Δευτέρα 4 Απριλίου 2016

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 3-2 ΣΤΙΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α΄

Ήττα - αποκλεισμό δέχτηκε το α΄ τμήμα των παγκορασίδων μας, στον εκτός έδρας αγώνα με τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΣΦΠ με 3-2 (25-12, 24-26, 12-25, 26-24, 15-08) σε 2 ώρες και 3΄.
Η ομάδα μας, είχε απόδοση με διακυμάνσεις, αλλά σε γενικές γραμμές στάθηκε πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο και διεκδίκησε τη νίκη - πρόκριση με πολλές και καλές πιθανότητες.
Έλσι ΦΩΤΟΥ
Δυστυχώς η πρόκριση χάθηκε στις λεπτομέρειες από τον αγώνα αυτό, καθώς και στην πολύ άσχημη κλήρωση, η οποία έφερε στον ίδιο όμιλο τη 2η, την 3η και την 5η ομάδα του περσινού πρωταθλήματος να μάχονται για τις δύο θέσεις της πρόκρισης.
Στο 1ο σετ, η Δραπετσώνα μπήκε μουδιασμένα και εύκολα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-0.
Στο 2ο σετ, η απόδοση μας ανέβηκε αισθητά, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 5-3 και 14-10. Η ομάδα μας όμως αντέδρασε ισοφαρίζοντας σε 14-14 για να προηγηθούμε στη συνέχεια με 17-21. Ήταν η σειρά του Ολυμπιακού όμως να αντιδράσει, φτάνοντας στο σετ μπολ με 24-22. Η Δραπετσώνα όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με σερί 0-4, ισοφάρισε σε 1-1 και με καλή ψυχολογία στη συνέχεια κατάφερε εύκολα να προηγηθεί με 1-2 στα σετς.
Στο 4ο σετ, συνεχίσαμε το καλό βόλει και προηγηθήκαμε με 17-20, γυρνώντας το σετ από το 17-13, όμως ο Ολυμπιακός με καλό παιχνίδι ισοφάρισε σε 23-23 και να έρθει η σειρά του να πάρει το σετ στον πόντο.
Στο 5ο σετ, ο Ολυμπιακός με καλή ψυχολογία, δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα, φτάνοντας στη νίκη που του έδωσε και την πρόκριση στη β΄ φάση.
Η Δραπετσώνα, τώρα θα αγωνιστεί για τις θέσεις 17 - 44, με στόχο το καλύτερο πλασάρισμα.
Άριστη η διαιτησία των κ.κ. Τριανταφυλλόπουλου και Χατσικιάν.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: (Καμπερίδης) Ταμπακίδη, Θεοδώρου, Ρέκα, Λιόλιου, Τσαλικούση, Μπακιρτζόγλου / Τσιρογιάννη, Κορνέλη.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζηδημητρίου) Θωμαίδου, Μοίρα, Φώτου, Μαρκουτσά, Βουλγαράκη, Νόου / Κουτούβαλη, Σταμπολίου, Μπουλούμπαση.

Στον άλλο αγώνα της 5ης και τελευταίας αγωνιστικής: ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ - ΘΡΙΑΜΒΟΣ 3-0