Δευτέρα 7 Μαΐου 2018

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 3-0 ΣΤΙΣ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΕΣ Α΄

Δήμητρα ΝΟΟΥ
Την ευκαιρία της ουσιαστικής πρόκρισης του στο final-4 έχασε χθες το α΄ τμήμα των παγκορασίδων μας, μετά την ήττα του σε εκτός έδρας αγώνα από τον ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΣΦΠ με 3-0 (27-25, 25-14, 25-23).
Και λέμε ευκαιρία καθώς στον αγώνα μπήκαμε παίζοντας πολύ καλό βόλει, κτίζοντας σιγά - σιγά αξιολόγες διαφορές φτάνοντας μέχρι το 14-21. Στο σημείο αυτό όμως δυστυχώς ''έσβησαν τα φώτα'' και ο Ολυμπιακός με αντεπίθεση και σερί 5-0, μείωσε αρχικά σε 19-21, για να ξαναπάρουμε διαφορά με 19-23. Στη σημείο αυτό, τρία συνεχόμενα μεγάλα λάθη με πάτημα γραμμής στο σέρβις, λάθος θέσεις και απλό πέρασμα της μπάλας με μανσέτα η οποία κατέληξε στην εξέδρα, δώσαμε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να μειώσει σε 22-23 και τελικά με καλύτερη ψυχολογία, πήρε το σετ στην παράταση του.
Ο τρόπος που χάθηκε το 1ο σετ, ήταν οδηγός για το πως θα εξελισσόταν το επόμενο. Ο Ολυμπιακός με την ψυχολογία του στα ύψη, προηγήθηκε με 8-2, 16-10, φτάνοντας εύκολα στο 2-0.
Η καλή μας ψυχολογία επανήλθε στο 3ο σετ, μαζί με την καλή μας απόδοση και ξεκινώντας καλά προηγηθήκαμε με 7-8, 9-12, 10-14, 12-17. Ο Ολυμπιακός όμως με αντεπίθεση πάλι προηγήθηκε με σερί 6-0, με 18-17 και όλα κρίθηκαν πάλι στις λεπτομέρειες, για το τελικό 3-0.
Άριστη η διαιτησία των κυριών Λιάκου και Μαλκοπούλου.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: (Κις - Τσαγκαλίδου) Πετρίδη, Καλακίδη, Παπαδιά, Μερακλή, Καλλιγά, Δελή, Στεργίου (λ), Μπεζάνι, Γεροντάτη.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Μαρμαρινός) Σταμπολίου, Βουλγαράκη, Καγιαλή, Κυρίσογλου, Χαλκιοπούλου, Βενεκέ, Νόου (λ), Τσεκούρα.

Στον άλλο αγώνα της 4ης αγωνιστικής: ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ - ΤΕΛΑΜΩΝΑΣ 2-3