Παρασκευή 1 Μαρτίου 2013

ΦΟΙΝΙΚΑΣ - ΚΗΦΙΣΙΑ 3-0 ΣΤΟΝ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟ ΚΥΠΕΛΟΥ ΑΝΤΡΩΝ

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ
Πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ, ο Φοίνικας Σύρου επικράτησε με 3-0 του ΑΟ Κηφισιάς και εξασφάλισε την πρόκριση του για πρώτη φορά στην ιστορία του σε Final 4 Κυπέλλου Ελλάδος.
Η Κηφισιά παρόλο που ταξίδεψε στη Σύρο χωρίς τους Νικολάκη, Μπέλλο, Καλαϊτζίδη, ενώ ο Κώστας Αρσενιάδης δεν χρησιμοποίησε καθόλου τους Καριπίδη, Καλαϊτζίδη, κόντραρε τον Φοίνικα, αλλά στο τέλος μίλησε η εμπειρία και η ψυχραιμία των γηπεδούχων που αγωνίστηκαν χωρίς τον Ηλία Λάππα (ενώ αρκετοί από τους συμπαίκτες του αγωνίστηκαν με πυρετό).
Ο Φοίνικας ξεκίνησε καλύτερα το ματς (9-4, 12-8), αλλά η Κηφισιά επανήλθε και πλησίασε στον πόντο (15-14 με επίθεση του Ρεζκ) για να ακολουθήσει ένα ξέσπασμα του Νικηφορίδη στην επίθεση που έφερε το σκορ στο 20-15 και το πρώτο σετ έληξε σχετικά εύκολα.
Στο β’ σετ όμως το παιχνίδι άλλαξε, η μάχη γινόταν πόντο, πόντο και παρόλο που ο Φοίνικας ξέφυγε με 20-17, ο ΑΟΚ απάντησε με σερί 4-0 (δύο άσοι από Παπαδόπουλο) για το 21-22. Ο Φοίνικας με μπλοκ του Κοβάσεβιτς στον Δεληπρίμη προσπέρασε 24-23, αλλά ο Κροάτης με υπέρβαση έφερε τον ΑΟΚ στο 27-28. Με μπλοκ του Τακουρίδη στον Ντε Σόουζα ο Φοίνικας προηγήθηκε 29-28 και στο 30-29 το άουτ του Παπαγγελόπουλου τελείωσε το σετ.
Αν και πολλοί θα περίμεναν ότι το τρίτο σετ θα ήταν τυπική διαδικασία, ο ΑΟΚ προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και προηγήθηκε με 5-9 και μέχρι το 9-13 διατηρούσε το προβάδισμα με άνεση. Το καλό μπλοκ του Φοίνικα έφερε το σκορ στο 14-13, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν 17-14 και τον Δεληπρίμη να ισοφαρίζει 19-19, ενώ με δικό του άσο το σκορ έγινε 20-22 για να φτάσουμε στο 22-24. Εκεί είχαμε χαμένο σερβίς του Παπαδόπουλου και κακή επίθεση από τον ΑΟΚ για το 24-24, για να τελειώσει το ματς με μπλοκ του Ντορνέλας (26-25) και κακή υποδοχή των φιλοξενούμενων.

Ο Φοίνικας Σύρου, μαζί με τους Ολυμπιακό, Παμβοχαϊκό και Ηρακλή είναι οι 4 ομάδες που θα αγωνιστούν στο Final 4 (23-24 Μαρτίου στο Ρέθυμνο).
Τα σετ: 25-19, 31-29, 27-25
Φοίνικας Σύρου (Πάτρας): Κουρνέτας 5 (2 άσοι, 3 μπλοκ), Θάνος 9 (6/7 επ., 3 μπλοκ), Ντορνέλας 16 (14/29 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Κοβάσεβιτς 16 (13/19 επ., 3 μπλοκ, 67% υπ. – 33% άριστες), Νικηφορίδης 5 (5/11 επ., 52% υπ. – 43% άριστες), Τακουρίδης 5 (3/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Γκαράς 80% υπ. – 40% άριστες) / Αρβανίτης, Σουλτανόπουλος 1, Ίλιτς
ΑΟ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Ρεζκ 1, Παπαγγελόπουλος 8 (7/13 επ., 1 άσο), Σαρικεΐσογλου 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ, 73% υπ. – 55% άριστες), Παπαδόπουλος 13 (7/11 επ., 2 άσοι, 4 μπλοκ), Δεληπρίμης 16 (15/26 επ.), Ντε Σόουζα 6 (6/15 επ., 68% υπ. – 45% άριστες), Ταμπουρατζής –λ (62% υπ. – 31% άριστες) /Κοντος, Βλαχάκης