Δευτέρα 4 Απριλίου 2016

ΕΛΛΑΔΑ - ΣΕΡΒΙΑ 0-3 ΚΑΙ ΑΠΟΚΛΕΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΦΗΒΩΝ

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Εθνικής Εφήβων γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ από το αντίστοιχο της Σερβίας στον τρίτο και τελευταίο αγώνα στον προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Εφήβων και αποκλείστηκε από τη συνέχεια.
Η Εθνική μας μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ, προηγήθηκε 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, διαφορά που διατήρησε και στο δεύτερο τεχνικό 16-13. Η Σερβία όσο περνούσε η ώρα ανέβαζε τα ποσοστά της στην επίθεση και οι δυο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες στο 20-20 και στο 22-22, εκεί οι Σέρβοι πιο συγκεντρωμένοι κατάφεραν να κάνουν πρώτοι το 0-1 σετ με 22-25.
Στο δεύτερο σετ, οι διεθνείς μας δεν κατάφεραν από την αρχή να μπουν στο σετ ενώ έκαναν λάθη δίνοντας εύκολους πόντους. Έτσι, η Σερβία ξέφυγε (8-11, 11-16, 11-24) για το 0-2 με 12-25.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα θέλοντας να αφήσει πίσω το δεύτερο σετ, ξεκίνησε καλά στο τρίτο, προηγήθηκε 8-5 στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ ενώ οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα (8-8, 12-12, 14-14) με τη γαλανόλευκη να είναι μπροστά 16-15 στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ. Όμως, οι αντίπαλοι ξέφυγαν σε κρίσιμο σημείο με +4 (18-21), η Εθνική μας μείωσε σε 20-22 αλλά η Σερβία με 21-25 κατέκτησε το σετ, κερδίζοντας την αναμέτρηση και κάνοντας το «3x3» στον όμιλο.
Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός, Άρης Αγγελόπουλος δήλωσε: «Χάσαμε δίκαια από την καλύτερη ομάδα του ομίλου.Ήμασταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο σετ και τρίτο σετ. Έγιναν πολύ δυνατά παιχνίδια, τα περισσότερα κρίθηκαν στο  τάι μπρέικ. Αυτό ήταν το πρώτο επίσημο τουρνουά της εθνικής εφήβων που έδειξε αρκετά καλά στοιχεία».

Τα σετ: 22-25, 12-25, 21-25

Ελλάδα (Αγγελόπουλος) Κανελλόπουλος, Τζιουμάκας 8 (5/11 επ., 3 άσοι, 40% υπ. - 10% άριστες), Κάββουρας 5 (5/10 επ.), Παπαλεξίου 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Σπυριούνης 7 (7/18 επ., 39% υπ. - 15% άριστες), Τσέλιος 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Μπουράκης -λ (58% υπ. - 32% άριστες) / Κωτσάκης, Αδάμ, Χρηστινίδης, Καπετανίδης 8 (7/15 επ., 1 άσο).

Σερβία (Βάσοβιτς) Μπούσα 15 (11/18 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Πέρισιτς 2 (1/5 ε., 1 μπλοκ), Πόλοματς 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Ντούρντεβιτς 2 (2/4 ε.), Μέχιτς 17 (11/19 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 50% άριστες), Νεντέλκοβιτς -λ (71% υπ. - 57% άριστες) / Στάσεβιτς -λ (17% υπ. - 00% άριστες), Πέριτς, Τούμπας 2 (19/2 επ., 1 μπλοκ), Ζούγκιτς 2 (2/2 επ.), Κούγιουντζιτς 5 (5/9 επ., 44% υπ. - 33% άριστες).