Τρίτη 17 Ιανουαρίου 2012

ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ - ΕΥΡΥΑΛΗ 3-2 ΓΙΑ ΤΗΝ Α΄ ΑΝΤΡΩΝ

Νίκος ΜΑΡΜΑΡΙΝΟΣ
''Δια πυρός και σιδήρου'' καταφέραμε να κρατηθούμε στην αήττητη πορεία μας στο πρωτάθλημα αντρών.
Συγκεκριμένα για την 8η αγωνιστική επιβλήθήκαμε εντός έδρας της Ευρυάλης με 3-2 (24-26, 23-25, 25-14, 25-16, 15-04).
Η χθεσινή παρουσία της ομάδας μας, μπορεί να χωριστεί σε δύο μέρη. Στο πρώτο για τα δύο πρώτα σετς, στα οποία αγωνιστήκαμε με χαλαρότητα και επιτρέψαμε στην Ευρυάλη, να διεκδικεί τη νίκη.
Στο 1ο σετ, η Ευρυάλη πήρε από νωρίς μεγάλη διαφορά στο σκορ, εκμεταλλευόμενη τα πάρα πολλά λάθη μας. Η διαφορά πήγε στο 12-03, 16-08, 20-12 για να ανακάμψει προς στιγμή η ομάδα μας, να ισοφαρίσει 22-22, να προηγηθεί 24-22, αλλά για μια ακόμα φορά ένα νεκρό διάστημα πριν τον τελικό πόντο, επέτρεψε στην αντίπαλη ομάδα να πανηγυρίσει την κατάκτηση του σετ.
Στο 2ο σετ, η εικόνα αντιστράφηκε. Εμείς πήραμε διαφορά από νωρίς στο σκορ και εκεί που πιστεύσαμε ότι το υπόλοιπο του αγώνα θα ήταν μια τυπική διαδικασία, η Ευρυάλη βρήκε τρόπους πιθανούς κι απίθανους να ανακάμψει και να πανηγυρίσει και το 2ο σετ.
Από κει και μετά και μπροστά στον κίνδυνο απώλειας και των υπόλοιπων δύο βαθμών, αφού ο ένας ήδη είχε χαθεί, η ομάδα μας έπαιξε το βόλει που έπρεπε και πήρε τα επόμενα τρία σετς, εύκολα όπως μαρτυράει και η διαφορά που τα κέρδισε.
Καλή η διαιτησία των κ.κ. Τσάκα και Μιχαήλογλου.
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ: (Χατζημιχάλης) Μαρμαρινός, Αγγέλου, Βαλιάνος, Τσικάτος, Νασκιντασβίλι, Κογκαλίδης, Βογιατζίδης (λ), Μαυρουδής, Πάλι, Μπουλγάρου.
ΑΓΟΓ ΕΥΡΥΑΛΗ: (Χαμπίπης) Σάρρος, Πλυτάς, Ορφανίδης, Ριζούλης, Α. Δραγώτης, Λυμπερόγιαννης, Κοντός (λ), Ι. Δραγώτης, Σουγιουμτζόγλου, Πέττας, Σαγιαδινός.