Πέμπτη 29 Μαρτίου 2018

ΙΛΙΟ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 1-3 ΚΑΙ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΑ PLAY OFF ΤΗΣ Β΄ ΕΘΝΙΚΗΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Με τη ζητούμενη νίκη έκλεισε χθες την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος της Β΄Εθνικής, το γυναικείο μας τμήμα, σε εκτός έδρας αγώνα επί του ΑΟ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ με 1-3 (14-25, 25-15, 13-25, 15-25), πανηγυρίζοντας και την πρόκριση μας στα play off ανόδου στην Α2.
Η ομάδα μας μπήκε αποφασιστικά στον αγώνα και στο 1ο σετ, ξέφυγε με 5-9, 8-14, 13-20, για να προηγηθεί εύκολα με 0-1.
Το ίδιο εύκολα όμως ισοφάρισε το Ίλιο, καθώς στο 2ο σετ, μετά το 4-4, με σερί 10-0, προηγήθηκε με 14-4 και η διαφορά αυτή παρέμεινε μέχρι το τέλος.
Η Δραπετσώνα, όμως δεν πτοήθηκε από την ισοφάριση και παίζοντας πάρα πολύ καλό βόλει στο 3ο σετ, προηγήθηκε με 6-9, 10-18, για να πραγματοποιήσει το 1-2, κατακτώντας ήδη το βαθμό που ήθελε για την πρόκριση της.
Και το 4ο σετ, αποδείχτηκε εύκολη υπόθεση για εμάς, προηγούμενοι με 10-16, 13-19, παίρνοντας και το τρίποντο της νίκης, το οποίο μας βοηθά να μπούμε με καλύτερη βαθμολογία στην τελική φάση.
Ήδη, έχουμε ξεπεράσει τον αρχικό μας στόχο, πήραμε θέση στην τετράδα, αλλά δε σταματάμε εδώ, γιατί θέλουμε πάντα το καλύτερο που μπορούμε.
Πολύ καλή η διαιτησία των κ.κ. Βελώνη και Τριανταφυλλόπουλου.
ΙΛΙΟ: (Νικούλη) Καλιαφεντάκη, Χατζάκη, Δικάρου, Αλεξοπούλου, Ντασιώτη, Πετρουλάκη, Καραγιαννίδη (λ), Τσιούστια (λ), Πρίντεζη, Κουτσοδημητροπούλου, Βαρβαρέλη, Βακάλογλου, Βήχου.
ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ: (Χατζηδημητρίου) Μαρκάκη, Λογαρά, Καράκου, Μπουρέλι, Μπαλή, Καραγιαννίδη, Γκούρα (λ), Δούκα.

12. ΑΕΓ ΑΙΞΩΝΗ (11-66) 04

Απολλώνιος, Άλιμος, Θρίαμβος και Δραπετσώνα, προκρίθηκαν στα play off.
Ίριδα, Περιστέρι, Ευρυάλη και Αιξωνή, θα μετάσχουν στα play out.

Τα  play off και play out, ξεκινούν τη Μ. Τετάρτη 04/04 με το εξής πρόγραμμα:
ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ - ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ
ΑΛΙΜΟΣ - ΘΡΙΑΜΒΟΣ και
ΙΡΙΔΑ - ΑΙΞΩΝΗ
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΕΥΡΥΑΛΗ
Θυμίζουμε ότι όλες οι ομάδες ξεκινούν αυτό το μίνι πρωτάθλημα με τη συνολική βαθμολογία, που έχουν αποκομίσει από την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και στο τέλος μία ομάδα από τα play off προκρίνεται στα μπαράζ ανόδου για την Α2 και ακόμα δύο ομάδες μαζί με την Αιξωνή, που έχει ήδη υποβιβαστεί, από τα play out, θα υποβιβαστούν στην Α΄ΕΣΠΕΔΑ.