Δευτέρα 23 Ιουνίου 2014

ΝΙΚΗ ΟΙ ΚΟΤΣΙΛΙΑΝΟΣ / ΖΟΥΠΑΝΗΣ ΣΤΟ CONTINENTAL CUP ΚΑΙ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΟ ''ΧΡΥΣΟ ΑΓΩΝΑ''

Στο golden match θα παίξουν την πρωτιά Κότσι-Ζούπα
Τη νίκη με 2-0 σετ πήραν οι Κοτσιλιάνος / Ζουπάνη επί της ομάδας της Λευκορωσίας των Nτέντκοφ / Σινχαγιεούσκι για το Continental Cup που διεξήχθη στο Σχοινιά.

Με τη νίκη αυτή η Εθνική μας ομάδα θα είχε άλλη μια ευκαιρία να διεκδικήσει την πρόκριση στον «χρυσό αγώνα» αφού στον προηγούμενο αγώνα οι Ρουμελιωτάκης / Μπιλλήρης γνώρισαν την ήττα.

Οι Κότσι / Ζούπα, αν και βρέθηκαν πίσω στην αρχή του πρώτου σετ κατάφεραν λίγο πριν το τέλος να το γυρίσουν και να κάνουν το 1-0. Δραματικό και το δεύτερο σετ όπου οι δύο ομάδες έδιναν μάχη ως το τέλος με το Ελληνικό δίδυμο να «κλέβει» τη μπουκιά μέσα από το στόμα των Λευκορώσων και να κάνει το 2-0.

Στο πρώτο σετ, οι Λευκορώσοι πέρασαν μπροστά με 6-4 μετά από λάθος επίθεση του Κοτσιλιάνου. Ο Ζουπάνης πλησίασε 7-6 για να γίνουν μικρές αλλαγές στο σκορ στη συνέχεια. Η Λευκορωσία στο 14-12 πήρε κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία κι έγινε το 14-13. Η Ελλάδα πίεσε στο σερβίς στη συνέχεια και με άσο ο Ζουπάνης έκανε το 17-16 για να ισοφαρίσει η Ελλάδα στο 17-17 και να ισοφαρίσει ξανά στο 19-19. Με άουτ σερβίς του Ζουπάνη έγινε το 20-19, ο ίδιος έκανε το 20-20. Με άουτ σερβίς της Λευκορωσίας το 20-21 και το 20-22 για το 1-0 της Ελληνικής ομάδας.

Στο δεύτερο σετ πάλι το ίδιο σκηνικό με την Ελλάδα να κυνηγάει τη Λευκορωσία, να ισοφαρίζει να περνάει μπροστά αλλά πάλι να χάνει το προβάδισμα (8-8, 12-12, 13-15, 13-16, 15-18). Μετά από καλές επιθέσεις έγινε το 18-18 και με τον Κοτσιλιάνο το 18-19, με λάθος του Κοτσιλιάνου το 20-19, άουτ σερβίς 20-20 και 21-20. Μετά ο Ζουπάνης πήρε την τύχη της Ελλάδας στα χέρια του κι έκανε το 21-21, και 21-22 και μπλοκ του Κοτσιλιάνου το 21-23.