Πέμπτη 7 Μαρτίου 2013

ΟΙ ΧΘΕΣΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ο Πανναξιακός με την 13χρονη Βασιλάκη 3-0 τον Πανιώνιο
Πιάνοντας κατά διαστήματα πολύ καλή απόδοση  η γυναικεία ομάδα  βόλεϊ του Πανναξιακού ξεπέρασε, σήμερα το απόγευμα στο κλειστό του ΔΑΚ Νάξου,  το εμπόδιο του Πανιωνίου με 3-0 σετ. Οι φιλοξενούμενες ήταν ανταγωνιστικές μόνο στο 1ο σετ, εκμεταλλευόμενες τα λάθη και την χαλαρότητα  των αντιπάλων τους κατάφεραν να προηγηθούν αρκετές φορές  στο σκορ και να φτάσουν κοντά στην κατάκτησή του. Η τάξη επανήλθε στα επόμενα δυο σετ με τις οικοδέσποινες να... κυριαρχούν σε όλους τους τομείς και να φτάνουν εύκολα σε άλλη μια εύκολη νίκη.

Η ομάδα της Νάξου ψάχνει πλέον ένα 3ποντο  στα επόμενα δυο εκτός έδρας παιχνίδια με Βύρωνα και Ηλιούπολη για να κόψει πρώτη το νήμα  του πρωταθλήματος, θεωρώντας πάντα ως δεδομένο ότι δεν θα αυτοκτονήσει στο τελευταίο  παιχνίδι της χρονιάς μέσα στο γήπεδό της με την Λαμία.

Στα αξιοσημείωτα του αγώνα πρέπει να αναφερθεί η δεύτερη συμμετοχή στη βασική 12δεκάδα της 13χρονης παγκορασίδας Κυριακής Βασιλάκη.

Τα σετ: 25-22, 25-17, 25-17 σε 71΄.
ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ ΑΟΝ (Δερμάτης -Τουρσούγκας): Χατζηνικολάου, Λαγουδάκη, Σιώρη, Καρπουζά, Μουτζουρίδου, Εμαννουηλίδου, Κακουράτου(λ), Γκολφινοπούλου, Λαΐου, Απειρανθίτου, Βασιλάκη, Φάρκωνα.
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣ (Θανέλλας): Αναγνωστοπούλου, Σημαντήρη, Τσουμήτα, Κωνσταντίνου, Νάστου(λ), Οικονομάκη, Καπάτου,  Λεζίνο, Σαγάνη.

9. ΑΚΡΙΤΑΣ (07-33) 04

Απέναντι στον… μισό Αίαντα Ευόσμου, καθώς οι επτά νεάνιδες που έπαιξαν στα τελικά του Πανελληνίου πρωταθλήματος ξεκουράστηκαν, ο Επίκουρος πανηγύρισε νίκη σωτηρίας με 3-1 σετ σε εξ αναβολής αγώνα του 3ου ομίλου της Α2 γυναικών.

(17-25, 25-20, 25-14, 25-23)
Επίκουρος (Τρύψια): Πλούμη, Βουγιουκλίδου, Καντούρη, Ηλιοπούλου, Μπογιατζόγλου, Πασσιά, Κανταρτζή (λ), Παγκαλίδου (λ), Έππα, Πολυχρονίδου

Αίας (Γαβαλά): Τορλαχίδου, Καλανταρίδου, Γλυκίδου, Τσαπαρίδου, Νικολαϊδου, Χριστοφορίδου, Σαχανίδου (λ), Σιρανίδου (λ), Ανεσιάδου, Ζλατίντσι, Κατσικά.

1. ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ (51-03) 51
2. ΝΕΑ ΓΕΝΕΑ (45-15) 41
3. ΝΙΚΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (38-21) 34
4. ΑΙΑΝΤΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (38-21) 33
5. ΑΡΗΣ (38-25) 33