Κυριακή 22 Ιανουαρίου 2012

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ 3-0 ΓΙΑ ΤΗΝ Α1 ΑΝΤΡΩΝ

Ο Ολυμπιακός νίκησε πιο δύσκολα απ' ό,τι δείχνει το τελικό 3-0 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο κλειστό του Ρέντη και πλησίασε στους δύο βαθμούς τον πρωτοπόρο Ηρακλή.

Οι "ερυθρόλευκοι" πήραν εκδίκηση για την ήττα στον πρώτο γύρο, καθώς νίκησαν με 3-0 τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στο κλειστό του Ρέντη, σε ένα παιχνίδι πάντως που δυσκολεύτηκαν ιδιαίτερα να επικρατήσουν.

Τα δύο πρώτα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με τους φιλοξενούμενους μάλιστα να φτάνουν δύο φορές σε σετ-μπολ στο δεύτερο σετ.
Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη πήρε πιο εύκολα το τρίτο σετ, αν και προς το τέλος απειλήθηκε, αφού το 24-19 έγινε 24-22, αλλά ένας πόντος ήταν αρκετός για να δώσει τη νίκη στους γηπεδούχους.

Τα σετ: 25-23, 28-26, 25-22
Ολυμπιακός (Καλμαζίδης): Χιμένες 22 (20/34 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 7 (3/4 επ., 4 μπλοκ), Λιβαθηνός 5 (1/2 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Σωτηρίου 11 (11/15 επ., 50% υπ. - 25% άριστες), Ανδρεάδης 3 (3/4 επ.), Κοκκινάκης 5 (3/8 επ., 1 μπλοκ, 83% υπ. - 61% άριστες), Κουζούνης (λ) / Κανέλλος, Νοβότνι, Μάρκου
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Δαλακούρας Α. 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ, 47% υπ. - 20% άριστες), Κόβατς 9 (6/11 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Γκονσάλες 16 (15/26 επ., 1 μπλοκ), Σιδηρόπουλος 1, Γραμματικάκης 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 10 (7/15 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 75% υπ. - 40% άριστες), Μίτρεφ (λ, 58% υπ. - 42% άριστες) / Καβαρτζίεφ, Δαλακούρας Κ., Κυριακίδης 2