Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2011

ΟΙ ΣΗΜΕΡΙΝΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΤΗΣ Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
Δυνατό παιχνίδι έγινε την Κυριακή ανάμεσα στην Πετρούπολη και την Αγία Παρασκευή με νικήτρια την φιλοξενούμενη ομάδα που κατάφερε να φύγει με το «καθαρό» 0-3 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής για τον 1ο όμιλο της Α2 γυναικών. Οι αθλήτριες του κ. Αμαριανάκη πάλεψαν σε όλα τα σετ, εκείνες του Κωστακόπουλου ήταν τελικά νικήτριες έστω και στις λεπτομέρειες.

Ο τραυματισμός της Αποστολάκη από το 1ο σετ, δεν στοίχισε τελικά στον ΣΦΠ Χανίων που κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1. Η ΑΘΛΕΣΗ πήρε το πρώτο σετ αν και χρειάστηκε να κερδίσει 31 πόντους, όμως, στη συνέχεια οι γηπεδούχες ισορρόπησαν και πήραν τρία σετ συνεχόμενα.

«Σκληρή» αναμέτρηση ανάμεσα στον ΟΠΕ Ρεθύμνου και τον ΖΑΟΝ με τις Κρητικές να παίρνουν τελικά τη νίκη με 3-0. Κανένα από τα τρία σετ, όμως, δεν ήταν εύκολο με τις δύο ομάδες να βαδίζουν χέρι-χέρι στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Ντέρμπι στην Πάτρα, στο πλαίσιο του 2ου ομίλου, με τους Ίωνες να επικρατούν δύσκολα της ΕΑΠ με 3-1 και να κερδίζουν τους πρώτους τους βαθμούς στο πρωτάθλημα αφήνοντας τις γηπεδούχες με... άδεια χέρια.

Στον 3ο όμιλο ο Επίκουρος διπλασίασε τις νίκες του, καθώς παρότι ο Ερμής Δράμας πήρε το πρώτο σετ, στη συνέχεια έκανε το 1-1 πανεύκολα και τελικά επικράτησε με 3-1, αφήνοντας τις φιλοξενούμενες με μηδέν βαθμούς.

1ος όμιλος
Πετρούπολη - Αγία Παρασκευή 0-3 (21-25, 23-25, 23-25)
Πετρούπολη (Αμαριανάκης): Καλλιώρα, Σκληβανίτη, Σιούστα, Μόρφα Μ., Γκόλια, Μόρφα Ε., Καφετζή (λ), Μαυροειδοπούλου, Ρούσσου.
Αγία Παρασκευή (Κωστακόπουλος): Κόλλια Α., Τσιώνη, Μπίσκου, Καργιωτέλη Μ., Θωμαΐδου, Θεοδωρακέα, Σκιθιώτη (λ), Καργιωτέλη Β., Καπένη.

ΣΦΠ Χανίων - ΑΘΛΕΣ Ηρακλείου 3-1 (29-31, 25-22, 25-16, 25-14)
ΣΦΠ Χανίων (Διαμαντάκης): Βλαχάκη, Τουσάκη, Τριανταφυλλίδη, Αποστολάκη, Σηφαλάκη, Ανθουσάκη, Τζάθα (λ), Τζουβαδάκη, Σφυρή.
AΘΛΕΣΗ (Μανωλάλης): Μιχαήλ, Μανωλάκη, Γενιτσαρίδη, Μαλουσάρη, Χατζάκη Ρ., Κούρβογλου, Καραγρηγορίου (λ), Μαυρέα, Χατζάκη Ε., Πατραμάνη, Καλορμάκη, Χτιστάκη.

ΟΠΕ Ρεθύμνου - Ζηρίνειος ΑΟΝ 3-0 (25-20, 25-19, 25-22)
ΟΠΕ Ρεθύμνου (Χαχαλιόπουλος): Φεντότοβα, Σαλούστρου, Παρασκάκη, Σαπαρέφσκα, Ροδινού, Δραμιτινού, Σημαντηράκη(λ), Βλαχάκη, Μυτιληναίου, Ροδανάκη.
ΖΑΟΝ (Ξαγοράρης): Μεμετζή, Χρήστου, Καλογριδάκη, Φιλιπόνοκα, Κατερίνη, Νικούλη, Παπαδάκη (λ), Σπανού, Ξηνταρά, Νταλή, Νικοπούλου.

2ος όμιλος
ΕΑ Πατρών - ΑΣΠ Ίωνες 1-3 (23-25, 17-25, 25-20, 26-28)
ΕΑ Πατρών (Πρεβεδούρος): Φόρτη, Υφαντή, Σαρλή, Σούλη Σ., Τσιμιγκάτου, Πελεκούδα, Λιάγκου (λ)., Σούλη Παρ., Μπίρμπα
ΑΣΠ Ίωνες (Μαρίνος): Φωτεινού, Σκορδίλη, Παπουτσάκη, Στράγκα, Κατσαντώνη, Μπούτα, Σταματάκη (λ), Ντονά, Δαρλάση, Χαραλάμπους