Σάββατο 12 Νοεμβρίου 2011

Η 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο Ηρακλής διατήρησε το αήττητο του, κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό στο Παγκράτι με κορυφαίο τον Κώστα Χριστοφιδέλη.

Ο Ηρακλής επέτεινε τα προβλήματα του Παναθηναϊκού. Οι "κυανόλευκοι" επικράτησαν 3-0 (25-20, 25-20, 25-19) της ομάδας του Νίκου Μπουτσουρή στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής.

Ο Ηρακλής που είχε νικήσει και πέρυσι τον Παναθηναϊκό στην έδρα του, έφτασε τις πέντε νίκες σε ισάριθμους αγώνες σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που δεν μετρούν νίκη στο ενεργητικό τους τη φετινή σεζόν.

Κορυφαίος του γηπέδου ήταν ο πρώην ακραίος του Παναθηναϊκού, Κώστας Χριστοφιδέλης που τελείωσε τον αγώνα με 13 πόντους.

Τον αγώνα παρακολούθησε ο πρώην διαγώνιος του Παναθηναϊκού, Λίμπερμαν Αγκάμες. Η τουρκική Αρκάς στην οποία αγωνίζεται θα είναι η επόμενη αντίπαλος του Ηρακλή στο Champions League.

Τα σετ: 20-25, 20-25, 19-25

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μπουτσουρής): Ζουπάνης 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Ψάρρας 6 (4/5 επ., 2 άσοι), Παπαδόπουλος 3 (2/8 επ., 1 μπλοκ, 14% υπ. - 14% άριστες), Γιοζεφάσκι 7 (7/16 επ.), Κοτσιλιάνος 4 (4/10 επ., 38% υπ. - 31% άριστες), Πανταλέων 9 (7/12 επ.), Δαρίδης -λ 69% υπ. - 69% άριστες / Αγγελόπουλος, Ντονάς 6 (5/12 επ., 1 άσο), Πρωτοψάλτης 7 (6/16 επ., 1 μπλοκ, 76% υπ. - 71% άριστες).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Δρίκος): Χριστοφιδέλης 13 (10/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 43% άριστες), Τανίκ 8 (6/13 επ., 2 άσοι, 58% υπ. - 37% άριστες), Κορζενέβικς 8 (5/7 επ., 2 μπλοκ), Προύσαλης 4, Σμαραγδής 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 5 (3/14 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Στεφάνου -λ (36% υπ. - 18% άριστες) / Μεντένις 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ).

Στην Καλαμαριά ο τοπικός Απόλλων δεν θα εγκατέλειπε το πρώτο σετ μέχρι να το κατακτήσει. Οι παίκτες του Απόλλωνα το πήραν με 32-30, κατακτώντας το πρώτο τους σετ στο πρωτάθλημα. Όμως στη συνέχεια ο Φοίνικας Σύρου ήταν καλύτερος στις λεπτομέρειες και πήρε την τέταρτη φετινή νίκη του.

Τα σετ: 32-30, 19-25, 25-27, 21-25

Στην Αλεξανδρούπολη ο Εθνικός έκανε τη ζωή δύσκολη στον ΠΑΟΚ. Τελικα ο "δικέφαλος του βορρά" δραπέτευσε με τους δύο βαθμούς. Για την ακρίβεια είναι η έβδομη νίκη του στην Αλεξανδρούπολη τα τελευταία δέκα χρονια.

Τα σετ: 29-31, 25-19, 25-22, 13-25, 12-15

Το ντεμπούτο του Γιώργου Γιάτση στην τεχνική ηγεσία του Άρη δεν συνοδεύτηκε με νίκη. Ο ΑΟ Κηφισιάς πήρε τη νίκη με 3-2 (19-25, 25-22, 25-22, 20-25, 16-14) για να ξεπεράσουν τους "κίτρινους" στη βαθμολογία.

Τα σετ: 19-25, 25-22, 25-22, 20-25, 16-14

Τέλος, η Λαμία νίκησε εκτός έδρας την ΕΑ Πατρών, επικρατώντας 3-1 στην Πάτρα.

Τα σετ: 27-25, 21-25, 20-25, 28-30