Δευτέρα 23 Ιουνίου 2014

ΕΛΛΑΔΑ - ΠΟΛΩΝΙΑ 3-1 ΓΙΑ ΤΟ EUROPEAN LEAGUE ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Δυσκολεύτηκαν, αλλά κέρδισαν πάλι την Πολωνία
 Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Λιγκ η Εθνική ομάδα γυναικών, η οποία κέρδισε 3-1 την Πολωνία για την τρίτη αγωνιστική, στο δεύτερο μεταξύ τους αγώνα που έγινε στο γήπεδο της ΧΑΝΘ στην Θεσσαλονίκη. Τα κορίτσια του Γιάννη Καλμαζίδη παρόλο που δυσκολεύτηκαν σε κάποια σημεία, με την Πολωνία να έχει βελτιωθεί από τον πρώτο αγώνα, πήραν το τρίποντο. Κιόση και Χαντάβα μοιράστηκαν από 16 πόντους, με την Λαμπρινίδου να ακολουθεί με 10, ενώ για την Πολωνία η Κάλιτσιουκ πέτυχε 16.
Στο πρώτο σετ, το καλό μας ξεκίνημα (12-8, απόρροια και του πιεστικού σέρβις), δεν είχε την επιθυμητή συνέχεια, καθώς στη συνέχεια η υποδοχή μας έπεσε και βοήθησε το πολωνικό μπλοκ να ισοφαρίσει το ματς (15-15). Ωστόσο ένα ντεμαράζ των κοριτσιών στο 17-16, άνοιξε κατά πολύ την ψαλίδα (21-16), κι έτσι ήρθε η κατάκτηση του πρώτου σετ.
Στη συνέχεια, και παρά το καλό ξεκίνημα (4-1), η Πολωνία, αλλάζοντας πασαδόρο και διαγώνιο, άλλαξε την εικόνα της αναμέτρησης και γύρισε το παιχνίδι (7-10). Η διαφορά αντί να κλείσει μειώθηκε, και έτσι η ισοφάριση ήρθε πολύ εύκολα με 16-25.
Στο τρίτο σετ, το σκορ είχε αναλογη εξέλιξη με το προηγούμενο. Ωστόσο στο +3 των Πολωνών, το καλό σερβίς μας και η Στράντζαλη γύρισαν το ματς και ισοφάρισαν (14-14). Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο, αλλά τότε η λύση δόθηκε από την Παπαφωτίου, που με το εξαιρετικό της σερβίς και δύο άσσους έκανε το 23-18. Οι Πολωνές προσπάθησαν για την επιστροφή, αλλά η παράβαση στο φιλέ της Τβαρντόφσκα μας χάρισε και το 3ο σετ (25-21).
Στο τέταρτο και τελευταίο, όπως αποδείχτηκε σετ, ο εφιάλτης της υποδοχής των Πολωνών, η Αθηνά Παπαφωτίου έδωσε με δύο ακόμα άσσους προβάδισμα δύο πόντων στα κορίτσια του Καλμαζίδη. Οι Πολωνές απάντησαν με 3-0 (14-15), για να έρθει νέο δικό μας ξέσπασμα (18-15). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, με άπαντες να περιμένουν κάποια για να δώσει τη λύση. Αυτή ήταν η Ελένη Κιόση, που με 3 προσωπικούς της πόντους καθοριστικό μπλοκ στο 22-21, χάρισε τους τρεις βαθμούς στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.