Τετάρτη 23 Νοεμβρίου 2011

ΓΑΛΛΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 3-0 ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΑΝΤΡΩΝ

Η Εθνική ανδρών ηττήθηκε με 3-0 από τη Γαλλία στην Τουρκουάν, στο πλαίσιο του προολυμπιακού τουρνουά. Αδικείται από το σκορ η ελληνική ομάδα, που έχασε τσάμπα τα δύο πρώτα σετ.

Παρά το γεγονός ότι η ελληνική ομάδα ήταν καλύτερη στα δύο πρώτα σετ, όπου πήρε διαφορές... ασφαλείας μετά τα μισά και των δύο σετ, κατάφερε να ηττηθεί με 3-0 και ουσιαστικά να αποχαιρετήσει την υπόθεση-πρόκριση.

Στο 1ο σετ, η ελληνική ομάδα ξεκίνησε πολύ καλά, φτάνοντας μάλιστα μέχρι το +3 μετά το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ (16-19), αλλά οι Γάλλοι έκαναν μία αντεπίθεση διαρκείας και πήραν προβάδισμα δύο πόντων (22-20). Το σετ έληξε με 25-23 υπέρ των "τρικολόρ" μετά το άστοχο σέρβις του Φράγκου.

Παρόμοια εικόνα είχαμε και στο 2ο σετ, όπου η ομάδα του Αλέκου Λεώνη προηγήθηκε με 16-12, αλλά οι Γάλλοι έκαναν μία ακόμα ανατροπή, φέρνοντας το σκορ στο 22-19 και παίρνοντας τελικά το σετ με 25-22, χάρη στον Ερβίν Ενγκαπέτ, που πέτυχε τους 7 από τους 8 τελευταίους πόντους των "τρικολόρ".

Στο 3ο σετ η ελληνική ομάδα "λύγισε", με συνέπεια οι Ρουζιέ, Ενγκαπέτ και Τουιά να έχουν εύκολη δουλειά και να "καθαρίσουν" το σετ με 25-12, δίνοντας προβάδισμα πρόκρισης στους Γάλλους.

Πλέον, η μόνη ελπίδα της Ελλάδας για να πάρει την πρώτη θέση στον όμιλο είναι να νικήσει η Γερμανία με 3-0 τη Γαλλία την Πέμπτη (24/11) και με το ίδιο σκορ να επικρατήσει την Παρασκευή (25/11) η ελληνική ομάδα επί των Γερμανών. Σε αυτήν την περίπτωση θα μετρήσει η διαφορά των πόντων, όπου ανάλογα με ό,τι γίνει στα δύο ματς που ακολουθούν, όλα μπορούν να συμβούν.

Τα σετ: 25-23, 25-22, 25-12

ΓΑΛΛΙΑ (Μπλεν): Αρντί-Ντεσούρς 4 (4/5 επ.), Ρουζιέ 15 (13/19 επ., 2 μπλοκ), Σολ 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Ενγκαπέτ 19 (2 άσοι, 39% υπ., 15/20 επ., 2 μπλοκ), Πουζόλ 1 (1/2 επ.), Τουιά 14 (3 άσοι, 81% υπ., 11/21 επ.), Εσιγκά (λ, 63% υπ.) / Τονιουτί 1 (1 άσος), Μαρσάλ, Μορό 2 (2/3 επ.), Σαμικά

ΕΛΛΑΔΑ (Λεώνης): Τζούριτς 16 (1 άσος, 15/26 επ.), Πετρέας 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Φιλίποβ, Καριπίδης 6 (1 άσος, 67% υπ., 5/13 επ.), Σμαραγδής 3 (1/5 επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 8 (42% υπ., 7/14 επ., 1 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ, 58% υπ.) / Κοκκινάκης (0/1 επ.), Ανδρεάδης, Κουρνέτας, Κουμεντάκης 1 (1/2 επ.), Ασπιώτης.