Κυριακή 3 Απριλίου 2016

ΕΛΛΑΔΑ - ΛΕΥΚΟΡΩΣΙΑ 2-3 ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΦΗΒΩΝ

Όπως και στην πρεμιέρα κόντρα στην Εσθονία, έτσι και στον δεύτερο αγώνα της στον προκριματικό όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Εφήβων όπου αντιμετώπισε την Λευκορωσία, η Εθνική ομάδα αν και προηγήθηκε με 2-0, έχασε τελικά με 3-2.

Στα δύο πρώτα σετ η ελληνική ομάδα ήταν εξαιρετική, έχοντας τρομερά ποσοστά στην επίθεση (62% και 82% αντίστοιχα) κι αυτή η εικόνα συνεχίστηκε μέχρι το 8-7 του γ’ σετ.

Από εκείνο το σημείο και μετά όμως η εθνική άρχισε τα λάθη, η εικόνα άλλαξε με τους Λευκορώσους να ξεφεύγουν 13-16 και να μειώνουν σε 2-1, ενώ στο δ’ σετ κυριάρχησαν πλήρως οδηγώντας το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί ξεκινήσαμε καλά και προηγηθήκαμε με 4-1, όμως δεν μπορέσαμε να κρατήσουμε το προβάδισμα με τους Λευκορώσους να ισοφαρίζουν 5-5 και να προηγούνται 5-7. Το ματς κρίθηκε ουσιαστικά στο 8-9 που έγινε 8-12 κι έτσι ήρθε η δεύτερη ήττα.

«Δυστυχώς ζήσαμε πάλι το ίδιο σενάριο και λογικό είναι να υπάρχει στεναχώρια. Ο όμιλος μας είναι πραγματικά πολύ δυνατός με ισοδύναμες ομάδες. Για 2.5 σετ ήμασταν καλοί, συγκεντρωμένοι απέναντι σε μια καλή ομάδα, αλλά δεν αντέξαμε να κερδίσουμε… Από ένα σημείο και μετά κάναμε λάθη, χάσαμε την συγκέντρωση μας και ήρθε η ανατροπή», τόνισε ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Άρης Αγγελόπουλος.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η πρόκριση πλέον είναι εξαιρετικά δύσκολη.

Τα σετ: 25-20, 25-13, 20-25, 15-25, 11-15

Ελλάδα (Αγγελόπουλος) Κανελλόπουλος 1 (1 άσο), Χρηστινίδης 1 (1/5 επ.,67% υπ. - 33% άριστες), Κάββουρας 12 (12/21 επ.), Παπαλεξίου 8 (4/7 επ., 4 μπλοκ), Σπυριούνης 17 (15/29 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 11% υπ. - 06% άριστες), Τσέλιος 9 (5/10 επ., 4 μπλοκ), Μπουράκης -λ (67% υπ. - 41% άριστες) / Τζιουμάκας 9 (8/19 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ. - 13% άριστες), Κωτσάκης, Αδάμ, Καπετανίδης 1 (1/6 επ.), Χατζηγεωργίου.

Λευκορωσία (Μαϊσίγιεβιτς) Αμπραμένκα 5 (2/10 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. - 30% άριστες), Καπιλιού 9 (8/25 επ., 1 άσο, 25% υπ. - 10% άριστες), Σχμάτ 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ), Κούμπαρ 26 (22/43 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Σκρεντάου 9 (6/14 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Τσιούσκεβιτς 4 (2/3 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Λάζουκα -λ (60% υπ. - 36% άριστες) / Καντουλίνσκι, Ρακ, Λαουρούσκα.