Κυριακή 22 Ιανουαρίου 2012

Η 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΤΗΣ Β΄ ΕΘΝΙΚΗΣ

ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ
Τρία διπλά με… ένταση σε δύο γήπεδα στον 1ο όμιλο της Β' ανδρών.  Στη Λέσβο, ο Ιωνικός Νέας Φιλαδέλφειας επικράτησε του ΓΑΣ με 3-1, με τον έφορο των γηπεδούχων να βλέπει κίτρινη κάρτα στο 16-16 του τρίτου σετ.

Στην Αργυρούπολη, τα Χανιά νίκησαν με 3-1 σετ. Στο τέλος του αγώνα οι διαιτητές πήραν το δελτίο του πασαδόρου των γηπεδούχων, Ποθητάκη, για εξύβριση. Εύκολη νίκη για τον Απόλλων επί του ουραγού Πανιωνίου με 3-0 σετ και εκτός έδρας νίκη του Εθνικού στο Ηράκλειο.

Στην πρώτη θέση του 2ου ομίλου και αήττητος τερμάτισε ο Πανερυθραϊκός στον πρώτο γύρο της Β’ Εθνικής, αφού στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής, πέτυχε μεγάλη νίκη με 3-0 στο ντέρμπι με το Κολλέγιο. Στα άλλα ματς, το Μοσχάτο κατέβαλε την αντίσταση της Καλαμάτας, η Μαλεσίνα έφυγε με το «διπλό» από την Πρέβεζα και η ΦΕ Ιωαννίνων δεν συνάντησε δυσκολίες κόντρα στην Αναγέννηση Άρτας.

Η Ελπίδα Θεσσαλονίκης νίκησε 3-0 μέσα στις Σέρρες για την 7η αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Β’ Εθνικής και μπορεί να πει κανείς ότι ήταν η κερδισμένη της βραδιάς, καθώς μείωσε την απόσταση από τη ΜΕΝΤ που έχασε με 3-2 μέσα στην έδρα του τρίτου Γαλαξία. Μεγάλη νίκη πέτυχε και ο Αρίωνας Πτολεμαΐδας μέσα στη ΧΑΝΘ, ενώ ο Μέγας Αλέξανδρος επικράτησε 3-0 του Αριστοτέλη Σκύδρας.