Σάββατο 8 Σεπτεμβρίου 2012

ΕΛΛΑΔΑ - ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 0-3 ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΑΝΤΡΩΝ

Βαριά ήττα με 3-0 (32-30, 25-21, 25-20) που πιθανότατα να την βγάλει και εκτός της δεύτερης ευκαιρίας στα μπαράζ γνώρισε η Εθνική ανδρών από το καλύτερο Μαυροβούνιο. Χωρίς αρχή και τέλος η ομάδα του Αλέκου Λεώνη είχε «τρύπια» υποδοχή και μετά και την απώλεια του 1ου σετ με 32-30 παρότι προηγήθηκε 23-19 είχε παθητικό ρόλο.
Η ελληνική ομάδα με τέτοιες εμφανίσεις δε μπορεί να ελπίζει σε τίποτα και κυρίως σε πρόκριση σε τελική φάση ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Ο Ηλίας Λάππας μακριά από τον καλό εαυτό του δε μπόρεσε να κρατηθεί στον αγώνα και από το 1ο σετ αντικαταστάθηκε με τον Μενέλαο Κοκκινάκη ο οποίος και αυτός φάνηκε κουρασμένος και έκανε λάθη.

Σε κακή μέρα και η υποδοχή των Στεφάνου, Χριστοφιδέλη δεν άφησαν κανένα περιθώριο για σωστή και γρήγορη ανάπτυξη.

Κορυφαίος ο Ντάμπουβιτς

Αντίθετα οι Μαυροβούνιοι δεν έκαναν ούτε ένα λάθος στην υποδοχή τους, έπαιξαν ψύχραιμα στα κρίσιμα σημεία, ενώ κορυφαίος του αγώνα ήταν ο πασαδόρος Σίμο Ντάμπουβιτς τον οποίο μάλιστα θα δούμε από τη νέα σεζόν με τη φανέλα της νεοφώτιστης στην κατηγορία Νίκης Αιγινίου.

Κι όμως το ξεκίνημα του αγώνα δεν έδειχνε το... βατερλό που θα ακολουθούσε. Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλά ξέφυγε με 23-19 κι εκεί έπαθε μπλακ άουτ. Η είσοδος των Κουκ, Μπόσκοβιτς χάλασε την υποδοχή της ελληνικής ομάδας και με σερί 3-0 οι μαυροβούνιοι μείωσαν 23-22. Μάλιστα το 23-22 έγινε από την προσπάθεια του Στεφάνου να κάνει υποδοχή με δάκτυλα. Ο Τζούριτς έκανε το 24-22 κι ενώ η ελληνική ομάδα μπορούσε να καθαρίσει το σετ μια επίθεση του Μπόγιτς και ένα μπλοκ έφερε τον αγώνα στα ίσια, ενώ ο Κούλαφιτς έφερε για πρώτη φορά μπροστά το Μαυροβούνιο με 25-24 και αργότερα με 26-25. Ο Σουλτανόπουλος ισοφάρισε, οι μαυροβούνιοι διαμαρτυρήθηκαν πως η μπάλα ήταν άουτ και δέχτηκαν κίτρινη κάρτα. Ακόμα και με το δώρο του διαιτητή οι παίκτες του  Λεώνη δε μπόρεσαν να πάρουν το σετ και μετά από 5 χαμένες ευκαιρίες (σετ μπολ) οι Μαυροβούνιοι με επίθεση του Τσούλαφιτς και μετά με σερβίς του Μπόγιτς και εύκολο πέρασμα στο φιλέ του Ντάμποβιτς πήραν το σετ 32-30.

Από εκεί και πέρα η ελληνική ομάδα ήταν συνέχεια πίσω στο σκορ με εξαίρεση το 9-6 που προηγήθηκε στο 2ο σετ και το 5-4 και 6-5 στο 3ο σετ.

Ελλάδα - Μαυροβούνιο 0-3 (30-32, 21-25, 20-25)

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν: 0 άσσοι, 39 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 20 λάθη Μαυροβουνίου και του Μαυροβουνίου: 5 άσσοι, 47 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων. Διαιτητές: Ειτζίκοβιτς, Τσέζαρε.

ΕΛΛΑΔΑ (Λεώνης): Χριστοφιδέλης 3 (3/12 επ., 61% υπ. – 39% άριστες), Τζούριτς 18 (16/32 επ., 2 μπλοκ), Λάππας 2 (1/6 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. - 33% άριστες), Πετρέας 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Προύσαλης, Σουλτανόπουλος 6 (3/7 επ., 3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 54% υπ. – 27% άριστες)/ Κοκκινάκης 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ. - 21% άριστες), Πελεκούδας 2 (2/2 επ.), Καριπίδης 1, Στιβαχτής

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Γιοκσίμοβιτς): Μπόγιτς 7 (6/11 επ., 1 άσο, 61% υπ. – 46% άριστες), Ντάμποβιτς 8 (6/6 επ., 2 μπλοκ), Μιλιβόγιεβιτς 9 (8/19 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. – 36% άριστες), Σούλιαγκιτς 11 (7/8 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Μάρκοβιτς 8 (3/6 επ., 3 μπλοκ, 2 άσοι), Τσούλαφιτς 15 (10/17 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ) / Ράσοβιτς (λ. - 67% υπ. – 44% άριστες) / Τσουκ, Μπόσκοβιτς, 1, Ραντούνοβιτς 1.