Παρασκευή 1 Απριλίου 2016

ΕΛΛΑΔΑ - ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ 1-3 ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΝΕΑΝΙΔΩΝ

Η εθνική Νεανίδων πραγματοποίησε καλή εμφάνιση, προηγήθηκε με 1-0 σετ, αλλά λύγισε μπροστά στην υπεροχή της μαχητικής Λευκορωσίας -η οποία στη χτεσινή πρεμιέρα νίκησε τη Σερβία-, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 στον προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που φιλοξενείται στην 'Βλάντε Ντίβατς Χάλα' και στην πόλη Βρίνιατσκα Μπάνια της Σερβίας.
Καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με την πρεμιέρα έδειξαν οι διεθνείς μας που πάλεψαν απέναντι σε μια πολύ δυνατή ομάδα όπως είναι η Λευκορωσία, καταφέρνοντας για τρία σετ να είναι μέσα στο παιχνίδι και δείχνοντας με αυτόν τον τρόπο ότι η απόδοση κόντρα στη Ρουμανία ήταν μια κακή παρένθεση.
Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο πρώτο σετ αν και βρέθηκε πίσω στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (6-8), κατάφερε να ανεβάσει στροφές και να φτάσει προηγούμενο +3 (16-13) στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ. Αυτή τη μικρή διαφορά φρόντισαν οι διεθνείς μας να τη διατηρήσουν μέχρι το τέλος του σετ για το 1-0 (25-23).
Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη με την Λευκορωσία να αντιδρά στο δεύτερο σετ (6-8, 11-16), πιέζοντας την υποδοχή και έχοντας λύσεις στην επίθεση για την ισοφάριση 1-1 (16-25).
Η γαλανόλευκη προσπάθησε μέχρι τα μέσα του τρίτου σετ να είναι ανταγωνιστική (13-15, 15-17) όμως και πάλι το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Λευκορωσίας «έχτισε» διαφορά (17-22) κάνοντας την ανατροπή με 1-2 σετ (18-25).
Στο τέταρτο σετ , με το 1-2 σετ ήδη στις πλάτες οι διεθνείς μας προσπάθησαν αλλά οι αντίπαλες είχαν την υπεροχή στις φάσεις διαρκείας με τη διαφορά να ξεφεύγει (0-8, 2-11) για το τελικό 1-3 (12-25).
Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός, Γιάννης Ανδρεάδης έμεινε ευχαριστημένος από τη μαχητικότητα των διεθνών και την παρουσία τους κόντρα σε μια ομάδα που θεωρείται από τα φαβορί . «Κάναμε καλύτερο ματς από χτες. Η ομάδα έπαιξε καλά, υπήρχε ζωντάνια σε σχέση με το ματς της πρεμιέρα που ίσως και λόγω κούρασης δεν μπήκαμε στο παιχνίδι. Αν με τη Ρουμανία είχαμε παίξει έτσι θα είχαμε κερδίσει. Προσπαθήσαμε πολύ ακόμα και όταν κάποιες στιγμές ο αντιπαλός είχε υπεροχή πάνω στο φιλέ. Θέλησα επειδή έχουμε το ματς με τη Σερβία να χρησιμοποιησω όλες τις αθλήτριες και σε γενικές γραμμές έμεινα ικανοποιημένος, καθώς ο τρόπος που χάσαμε στο πρώτο ματς μας πείραξε», είπε ο κόουτς του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος.

Τα σετ: 25-23, 16-25, 18-25, 12-25

Ελλάδα (Ανδρεάδης) Βλάχου 3 (1/2 επ., 2 άσοι), Πίττα 4 (4/13 επ.), Αλεξάκου 10 (9/33 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. - 24% άριστες), Μιλεντίγιεβιτς 3 (1/20 επ., 2 άσοι, 58% υπ. - 48% άριστες), Καραφουλίδου 12 (11/30 επ., 1 άσο), Διάλλα 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ), Λύρα -λ (18% υπ. - 18% άριστες) / Τσελέπη, Καρακάση 3 (1/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Νικολογιάννη 3 (1/4 επ., 2 άσοι, 40% υπ. - 40% άριστες), Σταματίου 1 (1/4 επ.), Τοντάι.

Λευκορωσία (Μέλιανιουκ) Κνιάζεβα 4 (1/2 επ., 3 άσοι), Κίσλιουκ 5 (0/6 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ), Κάστσιουτσικ 12 (11/25 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ. - 18% άριστες), Μίνιουκ 7 (4/9 επ., 3 μπλοκ), Κλίμετς 19 (11/22 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Χρίσκεβιτς 16 (11/26 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 33% υπ. - 33% άριστες), Γκέτμαντσουκ -λ (18% υπ. - 12% άριστες) / Μπούλαχ, Τσιμαφέγιεβα, Χόλαντ.

Ο τελευταίος αγώνας της Εθνικής:
3/4/16, 21.00, Ελλάδα – Σερβία

*Σημειώνεται ότι την απευθείας πρόκριση στα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος παίρνει ο 1ος του ομίλου, ενώ ο δεύτερος και ο καλύτερος τρίτος όλων των ομίλων θα αγωνιστούν στα μπαράζ πρόκρισης.