Τρίτη 13 Αυγούστου 2013

ΣΛΟΒΕΝΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 1-3 ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

Θέση στις 12 καλύτερες ομάδες του πλανήτη εξασφάλισε η Εθνική ομάδα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ταϊλάνδης, επικρατώντας της Σλοβενίας με 3-1 σε αναμέτρηση για τις θέσεις 9-16.
Τα σετ (πρώτη αναφέρεται η τυπικά γηπεδούχος): 19-25, 26-24, 19-25, 18-25

Απέναντι στην καλή… πελάτη Σλοβενία, την οποία η ελληνική ομάδα έχει νικήσει τρεις συνεχείς φορές, εκ των οποίων δύο στο τελευταίο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, η Εθνική ξεκίνησε με καλά σερβίς της Γκουντιμένκο, που απέφεραν μια διαφορά 4 πόντων (5-1). Οι Σλοβένες αντέδρασαν, μείωσαν, αλλά οι διεθνείς με τις Βασιλαντωνάκη, Στράντζαλη και Ψωμά να τελειώνουν όλες τις επιθέσεις διατηρούσαν σταθερό προβάδισμα (13-10, 19-15, 21-16). Το μπλοκ πήγαινε επίσης καλά κι έτσι το πρώτο σετ έληξε απολύτως φυσιολογικά με 25-19.

Η Ελλάδα έβαζε δύσκολα προβλήματα στις Σλοβένες από το «1», αλλά στη φάση του έκτου αντίπαλου πόντου (5-6) η Βασιλαντωνάκη είχε μια πτώση και αποσύρθηκε στον πάγκο για να της δεθεί το πόδι. Αυτό επηρέασε, όπως ήταν λογικό, την αποτελεσματικότητα της επίθεσης.

Χωρίς πολλούς εύκολους πόντους πια, η αντίπαλη ομάδα προηγήθηκε 14-11 και 16-13, αλλά στο 14-16 η διαγώνια της Εθνικής και του Παναθηναϊκού ξαναμπήκε στο παιχνίδι. Η πανύψηλη Ελληνίδα πήρε μάλιστα τον 18ο πόντο σε ένα σερί 6-0 που έτρεξαν οι διεθνείς και μετέτρεψαν το 13-16 σε 19-16, όμως η διαφορά δεν προφυλάχθηκε και η Σλοβενία ισοφάρισε, κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 26-24.

Το 8-3 υπέρ της Εθνικής έγινε γρήγορα 10-10, καθώς το ποσοστό στην επίθεση είχε πέσει, όμως το σερβίς δυσκόλεψε εκ νέου και η Ελλάδα ξαναπέρασε με τέσσερις πόντους (16-12, 20-16), για να φτάσει άνετα και χωρίς πίεση στο 25-19 και το 2-1.

Το αρχικό 0-3 των Σλοβένων στο 4ο σετ δεν προβλημάτισε τις Ελληνίδες, που μειώνοντας τα λάθη και διατηρώντας την πίεσή τους στην αντίπαλη υποδοχή έφτασαν στο πρώτο τεχνικό τάιμ προηγούμενες 8-5. Με σταθερά καλή απόδοση πια, οι διεθνείς δεν έδιναν δικαίωμα στις Σλοβένες. Το σκορ έφτασε στο 18-15, τα σερβίς της Παπαδοπούλου ανέβασαν τη διαφορά (21-15) και η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος με «αυτοκρατορική» επίθεση της Βασιλαντωνάκη και άουτ της Κόρονετς.

ΣΛΟΒΕΝΙΑ: Μόρι 1, Μάρκοβιτς 10, Μίχεβτς 6, Πίνταρ 13, Σκούκα 12, Σόμποτσαν 5, Πάχορ (λίμπερο), Κόρονετς, Μιχάλενιτς 2, Ζντοβτς 2.
ΕΛΛΑΔΑ: Βασιλαντωνάκη 20, Χαμπηλομάτη 5, Ψωμά 13, Κωνσταντινίδου 3, Στράντζαλη 25, Γκουντιμένκο 13, Κοκκινάκη (λίμπερο), Σωτηρίου 1, Παπαδοπούλου.