Σάββατο 9 Απριλίου 2016

ΟΙ 2οι ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ από τον Ολυμπιακό στου Ρέντη με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Σεπέδα έκανε την ανατροπή και επιβλήθηκε με 3-2 σετ. Στο 2-0 ο "δικέφαλος του Βορρά" μία νίκη μακριά από τους τελικούς.

Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που έκανε τις ανατροπές μέχρι τώρα, αλλά ο ΠΑΟΚ ίσως στο πιο κρίσιμο σημείο σε ό,τι αφορά τη μάχη του πρωταθλήματος. Ο "δικέφαλος του Βορρά" με έναν εκπληκτικό Σεπέδα και τον Σμαραγδή να είναι ο παίκτης "κλειδί" έκανε την ανατροπή και ενώ ήταν πίσω στο σκορ με 2-0, επιβλήθηκε με 3-2 σετ.
Οι ερυθρόλευκοι ήταν εκείνοι οι οποίοι ήταν πιο ψύχραιμοι, έκαναν ελάχιστα λάθη στα πρώτα δύο σετ και αυτός ήταν ο βασικός λόγος που προηγήθηκαν.
Σε εκείνο το σημείο του αγώνα ο Σεπέδα ήταν απελπιστικά μόνος του επιθετικά για τον ΠΑΟΚ και έτσι το μπλοκ του Ολυμπιακού είχε εύκολο έργο αφού είχε στηθεί όλο απέναντι στον Κουβανό. Την ίδια ώρα η τακτική των ερυθρόλευκων στο σερβίς είχε βγάλει εκτός επίθεσης τον Χιμένες και ο Καλμαζίδης έψαχνε να βρει μία λύση.
Αυτή ήρθε με την είσοδο του Σμαραγδή αντί του Τακουρίδη. Ο έμπειρος κεντρικός βοήθησε σε όλους τους τομείς, αλλά το σημαντικότερο ήταν ότι άνοιξε το μπλοκ του Ολυμπιακού. Έτσι, ο ΠΑΟΚ άρχισε να ρολάρει και να ανεβάζει κατακόρυφα στροφές. Σε αυτό βοήθησε ότι Γιαμπλόνσκι, Χιμένες και Γκαράς κράτησαν στην υποδοχή κάνοντας πιο εύκολη την δουλειά του Κουρνέτα.
Τελικά, το 2-0 έγινε 2-2 και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Εκείνο ο Ολυμπιακός έγινε ΠΑΟΚ αφού βρέθηκε να προηγείται με 12-8, αλλά τελικά ο "δικέφαλος του Βορρά" με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Χιμένες και έφτασε στην ολική ανατροπή και πήρε τη νίκη με 3-2 σετ.
Επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων την ερχόμενη Δευτέρα στο PAOK Sports Arena με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να ζητούν μία μόλις νίκη για να περάσουν στον τελικό.

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 2-3
Τα σετ: 27-25, 25-21, 20-25, 20-25, 14-16
* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 55 επιθέσεις 13 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 69 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πιάτσα): Σουλτανόπουλος 7 (4/8 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Έγκλεσκαλνς 27 (25/49 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσουκ 13 (13/28 επ, 55% υπ -50% άριστες), Όγκουρτσακ 10 (9/24 επ, 1 μπλοκ, 74% υπ - 47% άριστες), Σπίνου 9 (3/12 επ, 6 μπλοκ) / Ταμπουρατζής (λ, 62% υπ - 40% άριστες), Γκούζντα (λ), Σακόγλου, Στιβαχτής, Κοκκινάκης 1 (1/4 επ), Παπαδόπουλος, Σφενδυλάκης

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 15 (11/30 επ, 4 άσσοι, 63% υπ -60% άριστες), Κουρνέτας 2 (2/2 επ), Σεπέδα 33 (29/59επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 4 (2/3 επ, 2 μπλοκ), Λι 6 (5/10 επ, 1 μπλοκ), Γιαμπλονσκι 12 (11/22 επ, 1 μπλοκ, 66% υπ -45% άριστες) / Γκαράς (λ, 60%υπ - 44% άριστες), Ντίνας 2 (μπλοκ), Τερζής, Σμαραγδής 9 (9/13 επ)

Με πρωταγωνιστές τους Ντόκιτς, Ανδρεάδη και Λάππα ο Φοίνικας επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί της Κηφισιάς και έφερε την ημιτελική σειρά στο 1-1.

Αυτή τη φορά ο Φοίνικας Σύρου ήταν πιο αποφασιστικός στο τάι μπρέικ και με όπλο του το μπλοκ επιβλήθηκε με 3-2 σετ της Κηφισιάς, έκανε το 1-1 και πλέον η ημιτελική σειρά μεταφέρεται στην πρωτεύουσα των Κυκλάδων.
Η Κηφισιά ήταν εκείνη που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και με όπλο την υποδοχή της και το σερβίς της (5 άσοι) κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ με 25-18.
Στα επόμενα δύο σετ ο Φοίνικας ήταν εκείνος που κυριάρχησε. Με το μπλοκ σε πρώτο ρόλο και τα ποσοστά σε επίθεση και υποδοχή ολοένα να ανεβαίνουν οι Συριανοί έφτασαν στο 2-1 με την είσοδο του Λάππα να παίζει σημαντικό ρόλο.
Στο τέταρτο σετ είχαμε μια πραγματική μάχη. Οι γηπεδούχοι που έπαιξαν χωρίς τον Χριστοφιδέλη και με τον Γιοβάνοβιτς να κουράζεται τα έδωσαν όλα. Ο Φοίνικας έχασε δύο ματς μπολ και με τον Κόβαλτσουκ να βοηθά σημαντικά με μία μεγάλη άμυνα και εξαιρετικό σερβίς η Κηφισιά έστειλε το ματς στο τάι μπρεικ.
Εκεί οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλους πρωταγωνιστές το μπλοκ τους και τον Ανδρεάδη. Ο έμπειρος κεντρικός ήταν εξαιρετικός., ολοκλήρωσε το ματς με 87% στην επίθεση και βοήθησε και εκείνος από την πλευρά του ώστε να φτάσει η ομάδα του στη νίκη.

Κηφισιά - Φοίνικας Σύρου 2-3
Τα σετ: 25-18, 22-25, 17-25, 27-25, 7-15
*Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 7 άσσους, 62 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα προήλθαν από 3 άσσους, 59 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 31 λα΄θη αντιπάλων

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (1/3 επ), Μπίσετ 15 (12/18 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 12 (8/18 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κόβαλτσουκ 8 (5/14 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 62% υπ - 45% άριστες), Ρουμελιωτάκης 16 (14/25 επ, 2 μπλοκ, 70% υπ - 54% άριστες), Γιοβάνοβιτς 26 (22/47 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 71% υπ - 57% άριστες), Κάπελλας, Κόντος, Φραγκιαδάκης, Γαβριήλ.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Νίκολιτς): Φέργκιουσον 10 (5/12 επ, 5 μπλοκ), Πάρις 9 (6/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κάλντγουελ 2 (2/5 επ, 14% υπ - 14% άριστες), Ντόκιτς 20 (18/30 επ, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 17 (13/15 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαδοπουλος 8 (6/10 επ, 2 μπλοκ, 53% υπ - 35% άριστες) / Ζήσης (λ, 54% υπ - 25% άριστες), Ηλίας, Χαραλαμπίδης, Μάρκου, Μουρούτης, Λάππας 12 (9/17 επ, 3 μπλοκ, 69% υπ - 54% άριστες).