Κυριακή 10 Απριλίου 2016

ΟΙ 2οι ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΤΗΣ Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ - Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΡΟΚΡΙΘΗΚΕ ΣΤΝ ΤΕΛΙΚΟ

Adtech Ad
Ένας εξαιρετικός ΑΟ Θήρας που είχε ως όπλο του το σερβίς επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού και η πρόκριση στον τελικό της Α1 γυναικών θα κριθεί την Τρίτη (12/4) στην Κυψέλη.

Σε ένα παιχνίδι στο οποίο για μία ακόμα φορά έλαμψε το άστρο της Ανίκα Μπρινκμαν ο ΑΟ Θήρας επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού, έκανε το 1-1 στην ημιτελική σειρά και όλα θα κριθούν στην τρίτη αναμέτρηση μεταξύ των δύο ομάδων την ερχόμενη Τρίτη (12/4) στην Κυψέλη.
Ο ΑΟ Θήρας είχε για μεγάλο του όπλο το πιεστικό του σερβίς από το οποίο πήρε πολλούς άσους, κυρίως με την εξαιρετική Γερμανίδα, αλλά παράλληλα χάλασε την ποιότητα της υποδοχής του Παναθηναϊκού δυσκολεύοντας την ανάπτυξη του παιχνιδιού από την Κουτουξίδου. Οι γηπεδούχες έδειχναν να θέλουν περισσότερο τον αγώνα αφού ήταν πιο αποφασιστικές πάνω στο φιλέ και παράλληλα είχαν μεγαλύτερη συγκέντρωση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.
Από την άλλη ο Δημήτρης Καζάζης έχει δικαιολογημένα παράπονα από τις παίκτριες του που σε κρίσιμα σημεία έκαναν "παιδικά λάθη" όπως τα χαρακτήρισε ο προπονητής τους. Ο Παναθηναϊκός είχε προβλήματα στην υποδοχή και ήταν τραγικός στην κόντρα μπάλα στα κρίσιμα σημεία των σετ.
Το ματς: Η ομάδα της Σαντορίνης ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και στο πρώτο σετ είχε τον έλεγχο από την αρχή (8-4, 12-6) με τον ΠΑΟ να μειώνει σε 14-11 αλλά να μην μπορεί να πλησιάσει περισσότερο.
Οι πράσινες απάντησαν στο β’ σετ όπου με το καλημέρα προηγήθηκαν με 0-4, με τον ΑΟΘ να μειώνει σε 11-12, αλλά άμεσα και πάλι ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 11-17 και το 1-1 ήρθε εύκολα.
Η εικόνα του αγώνα άλλαξε όμως στα δύο επόμενα σετ, όπου έγινε μεγάλη μάχη. Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 18-17 που έγινε 20-17 με άσο της Σκορδίλη και τον ΠΑΟ να πλησιάζει σε 21-20. Η Μπρίνκμαν με κόντρα επίθεση έκανε το 24-21 για να κλείσει το σετ με χαμένο σερβίς της Μερτέκη.
Η Σαντορίνη στο δ’ σετ απέκτησε ένα γρήγορο προβάδισμα (6-3), ωστόσο ο Παναθηναϊκός με πίεση στο σερβίς προσπέρασε με 10-14 (από 10-9), αλλά έχασε γρήγορα τη διαφορά (13-14) και το 14-16 έγινε 17-16 (άουτ Μερτέκη) για να φτάσουμε στο 20-20.
Η Βίντοβιτς έδωσε ξανά προβάδισμα στον ΑΟΘ (21-20) για να ακολουθήσει λάθος πέρασμα της Τσίμα και κόντρα επίθεση της Βίντοβιτς και άσος της Μπρίνκμαν που έφερε το σκορ στο 24-20. Ο ΠΑΟ μείωσε σε 24-22 όμως η εξαιρετική Βίντοβιτς τελείωσε την επόμενη επίθεση και έτσι ο ΑΟΘ πήρε τη νίκη στέλνοντας τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι.

ΑΟ Θήρας - Παναθηναϊκός 3-1
Τα σετ: 25-17, 19-25, 25-22, 25-22

ΑΟ Θήρας (Οικονόμου) Γεωργιάδου 11 (6/14 επ., 5 μπλοκ), Μπρίνκμαν 15 (10/25 επ., 5 άσοι, 55% υπ. - 45% άριστες), Οικονομίδου 11 (9/14 επ., 2 μπλοκ), Κιγιάκοβα 6 (6/14 επ., 50% υπ. – 38% άριστες), Βεργίδου 6 (2/5 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Βίντοβιτς 17 (12/26 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Αρτακιανού -λ (62% υπ. – 46% άριστες) / Μουντάκη, Σκορδίλη.

Παναθηναϊκός (Καζάζης) Μερτέκη 16 (13/33 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Κουτουξίδου 3 (3 άσοι), Γκούζου 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Μόλναρ 14 (12/20 επ., 2 μπλοκ, 50% υπ. - 19% άριστες), Τσίμα 18 (16/38 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες), Κωνσταντινίδου 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Ρόγκα -λ (34% υπ. – 22% άριστες) / Αγγελοπούλου, Καββαδία 8 (7/9 επ., 1 μπλοκ).

Adtech Ad
Ο Ολυμπιακός πέρασε και από τη Νάξο αφού επιβλήθηκε με 3-0 του Πανναξιακού και πήρε την πρόκριση για τους τελικούς της Α1 βόλεϊ των γυναικών.
Την πρώτη από τις δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν το πρωτάθλημα στο βόλεϊ γυναικών μάθαμε το απόγευμα του Σαββάτου. Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε και στον δεύτερο ημιτελικό με 3-0 επί του Πανναξιακού και ήταν αυτός που πήρε την πρόκριση.
Οι ερυθρόλευκες που έβρισκαν τις λύσεις στα κρίσιμα σημεία των σετ και με πρώτη σκόρερ την Τσβετάνοβα έφτασαν στη νίκη.
Με τον κόσμο στο πλευρό του, ο Πανναξιακός παρουσιάστηκε ιδιαίτερα ανταγωνιστικός στην αναμέτρηση παρά τα αγωνιστικά προβλήματα (σ.σ δεν αγωνίστηκαν Μιλοβάνοβιτς-Νούσια) και παρόλα που δεν κατάφερε να κατακτήσει σετ, κόντραρε τον Ολυμπιακό μέχρι τέλους.
Στο πρώτο σετ, ο Πανναξιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά (5-0, 8-4) με τον Ολυμπιακό να προσπερνά για πρώτη φορά με 11-12 και να πηγαίνει με +3 (13-16) στο β’ τεχνικό τάιμ άουτ. Οι φιλοξενούμενες διατήρησαν το μικρό προβάδισμα μέχρι το 20-21 και κάπου εκεί πάτησαν γκάζι για το 0-1 στα σετ με 21-25.
Ισορροπημένο ήταν και το δεύτερο σετ αφού καμία από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει προβάδισμα. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν μπροστά στο α΄τεχνικό ταιμ άουτ με τον Πανναξιακό να αντιδρά και να προηγείται με 16-15 στο β’ τεχνικό τεχνιό τάιμ άουτ. Οι ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι το 23-23 εκεί όπου στις λεπτομέρειες ο Ολυμπιακός έκανε το 0-2 σετ με 24-26.
Ίδια εικόνα ανταγωνιστική και στο τρίτο σετ με τις δυο ομάδες κοντά στο σκορ (7-8, 11-10, 13-13) και τον Πανναξιακό να έχει προβάδισμα εύθραστο μέχρι το 16-15 (β΄τεχνικό τάιμ άουτ). Κάπου εκεί ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι... για τα τελικά του πρωταθλήματος με το τελικό 18-25 (0-3 σετ).
Ο Ολυμπιακός περιμένει τον αντίπαλό του -που θα προκύψει από το ζευγάρι Παναθηναϊκός-Α.Ο Θήρας- στην τελική φάση του πρωταθλήματος.

Πανναξιακός - Ολυμπιακός 0-3
Τα σετ: 21-25, 24-26, 18-25

Πανναξιακός (Κόβαζιτς) Δρακουλίδου, Διώτη 15 (11/32 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Καρπουζά 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Τοτσίδου 9 (7/32 επ., 2 άσοι, 40% υπ. - 30% άριστες), Αποστολίδου 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ, 24% υπ. - 24% άριστες), Περίν 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Κελεσίδου -λ (30% υπ. - 15% άριστες) / Φάρκωνα, Αναγνώστου, Φρατζέσκου, Κατσάνη, Κατερίνη,Μεταξά.

Ολυμπιακός (Κοβάτσεβιτς) Γιώτα 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Λαζάρεβιτς 7 (6/24 επ., 1 άσο, 36% υπ. - 27% άριστες), Μαλασάι 11 (10/26 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 06% άριστες), Λαμπρούση 8 (8/13 επ.), Χριστοδούλου 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 17 (15/33 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κονόμι -λ (58% υπ. - 50% άριστες / Κοκκινάκη -λ (25% υπ. - 25% άριστες), Κωνσταντίνου, Εμμανουηλίδου.