλοκ, ωστόσο ο Βούλγαρος πρώτος διαιτητής κ. Ντόμπρφ βιάστηκε να σφυρίξει καθώς η μπάλα βρήκε σε πόδι Αζέρου και τελικά έδωσε επανάληψη. Ο Αγγελόπουλος έχασε το σερβίς (24-23), ο Τζιουμάκας κάρφωσε στην αντένα (24-24) και οι Αζέροι αφού προσπέρασαν 25-26 πήραν το σετ με άσο του Μπαϊράμοφ.

Μάχη πόντο πόντο είχαμε και στο τρίτο σετ. Μετά το 20-20, οι Αζέροι κατάφεραν να πάρουν διαφορά και με καλό... φίνις έκαναν το 1-2 στα σετ. Στο τέταρτο σετ επέστρεψε ο Τζούριτς και με δύο άσους έκανε το σκορ 5-1. Την ίδια στιγμή ο Θανάσης Πρωτοψάλτης έδωσε ενέργεια στην ομάδα που έφτασε εύκολα στο 2-2. Στο τάι μπρέικ ο Τζούριτς ξεκίνησε ζεστός, η Εθνική προηγήθηκε με 7-2 και παρόλο που οι Αζέροι μείωσαν σε 7-5, οι παίκτες μας βρήκαν τον τρόπο να ξεφύγουν με 12-7 και να πάρουν τη νίκη χωρίς άλλα απρόοπτα.

Τα σετ: 25-15, 26-28, 22-25, 25-17, 15-10

ΕΛΛΑΔΑ (Δρίκος): Τζούριτς 24 (18/33 επ., 4 άσοι, 2 μπλοκ), Πελεκούδας 7 (5/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 6 (5/7 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 14 (10/19 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 64% υπ. – 46% άριστες), Δαλακούρας 12 (10/19 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 69% υπ. – 50% άριστες), Αγγελόπουλος 1 (1/6 επ., 1 μπλοκ)/ Ζήσης –λ (69% υπ. – 38% άριστες), Πρωτοψάλτης 8 (8/12 επ., 75% υπ. – 25% άριστες), Τζιουμάκας 7 (5/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 1 (1/2 επ.),
ΑΖΕΡΜΠΑΪΤΖΑΝ (Ταμπάρες): Μπαϊράμοφ 15 (13/24 επ., 1 άσο, 1 μπόκ. 48% υπ. – 23% άριστες), Κοβαλένκο 7 (7/26 επ.), Σαμάντοφ 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ), Ομπόντνικοφ 14 (8/18 επ., 1 άσο, 5 μπλοκ), Γιαλάλοφ 10 (10/21 επ., 44% υπ. – 28% άριστες), Τσερβιακόφ 1/ Αμπντουλάγιεφ –λ (54% υπ. – 23% άριστες), Αλαχβερντίγιεφ –λ (60% υπ. – 32% άριστες), Σουλειμάνοφ, Κουτούκοφ, Αλίγιεφ.