Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου 2012

ΕΛΛΑΔΑ - ΟΛΛΑΝΔΙΑ 0-3 ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Λαμπρούση
Η Εθνική ομάδα των γυναικών αντιστάθηκε για δύο σετ απέναντι στην ισχυρή και γηπεδούχο Ολλανδία, πάλεψε την αναμέτρηση, όμως τελικά ηττήθηκε με 3-0 (25-20, 25-23, 25-13) στο τρίτο της αγώνα για τα προκριματικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2013 που διεξάγονται στο Άπελντορν της Ολλανδίας.
Υπέστη έτσι τη δεύτερη της ήττα σε τρεις αγώνες και οι ελπίδες πρόκρισης στα τελικά της διοργάνωσης είναι πλέον ελάχιστες, αφού νωρίτερα η Ουκρανία νίκησε 3-1 την Δανία και βρίσκεται αυτή στην δεύτερη θέση του Β' ομίλου.

Οι παίκτριες του Τάκη Φλώρου απέδειξαν απέναντι στο φαβορί για την πρώτη θέση του Ομίλου, Ολλανδία πως μπορούν να κυνηγήσουν την δεύτερη θέση και πως η εμφάνισή τους στην πρεμιέρα με την Ουκρανία ήταν μία κακή παρένθεση.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το γνωστό σχήμα Χριστοδούλου, Κιόση, Γιώτα, Τσίμα, Χαντάβα, Λαμπρούση και λίμπερο την Κελεσίδου, επέλεξε ο Τάκης Φλώρος για να ξεκινήσει τον αγώνα και σήμερα, την τρίτη ημέρα των προκριματικών του Euro.

Οι διεθνείς μας έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα με τις Χριστοδούλου, Γιώτα να δίνουν ρεσιτάλ στο μπλοκ και να χτίζεται μία ικανοποιητική διαφορά (6-1). Οι κακές, επιθετικές επιλογές στη συνέχεια και τα λάθη στην άμυνα, επέτρεψαν στην Ολλανδία να πλησιάσει.

Χάρη στο καλό σερβίς της Χαντάβα και τη λειτουργικότητα στο μπλοκ, έχτισαν και πάλι μία καλή διαφορά (17-14) αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με την οικοδέσποινα να παίρνει το πρώτο σετ.

Στις λεπτομέρειες χάθηκε το δεύτερο σετ, με τις διεθνείς μας να κυνηγούν όλους τους πόντους μέχρι τέλους. Το δυνατό σημείο ήταν και πάλι το μπλοκ, ωστόσο ένα λάθος στην υποδοχή και ενώ το σκορ ήταν 23-23, έπαιξε καθοριστικό ρόλο στο νικητή του σετ, που ήταν τελικά πάλι, η Ολλανδία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μπήκε με κακή ψυχολογία στο τρίτο σετ. Τα λάθη στην υποδοχή και η επιθετική ανυπαρξία, έδωσαν την ευκαιρία στις Ολλανδέζες να πάρουν από το ξεκίνημα μία σημαντική διαφορά (1-12), που δεν μπόρεσε να καλυφθεί στη συνέχεια, με αποτέλεσμα να χαθεί το τρίτο σετ και το παιχνίδι.

Για τις διεθνείς μας ξεχώρισαν η Στέλλα Χριστοδούλου και η Κατερίνα Γιώτα, ενώ σημαντική ήταν η παρουσία των "πιτσιρικάδων" της Εθνικής μας, Βασιλαντωνάκη και Στράντζαλη.

Τα σετ: 0-3 (20-25, 23-25, 13-25)

ΕΛΛΑΔΑ (Τάκης Φλώρος): Χριστοδούλου 3, Λαμπρούση 4 (1/4, 2 ας, 1 μπ), Κιόση 9 (9/29), Γιώτα 11 (6/9, 4μπ)Τσίμα 7 (5/19, 64% υπ), Χαντάβα 4 (3/14, 74% υπ), Κελεσίδου (λ,71%), Παπαφωτίου 1, Κωνσταντινίδου, Στράντζαλη 1 (1/11), Ιβάνοβα 1, Βασιλαντωνάκη 4(3/5)

ΟΛΛΑΝΔΙΑ (Βερμεούλεν): Στάελενς 1, Ντε Κράιφ 10, Γκρόθουες 1, Στένμπεργκεν 1, Σχουτ (λίμπερο) (60%), Βένσινκ 4, Φλίερ, Ντίζκεμα 3, Βέργκεερ 1, Σταμ-Πίλον 6, Σλόετχες 10, Πιέτερσεν 17.