Κυριακή 22 Ιουλίου 2012

OI ΞΕΝΑΚΗΣ / ΜΠΙΛΛΗΡΗΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΕΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

«Χρυσό» αντίο με το 7ο
Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι οι Ξενάκης / Μπιλλήρης νίκησαν με 2-1 (21-17, 19-21, 15-13) τους Ζουπάνη / Κοτσιλιάνο στο τελικό του Μαστερς της Κεραμωτής και αναδείχθηκαν πρωταθλητές Ελλάδας 2012. Όμως η νίκη αυτή είχε ιδιαίτερη σημασία για το Μάνο Ξενάκη, αφού ολοκλήρωσε την καριέρα του στην άμμο, το σημερινό ήταν το τελευταίο του παιχνίδι, με ένα χρυσό μετάλλιο και την κατάκτηση της κορυφής.

Σίγουρα δεν θα μπορούσε να είχε ονειρευτεί πιο ιδανικό φινάλε. Μετά το τέλος του αγώνα οι πανηγυρισμοί δεν μπορούν να περιγραφούν.

Ήταν ο 7ος τίτλος για τον Μάνο Ξενάκη και πλέον φιγουράρει μόνος πρώτος στους πρωταθλητές.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι Ξενάκης / Μπιλλήρης ξεκίνησαν δυνατά και πήραν το πρώτο σετ, όμως οι περσινοί πρωταθλητές έφεραν το ματς στα ίσα. Στο τάι μπρέικ όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.