Δευτέρα 11 Οκτωβρίου 2010

ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΗΤΤΑ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ, ΑΛΛΑ...

Και οι κορασίδες ξεκίνησαν με ήττα στο πρωτάθλημα, στο εντός έδρας ντέρμπι με τον ΑΟ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ με 1-3 (18-25, 23-25, 25-13, 22-25) μετά από πολύ καλή εμφάνιση.
Στο 1ο σετ οι ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο, αλλά δύο φορές που η ομάδα μας, ήταν έτοιμη να ισοφαρίσει ή και να προηγηθεί ο διαιτητής, ανακάλυπτε άουτ τις μέσα επιθέσεις μας.
Ακολούθησε η καταιγιστική απόδοση μας στο επόμενα 2 σετς. Συγκεκριμένα στο 2ο σετ και ενώ προηγούμασταν με 22-16, δύο συνεχόμενες ακατανόητες αποφάσεις των διαιτητών (λάθος θέσεις στην ομάδα μας, ενώ ο 2ος είχε σφυρίξει τάιμ άουτ, πόντο από σέρβις του Ιλίου χωρίς να δώσει έναρξη ο 1ος), είχε ως αποτέλεσμα τον εκνευρισμό της ομάδας μας και τη φυσιολογική μεταστροφή της εικόνας του σετ με το Ίλιο να κάνει το 0-2. Και μην εμφανιστεί κάποιος και μας πει, ότι δεν έχουμε δίκιο, γιατί η καταγραφή του αγώνα σε βίντεο, αποδεικνύει του λόγου το αληθές για την ομάδα μας. Αυτό το γράφουμε, γιατί υπέπεσε σε γνώση μας, η απάντηση του α΄ διαιτητή στην ένσταση που υποβάλαμε κατά τη διάρκεια του αγώνα. Ένσταση, που βέβαια δε θα υποστηρίξουμε, γιατί: 1. Δε μας περισσεύουν τα 100€ για το παράβολο και 2. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση να δικαιωθούμε από τα αρμόδια όργανα, όσο δίκαιο και να έχουμε, με όποιον τρόπο και αν το αποδείξουμε. Έτσι δυστυχώς είναι τοποθετημένες οι καταστάσεις, στο ελληνικό βόλει.
Στο 3ο σετ, η ομάδα μας μπήκε απρόσμενα αποφασισμένη να γυρίσει το ματς και κατάφερε να το κερδίσει με 25-13. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη και το 4ο σετ, το κέρδισε το Ίλιο με 22-25 και το ματς με 3-1.
Δεν πειράζει όμως, όλες αυτές οι αδικίες μας κάνουν πιο δυνατούς, ελπίζοντας ότι το λάθος αυτό αποτέλεσμα δε θα μας στοιχίσει στο τέλος, για την πρόκριση μας στη Β΄ φάση.
Τρικυμία που μας σάρωσε η διαιτησία των κ.κ. Τριανταφυλλόπουλου, Καραδημητρίου.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: Κ. Λαζαρίδου, Σιμιτζή, Καραγιαννίδου, Αναστασοπούλου, Καραμήτσου, Χίου, Αλεξάνδρου (λ), Χόρτη.